„Česnek funguje detoxikačně, je vhodný k odplísnění organismu, má silné antibakteriální a antibiotické účinky, které jsou padesátkrát vyšší než u penicilinu," říká známá fytoložka a bylinkářka Venuše Studničková z Ústí nad Labem, a dodává: „Jen zřídka se lidové léčitelství a věda tak shodnou jako v případě česneku."

Česnek má v sobě obrovský potenciál zabíjet bakterie, viry, houby, plísně a záněty. Hlavní účinnou látkou je těkavý Allicin a sirné sloučeniny. Přestože tradiční český česnek má statut zeleniny a dovážený získal jen statut koření, protože neobsahuje odpovídající množství vitaminů ani účinných látek, zahltil náš trh tak, že se ten „náš" pomalu vytratil z pěstitelských ploch.

Česneková tinktura

Za záchranu českého česneku bojují odborníci z výzkumu, šlechtitelé i drobní pěstitelé, odběratelé i spotřebitelé, potažmo naši olympionici. Česnek je totiž ideálním spojencem všech vrcholových sportovců výrazně přispívá ke zpevňování šlach a vazů a podporuje vylučování hormonu testosteronu, který je klíčový, pokud jde o zvyšování svalové síly a hmoty. Dostat účinné látky česneku do těla tak, aby se efektivně vstřebaly, není v syrovém stavu prakticky možné, a tepelnou úpravou se téměř ztrácejí.

„Dosavadní výzkumy prokázaly, že hodnotnějším zdrojem nutrietů než syrový česnek je vyzrálý česnekový extrakt. Obsahuje Allicin Active Complex™, tedy vyvážený soubor látek obsahujících sirné sloučeniny a další biologicky aktivní látky," říká Ing. Dindoš ze společnosti Allivictus Česká Skalice. Právě výroba česnekové tinktury přispěla k udržení produkce kvalitního českého česneku, konkrétně nepaličáku odrůdy Mojmír, která se pěstuje v Dolním Němčí.

„S ohledem na kvalitu jsou podmínky pěstování a zpracování tak přísné, že umožňují pouze limitované množství produkce. Tinktura ,zraje" čtyři roky, než se dostane ke spotřebiteli," vysvětluje Ing. Dindoš a upřesňuje: „V pěti kapkách je stroužek česneku, v jedné pětadvacetimililitrové lahvičce je osm set kapek. Celkem je to osmdesát dva hlav o váze šest kilogramů."

„Jedou" v česneku!

Byl to právě česnek, který prý olympionika Petra Koukala, vícenásobného mistra republiky v badmintonu a účastníka olympijských her v Pekingu 2008, vrátil po prodělané těžké nemoci velmi rychle na kurty. Terezu Huříkovou podle jejích slov chrání za každého počasí při jízdě na kole. Vítězka světového poháru MTB XC kategorie U23 nedá na česnekovou tinkturu dopustit, stejně jako „Král českého krasobruslení" Tomáš Verner. Čtvrtý muž z loňského světového šampionátu musí všechno, co natrénuje, předvést v pár minutách a bez jediné chybičky. Prakticky denně je na ledě. Přestože má nohy často v mokru, naštěstí neví, co je rýma a nachlazení.

Mistryně republiky v surfování Tereza Olivová za vlnami pravidelně „dojíždí", a musí se vyrovnávat s častými přechody z tropů do zimy. Jak říká, česnek ji chrání před všemi zdravotními nástrahami. „Nemocná jsem nikdy nebyla a téměř všechna zranění jsem vždycky měla z toho, že jsem machrovala," dodává s úsměvem.

Česnek si dopřává i mistr světa v letecké akrobacii Marek Hyka. Podmínkou podání extrémního sportovního výkonu není podle jeho slov jen náročná fyzická příprava, ale právě dokonalá koncentrace a dobrá psychická kondice.

Tu bude potřebovat přibližně 130 českých sportovců, nominovaných na XXX. letní olympiádu v Londýně. Jedním z nich je mistr světa z Nového Zélandu, veslař Ondřej Synek, který se už intenzivně připravuje.

„Můj den začíná vždy stejně po ránu si dám pořádnou dávku česneku. Ne stroužku, ale lžičku česnekové tinktury. Beru ji každé ráno už od zimy a věřím, že právě díky tomu jsem zdravý a v dobré kondici, což se mi zvlášť v letošní výjimečně dlouhé sezoně dost hodí."

Nesporná kvalita

„Zájem o český česnek stoupá, protože tradiční chuť našich odrůd je výrazně lepší. Díky kvalitě má statut zeleniny, zatímco dovozový získal pouze statut koření má totiž méně vitaminů, a zdaleka neobsahuje takové množství účinných látek," uvádí Ing. Helena Stavělíková, PhD. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i. Olomouc. Přesto byl český česnek v předchozím období „převálcován"dovozem. Došlo ke snížení pěstitelských ploch, a tím klesla jeho produkce.

V roce 2010 se u nás na pěstitelské ploše 228 hektarů sklidilo 1454 tun česneku, 5705 tun bylo do České republiky dovezeno. Pěstitelů ubylo obávají se, že i když velkoodběratelé a spotřebitelé žádají českou kvalitu, nakonec dají přednost ceně. Díky unikátnímu českému patentu, česnekové tinktuře s názvem Allivictus, je tak část české produkce zachráněna.

Zpracovala Eva Jansová