Zřejmě naposledy jako prezident zavítal Miloš Zeman do Ústeckého kraje. Jeho návštěva odstartovala v Ústí nad Labem na hejtmanství, kde se hlava státu setkala s vedením kraje. Během pondělí 17. října absolvovala ještě setkání s občany v Děčíně.

Miloš Zeman dorazil před budovu krajského úřadu v Ústí nad Labem v 10.30 hodin. „Pane hejtmane, gratuluji opožděně k vašim padesátým narozeninám. Když mně bylo padesát, byl jsem ještě jura,“ obrátil se na úvod návštěvy prezident na hejtmana Jana Schillera, který ho přišel přivítat před budovu hejtmanství. Pak Miloš Zeman zamával přítomným novinářům a odešel dovnitř. 

close Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller dostane od prezidenta Zemana hodinky Prim s nápisem 'Pravda vítězí' na zadní straně. Vyrobeno bylo pouze dvacet kusů. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in Hodinky pro hejtmana. Nyní je v plánu setkání s krajskými zastupiteli. Hejtman Schiller dostal od prezidenta hodinky Prim. Jedná se o speciální edici; vyrobeno bylo pouze dvacet kusů. Ty pro ústeckého hejtmana mají číslo devatenáct. Na zadní straně je nápis "Pravda vítězí" v několika světových jazycích.

Prezident si naopak z návštěvy hejtmanství odvezl bohatý dárkový koš s produkty z regionu.

Oběd se záchranáři 

Následoval oběd se starosty obcí Českého Švýcarska spolu se zástupci záchranných sborů, které pomáhaly při boji s tamním velkým lesním požárem letos v létě. I o této situaci se prezident před zastupiteli v Ústí zmínil. "Slyšel jsem, že požár způsobili trampové. Nesouhlasím," řekl. "Podle mě je na vině dřívější špatná politika některých ministrů životního prostředí," uvedl Zeman. Konkrétně jmenoval Martina Bursíka, který údajně vůbec neřešil kůrovce.

"Bezzásahová ideologie vedla k tomu, že stromy se nechaly volně ležet, čímž umožnily šířit se požáru," míní prezident republiky. Kritizoval také vedení národního parku a komunikaci s obcemi. 

V diskuzi s krajskými zastupiteli se Miloš Zeman dotkl také současné energetické krize. Vyzval k využívání uhlí, které se v regionu těží, a jeho využívání v elektrárnách. Vedení kraje nato pochválil za zastropování cen energií, za přípravu projektu Gigafactory a za povedené rekultivace.

Ve 14 hodin se prezidentská kolona přesunula do Děčína, kde si Miloš Zeman popovídal s vedením města. V plánu byl podpis do pamětní knihy a předání dárku. „Pan prezident dostane vázu Jiřího Pačinka s městským znakem,“ prozradil Deníku děčínský primátor Jiří Anděl.

close Prezident Miloš Zeman na setkání s občany na děčínském nábřeží. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in Prezident Miloš Zeman na setkání s občany na děčínském nábřeží.

Hlava státu se setkala také s občany. Na nábřeží fanoušci přivítali Miloše Zemana potleskem. Sešly se tam asi dvě stovky lidí. Prezident hovořil o velkém lesním požáru v Hřensku, ale také o současné politické situaci. Na dotaz, co dělat při nespokojenosti se současným stavem, Miloš Zeman připomněl právo na občanskou neposlušnost. Zdůraznil ovšem nikoliv formu násilí, ale formu účasti na stávkách a protestech. Prohlásil, že by s radostí současnou vládu odvolal, je však demokraticky zvoleným prezidentem, nikoliv diktátorem.

Vyzval také ke zrušení Senátu.

Prezident Miloš Zeman navštívil Děčín. | Video: Deník/Hynek Dlouhý

O rozruch se v Děčíně postaral jeden z odpůrců současné hlavy státu. 

Z pondělí 17. na úterý 18. října přespí prezident v ústeckém hotelu Clarion. Druhý den návštěvy pak odstartuje opět v Děčíně. Dopoledne se vydá na návštěvu firmy Chemotex, která se zabývá chemickou výrobou. V jejím sortimentu najdeme mnoho výrobků od tekutých mýdel až po průmyslovou chemii. „Je pro nás velkou ctí, že do naší firmy přijede prezident republiky,“ uvedl jeden ze spolumajitelů firmy Josef Urbánek mladší.

Poté už se Miloš Zeman přesune do Lukavce na Litoměřicku, který získal titul Vesnice roku. Právě proto si jej prezident vybral pro svou návštěvu. Setká se tam se starostou, zastupiteli, a poté také s občany.

Dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje pak hlava státu zakončí ve vinařství v Třebívlicích, kde se bude konat tisková konference.

Ústecký kraj je oblíbeným regionem Miloše Zemana, jezdil tam často už jako premiér, pokračuje v tom i jako prezident. Poprvé v roli prezidenta přijel v říjnu 2013, kdy kromě Ústí nad Labem dorazil také do Bíliny. Návštěvy regionu pak ještě několikrát zopakoval.

Zatím poslední výjezd Miloše Zemana do Ústeckého kraje se konal v roce 2018, kdy podle svých slov chtěl poděkovat voličům. Dorazil tehdy například také do Lišan na Lounsku, kde jej tehdy ve druhém kole volilo 94 procent lidí.

Aktuální návštěva Miloše Zemana v Ústeckém kraji je už sedmá v roli prezidenta republiky. A zřejmě poslední jako hlavy státu. Končí mu totiž jeho druhé funkční období. To se uzavře 8. března 2023, už v lednu se budou konat prezidentské volby.

Ústecký kraj je Zemanem vůbec nejnavštěvovanější. "Je to má rozlučková návštěva," uvedl prezident. "Loučím se tím s 32 let trvajícím politickým životem," dodal.