VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ombudsmanka řeší přes 8 tisíc stížností za rok

Severní Čechy - /ROZHOVOR/ Nejčastěji se lidé na instituci veřejného ochránce práv obrací kvůli důchodu a sociálním dávkám, říká Anna Šabatová.

27.5.2015
SDÍLEJ:

ANNA ŠABATOVÁ zastává funkci veřejného ochránce práv od loňského roku. Je držitelkou Ceny OSN za obranu lidských práv, české prezidentské Medaile za zásluhy, Ceny Alice Garrigue Masarykové a Řádu za zásluhy o Polskou republiku. Foto: ČTK

„Veřejný ochránce práv má chránit osoby před jednáním úřadů a dalších institucí. Zároveň provádí také preventivní návštěvy míst, kde mohou být lidé omezováni na svobodě, a usiluje o respektování jejich základních práv. Ochránce rovněž přispívá k prosazování práva na rovné zacházení a ochraně před diskriminací," tak zní náplň funkce, kterou od února loňského roku vykonává Anna Šabatová. Kolik stížností stihla vyřešit, jak se jí spolupracuje s úřady nebo co považuje za největší problém, prozradila v rozhovoru pro Deník.

Absolvovala jste návštěvu na Krajském úřadě v Liberci. Jednali jste s jeho ředitelem o něčem konkrétním?

Ne, nejednali jsme o ničem konkrétním, a tak to bylo zamýšleno. Po nástupu do funkce jsem se rozhodla, že objedu všechny kraje a navážu kontakty s řediteli krajských úřadů a tajemníky dvojkových a trojkových obcí. Účelem návštěvy tak není řešení konkrétních případů.

Je to začátek užší spolupráce mezi institucí veřejného ochránce práv a jednotlivými kraji?

Spolupráce vyplývá ze zákona. Pokud vedeme šetření, úřady by s námi měly spolupracovat. V některých případech může být jednodušší, a zákon to nevylučuje, zavolat a vyřídit nějaký drobnější problém rovnou, bez oficiální písemné korespondence. Ombudsman nemá být pouze formální instituce, ale má se snažit pomáhat lidem všemožným způsobem. Návštěvy jednotlivých krajů jsme zvolili v rámci strategie, kdy chceme dokázat, že instituce veřejného ochránce práv není nepřítelem. Krajské úřady naopak mohou mít prospěch z naší činnosti.

V jakém smyslu?

Například z našich odborných publikací. Seznámili jsme je také s naší novou evidencí stanovisek ochránce (ESO), kde mohou dohledávat naše stanoviska, pokud budou řešit nějaký složitý případ. Ochránce se totiž již dříve mohl zabývat obdobnou věcí a zpráva může obsahovat jeho odborný názor založený na podrobném vysvětlení a argumentaci. Nabízíme také různá odborná školení. Vycházíme z naší praxe, kdy řešíme případy z celé republiky.

Jak probíhá vaše šetření?

Někdo se na nás například obrátí se stížností a my pak zjišťujeme, co přesně se stalo, a hodnotíme, zda úřad rozhodl správně nebo ne. Snažíme se pak úřady přimět, aby případnou chybu napravily. Závěry z jednotlivých případů se současně snažíme zobecnit. V ESO používáme i tzv. právní věty, což je jakési ponaučení nebo závěr, který se snažíme formulovat obecně, aby se dal využít i v budoucnosti pro řešení podobného případu.

Zmiňovala jste, že veřejný ochránce práv není nepřítelem. Je toto vnímání vaší instituce časté? Je to něco, co byste ráda změnila?

Musím říct, že za rok a čtvrt, co jsem ve funkci, mám pocit, že si na nás úřady zvykly a vědí, odkud kam sahá naše pravomoc. Řekla bych, že s řadou úřadů, máme velice dobrou komunikaci a daří se nám uplatňovat naše stanoviska.

Zvykli si na vás i lidé? Roste, nebo klesá zájem o vaše služby z řad veřejnosti?

Od začátku fungování instituce platí, že počet lidí, kteří se na nás obracejí, roste. V prvních letech to bylo okolo čtyř tisíc žádostí ročně, po několika letech jsme se dostali na šest tisíc a v loňském roce už to bylo asi osm tisíc žádostí. Ze statistik se pak dá odhadnout, že tento rok jich bude zase o něco více.

V Libereckém kraji se nedávno řešilo vaše stanovisko a hodnotící zprávy ohledně ubytovacích zařízení pro seniory, která poskytovala služby, na které neměla oprávnění. Odkud vzešla iniciativa prověřit tato zařízení?

My máme ze zákona dáno, že musíme dělat preventivní kontroly. To znamená, že nereagujeme pouze na stížnosti, ale problematice se věnujeme dlouhodobě. V praxi to pak vypadá tak, že provedeme několik kontrol návštěv, vypracujeme z nich zprávy a z toho vzejde nějaké všeobecné stanovisko doporučení. V Libereckém kraji to probíhalo podobně, prověřovali jsme zařízení, tak jak jsme se o nich postupně dovídali. Neregistrovaná zařízení porušují zákon tím, že nemají potřebné oprávnění k poskytování pobytových sociálních služeb, hlavním problémem však je, že služby neposkytují kvalitně.

V čem vidíte příčinu nárůstu podobných zařízení?

Tato zařízení suplují určitý nedostatek pobytových služeb pro seniory. Moje doporučení pak je, aby zařízení buď požádalo o registraci a fungovalo v řádném režimu, nebo ukončilo činnost. Úřady pak žádám, aby se zabývaly nelegálním poskytováním sociálních služeb. Současně je nepochybně potřeba, aby se zvýšil počet legálně poskytovaných služeb. To se týká pobytových služeb, ale také terénních, které by udržely lidi déle v jejich domácím prostředí.

Ukázalo se během vašeho šetření, proč se tato konkrétní zařízení neregistrují a poskytují sociální služby v rozporu se zákonem?

Vychází to částečně z neinformovanosti lidí samotných. Někteří lidé totiž nevědí, že nejsou v registrovaném zařízení. Podívají se na internet, najdou zařízení s nějakým sympatickým jménem, přijedou se na ně podívat, tam ho laskavě přivítají a pak si domluví potřebnou službu pro svého blízkého. To, že je něco špatně, neuvidí na první pohled. Částečně je to tedy důsledek neznalosti, proto jsme se na to snažili upoutat pozornost.

Vrátil bych se ještě k počtu stížností, které každý rok dostanete. Lze z nich zjistit, z jaké oblasti lidé nejvíce žádají o pomoc?

Ano, máme pravidelnou statistiku. Nejčastěji přicházejí stížnosti z oblasti sociálního zabezpečení. Platí to celých 15 let fungování naší instituce. Týká se to starobních, invalidních důchodů a všech typů dávek. Další nejpočetnější jsou stížnosti na stavební úřady.

Čeho se stížnosti na důchody a dávky týkají konkrétně?

Lidé se na nás obracejí s podezřením, že jim důchod nebo dávka byly vypočítány špatně, nebo že jim nebyly přiznány, případně že úřad špatně stanovil datum invalidity.

Objevuje se ve vaší statistice také diskriminace?

Ano, loni jsme řešili téměř 400 případů tvrzené diskriminace. Diskriminaci jsem zjistila v sedmnácti případech. Ve třinácti dalších k diskriminaci pravděpodobně rovněž došlo, ale pro nedostatek důkazů se mi ji nepodařilo prokázat.

Narážel jsem na diskriminaci ve vzdělávacím systému, kdy Česká republika je dlouhodobě kritizována za umísťování romských dětí do zvláštních škol.

Zatím jsem řešila pouze případ, kdy rodiče přihlásili své dítě do první třídy základní školy, a nebylo přijato. Postup při zápisu se rodičům zdál nestandardní, což se nakonec prokázalo i v našem šetření.

Jak se taková situace řeší?

Je to složité, přestože jsme konstatovali, v čem byl postup školy nesprávný, mělo to pouze symbolický význam, protože si rodina nakonec našla jinou školu, která odpovídala jejich představě.

Vidíte nějakou naději na řešení tohoto problému?

Musíme tento problém vyřešit, ale je to dost těžké. I někteří učitelé si myslí, že je tento diskriminační postup správný. Školy argumentují tím, že mají moc dětí a málo pracovníků na to, aby tito pracovníci dětem věnovali individuální péči. Faktorů, které k této diskriminaci přispívají, je totiž několik.

Objevil se během vašeho působení nějaký nový problém, který musíte řešit?

Myslím, že jeden z nových problémů nás teprve čeká. Pravděpodobně jste už slyšel o doplatku na bydlení, k jehož poskytnutí je nově zapotřebí souhlasu obce, pokud žadatel bydlí na ubytovně. To myslím zamotá hlavu úřadům, obcím. A lidem hrozí, že přijdou o bydlení. Já osobně jsem na úskalí nové úpravy upozorňovala již v průběhu schvalování. Teprve se uvidí, jak si s tím poradí praxe.

Autor: Petr Vodseďálek

27.5.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální pracovník - občanský poradce. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: [i] Místo výkonu práce:, Zbrojnická č.p. 779/7, Děčín IV-Podmokly, 405 02 Děčín 2, , Požadavky: , Odborné vzdělání sociálního pracovníka dle §110 zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb., praxe v odborném sociálním poradenství výhodou, praxe či znalost dluhové oblasti poradenství předností, doložená trestní bezúhonnost, základní orientace v právním systému. Poradce bude pracovat v občanské poradně., , Dovednosti: počítačová gramotnost, velmi dobrá znalost ČJ, Schopnosti: ochota se stále vzdělávat, komunikativnost, odolnost proti psychické zátěži, schopnost týmové spolupráce, , Náplň práce poradce: , - vedení poradenských rozhovorů s klienty - osobně, telefonicky, - třídění dokumentace klientů, mapování závazků, výpočty aktuálních výší závazků, sepisy návrhů na oddlužení, návrhů na zastavení exekuce, ad., - zpracovávání elektronických dotazů, - vedení dokumentace, evidence, - organizační zajištění služby, , Motivační dopis v rozsahu max. 1 normostrana, ve kterém doložíte Vaší motivaci, míru naplnění uvedených požadavků a případné zkušenosti s obdobnou prací + strukturovaný pracovní životopis, zašlete e-mailem či doručte osobně nejpozději do 13.7.2018 na adresu Charitní sdružení Děčín, z.s. (Občanská poradna Děčín), Zbrojnická 779/7, 405 02 Děčín IV. Kontaktní osoba: Ing. Jarmila Dlouhá, tel. 775862757, mail: poradna@chsd.cz, , Odpovědi na nabídky budeme rozesílat e-mailem průběžně do data 16.7.2018.. Pracoviště: Charitní sdružení děčín - 02: občanská poradna, Zbrojnická, č.p. 779, 405 02 Děčín 2. Informace: Jarmila Dlouhá, +420 412 517 368.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 150 Kč

Technici elektronici projektanti, konstruktéři Elektro konstruktér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč, mzda max. 205 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Varnsdorf, Žitavská č.p. 913,, , Náplň práce:, - tvoří a upravuje elektro konstrukční řešení pro automaty a řídící systémy Heidenhain,, - podílí se na oživování strojů,, - vyvíjí nová typová provedení,, - podílí se na tvorbě průvodní elektro dokumentace ke strojům., , Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Retos varnsdorf s.r.o. - 01 (sídlo), Žitavská, č.p. 913, 407 47 Varnsdorf 1. Informace: Radka Soudková, +420 413 039 103.

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Montážní dělník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:Eurometalgroup, Bezručova 349, Krásná Lípa., Požadujeme: odpovědnost, spolehlivost, trestní bezúhonnost, nabízíme: zázemí prosperující firmy, jednosměnný provoz, zajímavou práci v příjemném kolektivu., Upřesnění: PP na dobu určitou s možností dalšího prodloužení dle pracovních výsledků, práce je v úkolové mzdě s možností vyšších výdělků dle výsledků. Zkušenosti s montáží kamen výhodou., , Kontakt: pouze zaslat strukturovaný životopis a motivační dopis e-mailem.. Pracoviště: Eurometalgroup s.r.o.- bezručova, Bezručova, č.p. 349, 407 46 Krásná Lípa u Rumburka. Informace: Pavlína Langerová, .

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 20 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě Asisten/ka obchodu + fakturant/ka (zástup za mateřskou dovolenou). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:Eurometalgroup, Bezručova 349, Krásná Lípa, , Požadavky:, znalost AJ na velmi dobré úrovni slovem i písmem, spolehlivost, pečlivost, komunikativnost, kontakt: strukturovaný životopis zaslat e-mailem: langerova@eurometalgroup.cz. Pracoviště: Eurometalgroup s.r.o.- bezručova, Bezručova, č.p. 349, 407 46 Krásná Lípa u Rumburka. Informace: Pavlína Langerová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 21. června 2018

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Markvartice, v pozadí nádraží Rabštejn.

Jak jsme žili v Československu: Markvartice

Na Dvořákovské slavnosti přijede do Kamenice Lubomír Brabec

Česká Kamenice – Druhý červencový víkend bude v České Kamenici patřit Letním hudebním slavnostem Antonína Dvořáka.

Meteorologové varují před silnými bouřkami. Na severu Čech hrozí silný vítr

Severní Čechy - Na většině území České republiky se ve čtvrtek odpoledne vyskytnou bouřky s nárazy větru do 90 kilometrů v hodině, doprovázet je může krupobití. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Příští týden v pondělí začnou rozsáhlé opravy v Jílovém

Jílové – V pondělí v Jílovém odstartují opravy místních komunikací, které potrvají do konce července.

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT