Přesto, že Horský spolek z Horního Prysku upravil již v roce 1896 k vrcholu stezku a pod skalou zřídil turistickou útulnu, v dnešní době značené cesty tento jedinečný vrchol míjí. Cesta vede z Dolního Prysku od místní školy (hora je vidět) pastvinami, ke hraně lesa je potřeba se stočit k západu, odtud vede na vrchol strmá cesta. Delší varianta je z obce Mlýny.

Z vrcholové plošiny, kterou tvoří strmé stěny z čedičových odlučných sloupů a pod nimi rozsáhlá suťová pole, je neopakovatelný pohled. Ke snadnější orientaci slouží návštěvníkům tabule s reliéfy okolních kopců. Západním směrem je Břidličný vrch, za ním Česká Kamenice, na obzoru stolová hora, s věží je Děčínský Sněžník, dále můžeme vidět kužel Růžovského vrchu, v pozadí zkosený Velký Zschirnstein v SRN. Severozápadně v popředí se ukazuje holý Větrný vrch, nad lesem jsou vidět vrcholky Jetřichovických skal, v pozadí Winterberg a další stolové hory Saského Švýcarska. Dále se tyčí majestátní Studenec, před ním Zlatý vrch, hora s rozhlednou je Jedlová. Samozřejmě uvidíme Bouřný, blíže Velký Buk, na obzoru Hvozd, dále třeba Klíč, Šenovský vrch a Kamenický Šenov či Smrčník, Zámecký vrch a na obzoru Milešovku.

Kromě kopců se naskýtá pohled z ptačí perspektivy na okolní sídla, ale i nad hlubokým údolím se vinoucí železniční trať, kterou naši předci postavili v místech, kde jim krajina svým rázem nejméně odporovala. Jedinečný je pohled na historický Fredevald.

Na trasu se můžeme vydat autobusem z Horní Kamenice do Dolního Prysku zastávka (u místní školy) nebo z Horní Kamenice (pěšky 3 km). Vlakem zastávka Mlýny.

Zpracoval Václav Hieke