Rádi fotografujete? Tak to byste si neměli nechat ujít návštěvu Galerie moderního umění, která až do 1. dubna nabízí z tohoto oboru hned dvě příležitosti. Jednak navštívit zajímavou výstavu fotografií Petra Helbicha, a navíc se zúčastnit fotosoutěže inspirované jeho černobílými snímky. Černobílá fotografie je totiž hlavní podmínkou pro případné účastníky soutěže, o níž hlavní informace přinášíme v samostatném bloku.

Navazuje na Sudka a Sawyera

Podle autora výstavy Miroslava Diviny výstava Helbichovy tvorby s názvem „Petr Helbich/Sudkův asistent", jejíž vernisáž se uskutečnila 14. února, navazuje na „Sudkovu linii" v roudnické galerii. Na jejím počátku byla legendární výstava fotografií Josefa Sudka v roce 1976, do stejného okruhu je možno zařadit i výstavu portrétních snímků amerického žurnalisty Charlese Sawyera z června roku 2012.

Ve šlépějích největších mistrů

Petr Helbich (*1929), ač povoláním lékař, kráčí na poli fotografie ve šlépějích největších mistrů. V době vysokoškolských studií jej významně ovlivnil fotograf moravských pralesů Rudolf Janda, se kterým se vydával do divočiny pro snímky dramatické přírodní scenerie. Druhou osobností, se kterou autor dlouhou dobu spolupracoval, byl právě Josef Sudek. Jedna z největších osobností české fotografie jej inspirovala k převzetí řady technických postupů. Petr Helbich se v roce 2003 připojil ke skupině Český dřevák (20002008), jejíž protagonisté (Karel Kuklík, Jan Reich, Jaroslav Beneš, Bohumír Prokůpek a Tomáš Rasl) pracovali v Sudkově tradici s dřevěnými velkoformátovými kamerami a za výsledné dílo považovali kontaktní kopie negativu.

Mezi městem a divokou přírodou

Černobílé fotografie Petra Helbicha tvoří několik cyklů, v nichž se neustále pohybuje mezi městským prostředím a divokou přírodou beskydských pralesů. „Společně se v nich prolíná důraz na detail a kompozici spolu se snahou o zachycení atmosféry místa. Baladická krajina, opuštěná města a nemocniční interiéry bez lidí představují svět, kde se zastavil čas. Pocit absolutního ticha k tomu ještě umocňuje všudypřítomný existenciální nádech," vnímá Helbichovu tvorbu Miroslav Divina .

Výstava je otevřena denně od 10 do 12 hodin a od 13 do 17 s výjimkou pondělí.

Fotograf okomentuje Asáka

V souvislosti s výstavou proběhne 14. března od 17 hodin promítání filmu Asák (Česká televize, 2010), který je profilem MUDr. Petra Helbicha, CSc. Vypráví o jeho dráze lékaře a fotografa, ale také o dětství, významných událostech a životních postojích.

„Zaměřuje se především na spolupráci Petra Helbicha s Josefem Sudkem, ukazuje zákulisí jejich práce i mnohé humorné postřehy. Natáčení filmu probíhalo nejen v Praze, ale také v beskydském pralese na místech, kde spolu oba fotografovali již před šedesáti lety," přibližuje dokument Miroslav Divina.

Petr Helbich se promítání zúčastní a poté proběhne beseda, během níž zodpoví veškeré dotazy.

Základní informace k fotosoutěži „Galerie na černobílo":

Fotografická soutěž k výstavě Petr Helbich / Sudkův asistent.

Vyfotografujte galerii a její okolí novým, neobvyklým, zkrátka vaším pohledem, ale pouze černobíle.

Počet snímků: max. 3

Velikost snímků: v digitální podobě max. 3 MB, v tištěné podobě minimálně 21 x 30 cm.

Věkové kategorie soutěžících: děti 10 - 15 let, mládež 15 - 20 let, dospělí od 20 let.

Do 1. dubna 2013 zašlete nebo doneste fotografie na: galerie@galerieroudnice.cz, tištěné fotografie zasílejte na adresu Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, Očkova 5, 413 01 Roudnice nad Labem, nebo je můžete osobně přinést.

Nezapomeňte připsat kontakt a věk, který je důležitý pro zařazení do kategorie.

Nejlepší snímky z každé kategorie budou oceněny a umístěny na webové stránky galerie po 10. dubnu 2013.