Koryto je koryto. Co jste udělal pro sever Čech?
Chci ujistit, že mým cílem, pro jehož naplnění chci kandidovat do evropských voleb, není zvýšení vlastní životní úrovně. Na rozdíl například od Richarda Falbra, který před pěti lety jako kandidát ČSSD do EP řekl, že 8 tisíc eur měsíčního výdělku evropského poslance považuje za odpovídající, a má tu odvahu kandidovat ještě dnes ve svých 78 letech, já říkám, že 50 – 100 tisíc korun ze svého měsíčního platu europoslance věnuji na veřejně prospěšné účely. A co jsem udělal pro sever? Přivedl jsem v pozici českého premiéra do Ústeckého kraje miliardy korun investičních dotací. Dal jste mi tip, v nejbližších dnech přesnou specifikaci těch peněz umístím na svém volebním webu www.paroubek.cz.
Můžete přiblížit, kdo je pan Drapák, který je č. 2 na kandidátce strany LEV 21 pro volby do Evropského parlamentu?
Inženýr Drapák je mladý, výborný ekonom, spolupracující dlouhodobě se Světovou bankou. Kdyby on byl na ministerstvu financí, řekl bych, že to byla volba zcela kompetentní osoby s přehledem o mezinárodních financích a možnostech státního rozpočtu.
Ráda bych se zeptala, co se Vám nejvíce povedlo za dobu, kdy jste byl premiérem?
Sám nejvíce oceňuji například dojednání ohromného objemu peněz z evropských fondů, které republika mohla čerpat v letech 2007 – 2013 a které byly nejvyšší ze všech 27 států Evropské unie. Tedy na jednoho obyvatele. V přepočtu to bylo cca 89 tisíc na jednoho občana a souhrnně cca 800 miliard korun. Podařilo se mi prosadit zákon o registrovaném partnerství, nebo že jsem v čele sociální demokracie zabránil výstavbě amerického radaru na našem území.
Proč si myslíte, že byl zavražděn pan Houska, vlivný člen ČSSD? Myslíte, že to bude mít pro ČSSD nějakou dohru?
Určitě to bude mít dohru. Nemyslím, že to, co sdělila policie, že údajný vrah jel náhodou kolem a úplnou náhodou zastřelil pana Housku, může být reálnou verzí. Policie, myslím, mlží v zájmu dokončení vyšetřování.
Jak se stavíte ke krizi na Krymu?
K postupu Ruska otevřel dokořán dveře Západ, když něco podobného udělal v Kosovu. Kosovo bylo nedílnou součástí Srbska a po rozsáhlém bombardování tehdejšího zbytku Jugoslávie bylo Srbsko sraženo na kolena a zřízen samostatný stát Kosovo. Nebyl jsem pro uznání jeho samostatnosti. Považoval jsem to za porušení mezinárodního práva. Úplně stejným porušením je zásah Ruska na Krymu. Ale o připojení Krymu k Rusku rozhodl regionální parlament Krymu a v referendu významná většina občanů této oblasti. Co může být demokratičtější? Většina občanů Krymu jsou Rusové. Ani Srbsko, ani Evropská unie nebo Spojené státy nejsou schopny stav, který se vytvořil v Kosovu a na Krymu, změnit, protože ta změna by musela být uskutečněna vojenskou silou. Je potřeba hledat rozumné východisko.