„Máme radost. Točit hodlají v centru města na několika místech. Cvikov si tvůrci vybrali mezi třemi městy proto, že je to jedno z nevhodnějších míst pro film,“ pochlubil se starosta Cvikova Jaroslav Švehla.

Jak upřesnil mluvčí filmového štábu Jakub Fürst, vlastní natáčení filmu začíná na počátku května a na Českolipsku filmaři stráví něco málo přes tři týdny. 

„Ve Cvikově a jeho okolí budeme natáčet velkou část Grand Prix. Je to město, ve kterém žijí naši tři hlavní hrdinové,“ sdělil Jakub Fürst. „Cvikov nás zaujal svou polohou a moc se nám líbil. Jeho příhraniční lokace bude ve filmu také hrát roli,“ vyzdvihl Fürst.

Režisér, kterého proslavily například televizní seriály Most! a Okresní přebor, nebo film Kobry a užovky, za který dostal Českého lva, vybral pro hlavní role herce Kryštofa Hádka, Štěpána Kozuba, Robina Ferra či Annu Kameníkovou. Ve filmu a Cvikově se objeví ještě další známí tuzemští herci. “Na scénáři ke Grand Prix jsem pracoval několik let,” uvedl Jan Prušinovský.

Scénář filmu pojednává o splněném snu dvou bratranců z městečka u hranic (Cvikov). Milují auta a touží vyrazit na Velkou cenu Formule 1 do Španělska. Jeden z nich (Kryštof Hádek) má poblíž nepříliš prosperující autobazar, manželku (Anna Kameníková) a tři děti. Druhý (Robin Ferro) autodílnu v centru města a ten třetí (Štěpán Kozub) je zase vyhlášená místní firma, která auta nejraději krade.

“Když se díky výhře dvou vstupenek na velkou cenu Španělska objeví možnost zmizet na pár dní z města není co řešit. To oba ovšem ještě netuší, že se k nim nečekaně přidá i místní šílenec a zloděj aut Štětka, který přitahuje jednu katastrofu za druhou,” přibližuje děj režisér Prušinovský.

Podle Fürsta, velkou část filmu natočí už během měsíce května. Kromě Českolipska budou natáčet také v Praze a v zahraničí. V Německu, Francii a ve Španělsku. „Právě teď oslovujeme fanoušky s prosbou o to, aby nám pomohli s financováním. Rádi bychom totiž natáčeli během závodů Velké ceny Formule 1 ve Španělsku a to je poměrně náročné,“ řekl mluvčí štábu.

Letos se formule jedou za velmi přísných bezpečnostních opatření a prakticky bez diváků. „My bychom rádi natáčeli s diváky v ochozech a věříme, že to bude příští rok jiné. S tímto jsme založili kampaň na webové adrese donio.cz/grandprix. Rádi bychom vybrali dva miliony korun a jsme moc vděční všem, kteří přispějí,“ informoval Fürst.

Kampaň odstartovala na portále Donio 1. dubna. Podporovatelé Grand Prix budou jejím prostřednictvím moci získat mnoho zajímavých odměn, například osobní videopozdrav z cesty od herců Hádka, Kozuba nebo Ferra, zúčastnit se jako komparz autocrossových závodů v Nové Pace nebo vyzkoušet kurz bezpečné či sportovní jízdy na autodromu Sosnová.

“Road movie je u nás žánr, do kterého se nikdo moc nehrne. Česká republika je pro něj totiž malá. Tak jsme se rozhodli, že ty naše průměrný český hrdiny vyvezeme za hranice. Nechceme ale vytvářet iluzi německé autopumpy tím, že na českou benzínu dvacet kilometrů za Prahou nalepíme nápis "Tankstelle". A stejně tak nevytvoříme na brněnském nebo mosteckém autodromu dojem, že jste jen pár kilometrů od moře a v centru Katalánska. A díky tomu je z Grand Prix najednou největší film, na kterém jsme kdy pracoval, a to něco stojí,“ komentoval důvody kampaně Jan Prušinovský.

Producentem filmu je společnost OFFSIDE MEN (Jan Prušinovský a Ondřej Zima), koproducenty Česká televize (Tvůrčí producentská skupiny Kateřiny Ondřejkové) a PubRes Zuzana Mistriková a Lubica Orechovská. Distributorem je společnost Falcon. Film podpořil Státní fond kinematografie a v českých kinech se objeví 17. listopadu 2022.