Hlavní část ale tvoří skleněné knoflíky, které pocházely z produkce místních továren. Sbírka, obsahující 5,5 milionů kusů knoflíků od těch nejobyčejnějších, až po umělecké kousky, které si svou zdobností nezadají se šperkem. Mimochodem dodnes tu výrobci kovové bižuterie dokáží na zakázku vyrobit ke štrasové kolekci i štrasové knoflíky. Výroba knoflíků se v Jizerských horách datuje už od 60. let 18. století. Knoflíková horečka tu ale propukla zhruba o sto let později, kdy tehdejší móda předepisovala, aby byl oděv zdoben přímo veletucty knoflíků.

Sbírka dokumentuje nejen technologické postupy jako bylo lití, mačkání, voskování, ale i dobové trendy a historické styly, jako například knoflíky se secesními motivy. Sbírka jabloneckého muzea pokrývá historii fenoménu, který pod jménem „Jablonecký knoflík" dobýval doslova celý svět od počátku výroby až po současnost, kdy se knoflíky vyrábějí převážně pro zahraničí sběratele v USA či módní produkci v Itálii.

Knoflíky jsou nejen ve stálé expozici, ale i na tisíci kartách. Sloužily i jako vzorníky

Knoflíky jsou v muzeu uloženy na jednotlivých kartách. Každý z více než pěti milionů kousků má své číslo a je pečlivě evidován. Karty však neslouží pouze k evidenci a přehlednému uskladnění v depozitáři. V dobách největší slávy „jabloneckého knoflíku" zastávaly dvě důležité funkce. V továrnách je dělníci používali jako „mustr", aby se každý vzor vyráběl naprosto přesným způsobem. Dokazují to i četné poznámky na zažloutlých listech výrobních karet. Druhý a z obchodního obchodu velmi zásadní důvod byl ten, že karty sloužily jako vzorníky pro zákazníky. Na každém listě byla hlavička exportéra. Mezi nejvýznamnější patřili bratři Feixové (Gebrüder Feix) v Albrechticích a bratři Mahlové (Gebrüder Mahla) v Jablonci nad Nisou. Jejich exportní dům stojí vedle kostela Dr. Karla Farského v Jablonci nad Nisou a dnes v něm je prodejna nábytku. (historická kresba vlevo dole). Ve velkém se knoflíky vyráběly ve Smržovce, Hraničné či Albrechticích, ale i v samotném Jablonci nad Nisou do roku 1887, kdy knoflíková móda pomalu opadala. Do roku 1885 působilo na Jablonecku 176 výrobců a sortiment patřil mezi nejdůležitější vývozní jizerskohorský artikl. V 19. století zasáhla výrobu knoflíků krize, naopak mezi dvěma světovými válkami byl jejich odbyt stabilní. V roce 1948 byly bývalé německé firmy sloučeny do podniku Skleněná bižuterie. Dnes se jejich výrobou na Jablonecku zabývá jen několik menších firem.

Kolik práce dá jeden knoflík

Nejvíce knoflíků na světě skrývají sbírky Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.Typickou ukázkou složitých technologických postupů na jednom jediném knoflíku jsou knoflíky zvané LACY, z amerického krajka. Výsledná úprava díky postupně nanášeným barvám do vymáčknutého tvaru dodává knoflíku lehkost a noblesu. Na jednom kousku, který často nemá v průměru víc než 1 cm se podílí několik profesí a výroba trvala i několik dní. Sběratelská cena je kolem 200 Kč.

1. Mačkář nahřál čirou či barevnou tyč a vymáčkl tvar do formy.

2. Malíř jemným štětečkem nanesl na vybrané plošky platinu a zlato, kterými imitoval vsazené drahé kameny.

3. Další malíř zapustil barvy do jemných prohlubní na povrchu.

4. Modrým odstínem se podbarvila spodní plocha, dobarvily se černé plošky a poslední operací byla a spodní ochranná fólie.