VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ombudsmanka řeší přes 8 tisíc stížností za rok

Severní Čechy - /ROZHOVOR/ Nejčastěji se lidé na instituci veřejného ochránce práv obrací kvůli důchodu a sociálním dávkám, říká Anna Šabatová.

27.5.2015
SDÍLEJ:

ANNA ŠABATOVÁ zastává funkci veřejného ochránce práv od loňského roku. Je držitelkou Ceny OSN za obranu lidských práv, české prezidentské Medaile za zásluhy, Ceny Alice Garrigue Masarykové a Řádu za zásluhy o Polskou republiku. Foto: ČTK

„Veřejný ochránce práv má chránit osoby před jednáním úřadů a dalších institucí. Zároveň provádí také preventivní návštěvy míst, kde mohou být lidé omezováni na svobodě, a usiluje o respektování jejich základních práv. Ochránce rovněž přispívá k prosazování práva na rovné zacházení a ochraně před diskriminací," tak zní náplň funkce, kterou od února loňského roku vykonává Anna Šabatová. Kolik stížností stihla vyřešit, jak se jí spolupracuje s úřady nebo co považuje za největší problém, prozradila v rozhovoru pro Deník.

Absolvovala jste návštěvu na Krajském úřadě v Liberci. Jednali jste s jeho ředitelem o něčem konkrétním?

Ne, nejednali jsme o ničem konkrétním, a tak to bylo zamýšleno. Po nástupu do funkce jsem se rozhodla, že objedu všechny kraje a navážu kontakty s řediteli krajských úřadů a tajemníky dvojkových a trojkových obcí. Účelem návštěvy tak není řešení konkrétních případů.

Je to začátek užší spolupráce mezi institucí veřejného ochránce práv a jednotlivými kraji?

Spolupráce vyplývá ze zákona. Pokud vedeme šetření, úřady by s námi měly spolupracovat. V některých případech může být jednodušší, a zákon to nevylučuje, zavolat a vyřídit nějaký drobnější problém rovnou, bez oficiální písemné korespondence. Ombudsman nemá být pouze formální instituce, ale má se snažit pomáhat lidem všemožným způsobem. Návštěvy jednotlivých krajů jsme zvolili v rámci strategie, kdy chceme dokázat, že instituce veřejného ochránce práv není nepřítelem. Krajské úřady naopak mohou mít prospěch z naší činnosti.

V jakém smyslu?

Například z našich odborných publikací. Seznámili jsme je také s naší novou evidencí stanovisek ochránce (ESO), kde mohou dohledávat naše stanoviska, pokud budou řešit nějaký složitý případ. Ochránce se totiž již dříve mohl zabývat obdobnou věcí a zpráva může obsahovat jeho odborný názor založený na podrobném vysvětlení a argumentaci. Nabízíme také různá odborná školení. Vycházíme z naší praxe, kdy řešíme případy z celé republiky.

Jak probíhá vaše šetření?

Někdo se na nás například obrátí se stížností a my pak zjišťujeme, co přesně se stalo, a hodnotíme, zda úřad rozhodl správně nebo ne. Snažíme se pak úřady přimět, aby případnou chybu napravily. Závěry z jednotlivých případů se současně snažíme zobecnit. V ESO používáme i tzv. právní věty, což je jakési ponaučení nebo závěr, který se snažíme formulovat obecně, aby se dal využít i v budoucnosti pro řešení podobného případu.

Zmiňovala jste, že veřejný ochránce práv není nepřítelem. Je toto vnímání vaší instituce časté? Je to něco, co byste ráda změnila?

Musím říct, že za rok a čtvrt, co jsem ve funkci, mám pocit, že si na nás úřady zvykly a vědí, odkud kam sahá naše pravomoc. Řekla bych, že s řadou úřadů, máme velice dobrou komunikaci a daří se nám uplatňovat naše stanoviska.

Zvykli si na vás i lidé? Roste, nebo klesá zájem o vaše služby z řad veřejnosti?

Od začátku fungování instituce platí, že počet lidí, kteří se na nás obracejí, roste. V prvních letech to bylo okolo čtyř tisíc žádostí ročně, po několika letech jsme se dostali na šest tisíc a v loňském roce už to bylo asi osm tisíc žádostí. Ze statistik se pak dá odhadnout, že tento rok jich bude zase o něco více.

V Libereckém kraji se nedávno řešilo vaše stanovisko a hodnotící zprávy ohledně ubytovacích zařízení pro seniory, která poskytovala služby, na které neměla oprávnění. Odkud vzešla iniciativa prověřit tato zařízení?

My máme ze zákona dáno, že musíme dělat preventivní kontroly. To znamená, že nereagujeme pouze na stížnosti, ale problematice se věnujeme dlouhodobě. V praxi to pak vypadá tak, že provedeme několik kontrol návštěv, vypracujeme z nich zprávy a z toho vzejde nějaké všeobecné stanovisko doporučení. V Libereckém kraji to probíhalo podobně, prověřovali jsme zařízení, tak jak jsme se o nich postupně dovídali. Neregistrovaná zařízení porušují zákon tím, že nemají potřebné oprávnění k poskytování pobytových sociálních služeb, hlavním problémem však je, že služby neposkytují kvalitně.

V čem vidíte příčinu nárůstu podobných zařízení?

Tato zařízení suplují určitý nedostatek pobytových služeb pro seniory. Moje doporučení pak je, aby zařízení buď požádalo o registraci a fungovalo v řádném režimu, nebo ukončilo činnost. Úřady pak žádám, aby se zabývaly nelegálním poskytováním sociálních služeb. Současně je nepochybně potřeba, aby se zvýšil počet legálně poskytovaných služeb. To se týká pobytových služeb, ale také terénních, které by udržely lidi déle v jejich domácím prostředí.

Ukázalo se během vašeho šetření, proč se tato konkrétní zařízení neregistrují a poskytují sociální služby v rozporu se zákonem?

Vychází to částečně z neinformovanosti lidí samotných. Někteří lidé totiž nevědí, že nejsou v registrovaném zařízení. Podívají se na internet, najdou zařízení s nějakým sympatickým jménem, přijedou se na ně podívat, tam ho laskavě přivítají a pak si domluví potřebnou službu pro svého blízkého. To, že je něco špatně, neuvidí na první pohled. Částečně je to tedy důsledek neznalosti, proto jsme se na to snažili upoutat pozornost.

Vrátil bych se ještě k počtu stížností, které každý rok dostanete. Lze z nich zjistit, z jaké oblasti lidé nejvíce žádají o pomoc?

Ano, máme pravidelnou statistiku. Nejčastěji přicházejí stížnosti z oblasti sociálního zabezpečení. Platí to celých 15 let fungování naší instituce. Týká se to starobních, invalidních důchodů a všech typů dávek. Další nejpočetnější jsou stížnosti na stavební úřady.

Čeho se stížnosti na důchody a dávky týkají konkrétně?

Lidé se na nás obracejí s podezřením, že jim důchod nebo dávka byly vypočítány špatně, nebo že jim nebyly přiznány, případně že úřad špatně stanovil datum invalidity.

Objevuje se ve vaší statistice také diskriminace?

Ano, loni jsme řešili téměř 400 případů tvrzené diskriminace. Diskriminaci jsem zjistila v sedmnácti případech. Ve třinácti dalších k diskriminaci pravděpodobně rovněž došlo, ale pro nedostatek důkazů se mi ji nepodařilo prokázat.

Narážel jsem na diskriminaci ve vzdělávacím systému, kdy Česká republika je dlouhodobě kritizována za umísťování romských dětí do zvláštních škol.

Zatím jsem řešila pouze případ, kdy rodiče přihlásili své dítě do první třídy základní školy, a nebylo přijato. Postup při zápisu se rodičům zdál nestandardní, což se nakonec prokázalo i v našem šetření.

Jak se taková situace řeší?

Je to složité, přestože jsme konstatovali, v čem byl postup školy nesprávný, mělo to pouze symbolický význam, protože si rodina nakonec našla jinou školu, která odpovídala jejich představě.

Vidíte nějakou naději na řešení tohoto problému?

Musíme tento problém vyřešit, ale je to dost těžké. I někteří učitelé si myslí, že je tento diskriminační postup správný. Školy argumentují tím, že mají moc dětí a málo pracovníků na to, aby tito pracovníci dětem věnovali individuální péči. Faktorů, které k této diskriminaci přispívají, je totiž několik.

Objevil se během vašeho působení nějaký nový problém, který musíte řešit?

Myslím, že jeden z nových problémů nás teprve čeká. Pravděpodobně jste už slyšel o doplatku na bydlení, k jehož poskytnutí je nově zapotřebí souhlasu obce, pokud žadatel bydlí na ubytovně. To myslím zamotá hlavu úřadům, obcím. A lidem hrozí, že přijdou o bydlení. Já osobně jsem na úskalí nové úpravy upozorňovala již v průběhu schvalování. Teprve se uvidí, jak si s tím poradí praxe.

Autor: Petr Vodseďálek

27.5.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 13 000 Kč Vrátní Vrátný. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM. [JM], , Místo výkonu práce:, Pražská č.p. 612, 407 21 Česká Kamenice, , Požadujeme: , znalost práce na PC., , Práce převážně vsedě, občas spojeno s chůzí. Noční provoz., , Nástup možný ihned., , Kontaktní osoba: Cihlářová Stanislava, první kontakt telefonicky na tel. 412 151 184 nebo e-mailem: cihlarova@azpo.eu. , Osobní jednání po domluvě na výše uvedené adrese.. Pracoviště: Azpo group s.r.o. - 01 (sídlo), Pražská, č.p. 612, 407 21 Česká Kamenice. Informace: Stanislava Cihlářová, +420 412 151 184. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 18 000 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POUZE PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM [JM], Místo výkonu práce: Hostel Děčín, , Evidence a ubytování hostů, o víkendech práce pokojské. Nutná znalost angličtiny., , Možnost plného i zkráceného úvazku, který preferujeme. , Zkrácený úvazek 20 hod = mzda od 12 000Kč/měsíc., , Práce vykonávána převážně vsedě, možnost střídání pracovních pozic. Pracoviště není bezbariérové. , , Kontakt:, Alice Štěbetáková, tel. 777 286 963, e-mail: obchod@skloaporcelan.cz. Pracoviště: Hostel děčín s. r. o. - 02, Na Skřivance, č.p. 343, 405 02 Děčín 2. Informace: Alice Štěbetáková, +420 777 286 963. Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč Obsluha kovacích lisů a bucharů Lisař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:, Krokova č.p. 794/10, Děčín I-Děčín, 405 02 Děčín 2, , Nástup možný ihned., , Požadavky:, Seřizování a opravy strojů a nástrojů., , Nabízíme:, Stravenky, penzijní připojištění. , , Kontakt: Ludmila Crhová, e-mail: ludmila.crhova@power-cast.com, osobní jednání možné od úterý do čtvrtka na uvedné adrese v 8 hodin ráno.. Pracoviště: Power-cast ortmann s.r.o. - 01 (sídlo), Krokova, č.p. 794, 405 02 Děčín 2. Informace: Ludmila Crhová, +420 412 709 172. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo výkonu práce: Okres Děčín, , Požadavky:, praxe v oboru minimálně 2 roky podmínkou, řidičský a svářecí průkaz výhodou, , Kontaktní osoba:, Vasyl Popovych, tel.: 777 670 709, e-mail: druzstvometrostroj@post.cz, První kontakt telefonický nebo e-mailem - volat úterý, čtvrtek od 10:00 do 12:00 hod.. Pracoviště: Družstvo metrostroj - 01 (sídlo), Na Stráni, č.p. 545, 405 02 Děčín 2. Informace: Vasyl Popovych, +420 777 670 709.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DAVID OULEHLA - trenér FK Varnsdorf.

Že je Třinec poslední? Na to nesmíme koukat, říká Oulehla

Ilustrační foto

O hlasy usiluje 23 lidí. Každý sám za sebe

Kluby seniorů dostanou odměny, potěšeni budou i v Rumburku

Ústecký kraj - Celkem 30 tisíc korun rozdělí Ústecký kraj vítězům letošní soutěže „Nejaktivnější klub seniorů Ústeckého kraje“. O poskytnutí daru rozhodli krajští radní.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

FOTO: Válečníci si v generálce poradili s Ústím

Děčín - Generálku na ostré pohárové, ale i ligové boje mají za sebou basketbalisté BK ARMEX Děčín. Svěřenci Pavla Budínského doma porazili Ústí nad Labem 86:65.

FOTO: Posudek NPÚ: Oprava zničí knihovnu

Děčín - Za záchranu vnitřní podoby budovy bývalé podmokelské knihovny vznikla už druhá petice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT