Na Moldavě bojuje sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy proti větrným elektrárnám kvůli tetřívkovi. A jen pár kilometrů odtud se 170 rodin obává kvůli těžbě uhlí o střechu nad hlavou.

Větrný park u MoldavyFirma VTE Moldava II chce na Moldavě postavit 12 až 18 větrných elektráren.
Větrníky mohou být vysoké až 170 metrů.
Za rok mají vyrobit až 135 tisíc megawatthodin elektrické energie, což reprezentuje roční spotřebu asi 45 000 domácností
Elektrárny mají stát v chráněné oblasti Natura 2000.

Na Moldavě chce firma VTE Moldava II, bývalá EP Renewables, postavit 12 až 18 větrných elektráren. Dvanáct elektráren by bylo schopné zásobovat elektrickým proudem asi 29 000 domácností.

Holzhau preferuje uhlí

To se blíží roční spotřebě krajského města. Obec Moldava je pro. Obec pro svůj rozvoj potřebuje peníze a firma ji do rozpočtu nabízí až 80 milionů korun.

„Hospodaříme s šestimilionovým vyrovnaným rozpočtem, který ale stačí jen na nejnutnější opravy. Nejvíc nás trápí stav bytového domu, vysloužilý vodovod a chybějící čistička odpadních vod na hranici s Německem a neutěšený stav účelových komunikací a turistických cest," říká místostarostka Moldavy Eva Kardová.

„Nejsme proti větrným elektrárnám, nevadily by nám tak tři, ale proč celý park a proč v oblasti, kde naruší krajinný ráz a ohrozí chráněného tetřívka," namítá Ivana Ježková, chatařka z Prahy, která je hybnou silou sdružení.

„Preferujeme klasické zdroje energie, třeba z uhlí. Větrné elektrárny jsou závislé na větru a ten nefouká stabilně, takže instalovaný výkon nemá pravidelné využití," dodává Michael Eilenberger, předseda sdružení Gegenwind z příhraniční obce Holzhau. Ta spadá pod Freiberg.

Přátelé zeleného údolí Muldy a Gegenwind z Holzhau se v sobotu sešli na happeningu Pivní tokání na Žebráckém rohu.Holzhau má větrné elektrárny na dohled. Tři kilometry od obce jsou větrníky Neuhermsdorf a 15 kilometrů na druhou stranu je park 30 věží Seitenberg u Dorantalu. Samo Německo dává větrné energii zelenou. V roce 2014 mělo nainstalováno výkon 39 165 MW, tedy 138 krát větší než ČR.

Poseděli, popili, dali si klobásky

Přátelé zeleného údolí Muldy a Gegenwind z Holzhau se v sobotu sešli na happeningu Pivní tokání na Žebráckém rohu.

Poseděli, popili pivo, limonádu a snědli klobásy. Mezi asi 80 účastníky byli z Moldavy, která má 145 stálých obyvatel, dvě rodiny. Vedení obce aktivisté nepozvali. Většinou se ozývala němčina.

„Evropská komise v materiálu Výstavba větrných elektráren a Natura 2000 výslovně předpokládá, že k výstavbě větrných elektráren bude docházet i v oblastech patřících do soustavy Natura 2000. Uvádí, že smyslem Směrnice o ptácích a Směrnice o stanovištích je ochrana ohrožených druhů a jejich biotopů. To však neznamená, že by na dotčeném území byla vyloučena jakákoliv lidská aktivita," uvedl mluvčí firmy VTE Moldava II, Daniel Častvaj.

„Obě směrnice představují obecný legislativní rámec, který by měl zajistit, aby lidské aktivity, tzn. mimo jiné i výstavba větrných elektráren, byly realizovány šetrným způsobem. Uvědomujeme si, že výstavbou větrného parku může dojít k rušení tetřívka obecného, proto v této souvislosti připravujeme podpůrná opatření na ochranu a rozvoj jeho krušnohorské populace."

Přátelé zeleného údolí Muldy a Gegenwind z Holzhau se v sobotu sešli na happeningu Pivní tokání na Žebráckém rohu.

Místostarostka Moldavy Eva Kardová: Máme velké plány

Moldava je správním centrem pro území větší než 3500 hektarů. Spravuje tři vodárny, čističku odpadních vod a desítky kilometrů místních a účelových komunikací. Provozuje tři sekce veřejného osvětlení a rozsáhlý systém odpadového hospodářství zaměřený na třídění odpadu. Vlastníme bytový dům a chátrající sportovní areál.

Obec je i přes nedostatek peněz největším zaměstnavatelem svých 145 stálých obyvatel. Kromě toho je v rekreačních lokalitách Moldavy a Nového Města na 270 objektů k individuální rodinné rekreaci, které využívá více než sedm set chatařů především z Teplic, Mostu, Ústí nad Labem, Prahy a dalších měst.

Hospodaříme s šestimilionovým vyrovnaným rozpočtem, který ale stačí jen na nejnutnější opravy. O investicích do rozvoje obce se nedá mluvit. Nejvíce nás trápí stav bytového domu, vysloužilý vodovod a chybějící čistička odpadních vod na hranici s Německem a neutěšený stav účelových komunikací a turistických cest.

Přitom právě rekonstrukci infrastruktury by vyřešila výstavba větrných elektráren. Využité cesty pro dopravu materiálu by totiž investor opravil a udržoval. Další příjmy do pokladny obce zajišťuje dohoda o spolupráci z roku 2008 o poskytování roční odměny podle instalovaného výkonu od jednoho do osmi milionů včetně bankovní záruky ve výši 80 000 000 korun, kterou můžeme využít na plánované projekty zajištující další rozvoj Moldavy.

Od roku 2012 tuto finanční podporu využíváme k výplatám darů pro obyvatele Moldavy na spotřebovanou elektrickou energii, na jízdné do škol a k lékaři a jako příspěvek na internet. Ze stejných peněz chceme letos zaplatit roční kurz německého jazyka pro naše občany, a tím jim poskytnout možnost hledat si zaměstnání i v sousedním Německu.

Jedním z nejdůležitějších úkolů je ochrana obyvatel Moldavy a jejich majetku. Aktuálně připravujeme obnovu vybavení výjezdové jednotky Sboru dobrovolných hasičů, kteří potřebují zásahové vozidlo s cisternou do terénu k hašení např. lesních požárů a pásové vozidlo pro zásahy v zimním období.

Většina z tří set objektů je právě v zimě v nepřístupném terénu běžnou technikou nedostupná. Celková hodnota projektu je 22 milionů, přičemž příjmy z větrných elektráren by pokryly naši spoluúčast. Bez této finanční pomoci je projekt nerealizovatelný stejně jako řada dalších projektů, které vedení obce připravuje.

Patří mezi ně například budování turistických cílů v obci a jejím okolí, obnova cyklostezek, naučných tras, vybudování obory pro lesní zvěř, rekonstrukce repliky sklářské hutě, fotbal, golfové hřiště s relaxačními vodními stezkami, obnova sportovního areálu včetně osvětlených lyžařských tratí, rekonstrukce budovy nádraží na centrum pro léčbu nemocných Parkinsonovou chorobou včetně balneoprovozu a dalších.

Věřím, že větrné elektrárny nejsou pro rozvoj turistického ruchu překážkou. Na rozdíl od ekologických zátěží, kterými náš region prošel v nedávné minulosti, se podle mého názoru bude provoz alternativních zdrojů energie šetrných k přírodě s turismem vhodně doplňovat, a to nejen finančně, stejně jako je tomu u našich německých sousedů.

Eva Kardová

Tetřívek na MoldavěTetřívek obecný.
Krušnohorská populace tetřívka obecného je odhadována na 350 – 400 kusů samců. V oblasti zamýšleného větrného parku na Moldavě je podle aktuálních údajů garanta České společnosti ornitologické 3-5 samců. Ti jsou přes rok v okolních rašeliništích, lokalitu vyhledávají jen v době svého toku, zhruba od dubna do května. Samice nejsou teritoriálně vázané. Jsou schopné přeletět na jiná tokaniště. Tetřívek obecný je v ČR zvláště chráněný druh.