"Rozhodnu se v březnu roku 2017," odpověděl Miloš Zeman na otázku zaměstnance Elektrárny Ledvice na Teplicku, jestli bude znovu kandidovat na post prezidenta republiky.

Prezident svůj středeční program začal právě v elektrárně na Teplicku, kde se setkal s vedením společnosti a diskutoval se zaměstnanci. Návštěvu zakončí v Kadani setkáním s představiteli města a starosty okolních obcí a diskusí s občany.

Na Chomutovsko přijel Miloš Zeman letos už podruhé. V únoru navštívil Jirkov a zámek Červený Hrádek. Jeho návštěvu provázel drobný incident. Při vycházení z jirkovské radnice se po něm jeden z místních pokusil hodit rajče. Netrefil se a následně byl zpacifikován policisty a ochrankou. Prezident si jeho „útoku" ani nevšiml.

Kadaň je jedním z měst, v nichž Miloš Zeman při prezidentských volbách v roce 2013 vyhrál obě kola voleb. A to i přesto, že v komunálních volbách tu pravidelně vyhrává ODS. V prvním dostal Zeman přes šestnáct set hlasů (24%), v tom druhém pak přes čtyři tisíce (62%). Jeho tehdejší protivník Karel Schwarzenberg získal dva a půl tisíce hlasů.

Na začátku diskuse s občany Kadaně se prezident opřel do Turecka. "Turecko je sice členem NATO, ale někdy se chová spíš jako spojenec islámského státu. Nemyslím, že by se mělo stát členem Evropské unie," odpověděl prezident na dotaz, co si o současných postojích Turecka myslí. Vzápětí dodal: "Teď jsem pronesl pár vět, kvůli kterým asi turecký velvyslanec pošle na hrad protestní nótu."

S Ústeckým krajem se prezident republiky rozloučí v 17.00 hodin.

Návštěvu Miloše Zemana jsme sledovali v pondělí: ON-LINE: Prezident Miloš Zeman letos podruhé přijel do Ústeckého kraje  i v úterý: ON-LINE: Druhý den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Ústeckém kraji

ON LINE přenos ze třetího dne návštěvy prezidenta Miloše Zemana končí. Děkujeme za pozornost a přejeme klidný večer.

17.00 Rozhovory skončily a tím také končí návštěva Miloše Zemana v Ústeckém kraji. Prezident se svou kolonou odjíždí do Prahy.

15.55 Tisková konference skončila. Následně poskytne Miloš Zeman rozhovor České a Slovenské televizi, Českému rozhlasu, Parlamentním listům a regionálním Deníkům.

15.50 Těsně před skončením tiskové konference označil Miloš Zeman stranu TOP09 za největšího škůdce parlamentní demokracie.

15.45 Po druhé během návštěvy Kadaně se Miloš Zeman negativně vyjádřil o Ústí nad Labem. Tentokrát během hodnocení půvabů Ústeckého kraje. "Kraj má spoustu hezkých měst, ale na rozdíl od jiných krajů má ošklivé krajské město. Zejména některé jeho čtvrti jsou hrozné," uvedl Zeman.

15.40 Hejtman Oldřich Bubeníček zrekapituloval návštěvu, při niž se hovořilo o dálnici D8, nezaměstnanosti, vyloučených lokalitách či Krušných horách. Prezident Miloš Zeman poděkoval za skvělou organizaci. Uvědomuje si specifika kraje, s výrazným nerostným bohatstvím, o jehož využití se vedou spory. Uvítal prolomení limitu na Dole Bilina. Z toho odebírá uhlí i ledvická elektrárna, kde jsou mimochodem průměrné platy 45 tisíc Kč. Poděkoval zastupitelstvu a občanům Benesova, Lovosic a Loun za vřelé přijetí. Poprvé v historii také poděkoval médiím za objektivitu. Vrátil se k besedě se studenty v Bílině a otázce možného útoku teroristů v ČR. Ten se podle něj nedá vyloučit nikde na světe a Hrad se na tuto možnost také připravuje. "Ten, kdo se připravuje až po katastrofě, je hlupák," řekl Miloš Zeman.

15.30 Začala tisková konference k ukončení návštěvy Miloše Zemana v Ústeckém kraji

15.25 Soukromý oběd prezidenta republiky a hejtmana Ústeckého kraje končí. Oba přešli do velkého salonku, kde bude násladovat tisková konference.

14.15 Prezident odešel na oběd s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem v Restauraci Střelnice. Co bude mít? Jako přípitek sekt, potom přijde na stůl gulášová polévka a jako hlavní chod grilovaný candát na zelenině. Dezertem bude borůvkový koláč a coby aperitiv regionální košer víno z Vinařství Chrámce. Konkrétně Rulandské šedé, ročník 2007.
Jedině zmíněné víno restaurace v nabídce nemá, jinak jde o standardní menu z jídelního lístku. „Žádné zvláštnosti po nás hrad nepožadoval, vlastně naopak. Chtěli klasická česká jídla, což je přesně naše zaměření, " říká Tomáš Riliak, provozovatel restaurace. Obsluha restaurace je na hvězdné hosty zvyklá, často tu večeří třeba herci, když v Kadani hostují se svými představeními. Ani českého prezidenta tu nebudou mít poprvé. „Ještě jako číšník jsem tu obsluhoval prezidenta Klause," vzpomíná s úsměvem Tomáš Riliak.

14.10 Prezident Miloš Zeman dostal od představitelů Kadaně knihu „Památky Kadaně" autora Jaroslava Pachnera. Město ji opatřilo speciální koženou vazbou a věnováním. „Chtěli jsme, aby se mohl podrobněji podívat, jaké místo navštívil," vysvětlil účel dárku starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

14.05 Beseda s občany skončila. Prezident se podepsal na pamětní list, který bude vložen do kroniky. Při této příležitosti takřka doslova zopakoval vtip, který pronesl již v úterý v Bílině. "Při těchto podpisech skládám dvě zkoušky. První, zda se zvládnu podepsat a druhá - tady vracím pero, pane starosto." Poté Miloš Zeman dekoroval prapor.

14.02 Ani v Kadani se Miloš Zeman nevyhnul limitům těžby uhlí. "Osud Horního Jiřetína je smutný, ale vzpomeňme třeba, kolik obcí skončilo na dně přehrad," uvedl prezident. Opět potvrdil, že je pro prolomení limitů a zmínil počty případných nezaměstnaných, pokud by k tomu nedošlo.

13.55 Od Turecka přešla debata plynule na téma islámu. "Problémem není samotný islám, ale vliv islámské migrační vlny v Evropě," zdůraznil Zeman. Zmínil například menší práva žen v islámských zemích. "Pokud jim to tak vyhovuje, nechme jim to. Ale svou evropskou kulturu bychom měli před takovým nechtěným vlivem bránit," doplnil prezident.

13.48 Jeden z účastníků projevil přání předat prezidentovi osobní dárek, přičemž v ruce držel jakýsi papír. "Dárek rád přijmu, jsem nejzkorumpovanější politik v republice. Pokud je to obálka s patřičným obnosem, budu rád," pobavil Miloš Zeman publikum. Papír převzala jeho ochranka.

13.42 Začaly dotazy přítomných, hned první se týkal Turecka a názoru hlavy našeho státu na jeho současné postoje. "Turecko je sice členem NATO, ale někdy se chová spíš jako spojenec islámského státu. Nemyslím, že by se mělo stát členem Evropské unie," odpověděl prezident a vzápětí dodal: "Teď jsem pronesl pár vět, kvůli kterým asi turecký velvyslanec pošle na hrad protestní nótu."

13.38 Došlo na téma nezaměstnanosti a sociálních dávek. "Je spousta lidí, kteří pracovat nechtějí a žijí jen ze sociálních dávek. Doporučuji rozevřít nůžky mezi minimální mzdou a dávkami," pronesl prezident.

13.30 Miloš Zeman na úvod pochválil město Kadaň, kterého prý oslnilo svoji krásou. "Je vidět, že se o svoje město dobře staráte," dodal prezident. Zároveň porovnal Kadaň s Ústím nad Labem. "Když přijedu do Ústí, mám pocit, že jsem přijel do období těsně po druhé světové válce," usmál se Miloš Zeman.

13.25 Beseda s občany Kadaně začíná. V sále je asi 150 lidí od důchodců, kterých je mírná většina po školáky. Miloše Zemana přivítali potleskem, většina lidí v sálu povstala.

13.20 Setkání s představiteli Kadaně končí, prezident s doprovodem přechází do Velkého sálu v 1. patře.

13.18 Úsměv vyvolal dotaz staršího pána, jestli se na pana prezidenta platí vstupné.

13.15 Místa k sezení v sále, kde se bude beseda s občany Kadaně konat, jsou už v podstatě obsazena. Kapacita sedících diváků je více než osmdesát. Polovina sálu je ještě připravená pro stojící diváky. Řada účastníků třímá v rukou podepsané fotografie prezidenta, které ležely u šatny a hostesky je rozdávají i u vchodu do sálu.

13.07 U vstupu do KD Střelnice kontroluje všechny příchozí ochranka. Používá i příruční detektory kovů. Lidé museli odevzdat například nůžky nebo pepřový sprej. Kontroly jsoou daleko přísnější, než při únorové návštěvě v nedalekém Jirkově. Tam besedující nikdo nekotroloval.

12.55 Prezidenta přivítal starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Miloš Zeman krátce pozdravil své příznivce. Následuje neveřejné setkání s představiteli města Kadaň a řediteli příspěvkových organizací města ve Velkém salonku v přízemí KD Střelnice.

12.50 Přesně na čas přijela prezidentská kolona do Kadaně.

Poslední zastávkou Miloše Zemana v Ústeckém kraji je Kadaň.12.40 Na prezidenta čekají také jeho příznivci s transparenty s nápisem: Ať žije Zeman. Jedná se o místní příznivce strany SPO - Zemanovci.

12.30 Před Kulturním domem Střelnice v Kadani, kam má prezident zhruba za deset minut přijet, čeká zatím asi třicet lidí. Nával se očekává později, veřejná beseda s občany Kadaně začne totiž až o půl druhé. Před tím čeká prezidenta setkání s představiteli města.

12.15 Na silnici I/13 z Chomutova do Kadaně již hlídkují desítky policistů. U kruhových objezdů a na velkých křižovatkách jsou připraveni zastavit dopravu, aby mohla projet prezidentská kolona. Hlídají také všechny mosty nad silnicí. Žádná úchvatná panoramata Krušných hor ani pohled na hnědouhelné doly u Tušimic ale prezidenta po cestě nečekají. Na Chomutovsku je totiž hustá mlha.

12.10 Přesně podle programu beseda končí. Miloš Zeman se vydává na cestu do Kadaně.

12.09 Debata pomalu končí. Prezident Miloš Zeman hodnotil svůj pobyt v kraji. Pochválil revitalizaci ústecké Větruše, kde nocoval. Vzpomínal na ruinu, kterou ještě před několika lety Větruše byla.

Miloš Zeman navštívil elektrárnu v Ledvicích.12.05 Došlo také na obnovitelné zdroje energie. "Jsem zastáncem toho, aby se časem odbouraly dotace na obnovitelné zdroje. Když někdo chce solární panel na střechu, tak ať si ho koupí ze svého a hospodaří s tím podle svého uvážení."

12.01 "Bez opoziční smlouvy by vláda nepřežila ani jeden den," odpověděl prezident na otázku, jak smlouvu hodnotí s odstupem času.

11.58 Na přímý dotaz jednoho ze zaměstnanců ledvické elektrárny, jestli bude znovu kandidovat na prezidenta České republiky, Miloš Zeman odpověděl: "Rozhodnu se v březnu roku 2017."

11.55 Prezident nešetřil chválou na podmínky a prostředí v ledvické elektrárně. "Blahopřeji vám k tomu, že pracujete v tak moderním a efektivním podniku. Blahopřeji k tomu, že máte poměrně vysokou mzdu. Přeji vám, aby vám to zůstalo dlouho do budooucnosti," uvedl prezident.

11.52 Úvod besedy patřil očekávanému tématu. "Kde jinde, než v této elektrárně, mluvit o významu prolomení limitů těžby uhlí. Můj názor je známý," glosoval diskusi Miloš Zeman.

11.45 Začala beseda se zaměstanci Elektrárny Ledvice. I když už má prezident za sebou dva náročné dny cestování po kraji, vypadá svěže. V kinosále infocentra elektrárny ho přivítalo na padesát zaměstnanců.

11.40 Setkání s vedením společnosti končí. Prezident se přemístí z pátého patra elektrárny do přízemního kinosálu, kde na něj čekají zaměstnanci.

Prezident Miloš Zeman přijel do elektrárny Ledvice.11.05 V kanceláři generálního ředitele začalo neveřejné setkání s vedením společnosti.

10.59 Miloš Zeman přijel k ledvické elektrárně, kde ho uvítali Daniel Beneš, generální ředitel Skupiny ČEZ a František Strach, ředitel elektrárny Ledvice.

10.55 Prezidentská kolona se blíží k elektrárně v Ledvicích.

10.40 Prezident Miloš Zeman naspoledy posnídal v hotelu Větruše a společně se svým doprovodem definitivně opouští Ústí nad Labem. Kolona se vydává směrem k elektrárně v Ledvicích na Teplicku.