„Příčina zatím zřejmá není, ale jedná se o násilný úhyn. Jedinec pojede na Univerzitu Karlovu, kde se pokusí příčinu zjistit," uvedl šéf správy CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek. Vědci z České zemědělské univerzity v Praze zase budou na základě testů DNA zjišťovat, jestli se jedná o člena místní smečky, nebo náhodně migrujícího jedince. „Kdyby byl odjinud, tak se mohli vlci poprat mezi sebou, ale je to málo pravděpodobné," upřesnil šéf CHKO. Navíc by testy měly potvrdit, že zvíře je skutečně vlk.

Podle ochránců přírody jsou možné tři varianty, jak mohla šelma zahynout: zastřelení, zranění autem nebo konflikt s jiným zvířetem. „Pokud se ukáže, že byl zastřelen, bude to každopádně hodně smutná zpráva," uvedl Pořízek.

V bývalém vojenském prostoru Ralsko žije nejméně pět vlků

Podle předběžných odhadů by se však mělo jednat o loňské mládě. „Alfa pár zůstal asi nedotčen, takže smečka by měla fungovat dál," doplnil Pořízek s tím, že úhyn vlka představuje obrovskou škodu, protože na území České republiky se v současné době pohybuje asi 20 jedinců této šelmy.

Jestliže byl vlk skutečně upytlačen, je to podle Miroslava Kutala, experta na ochranu velkých šelem z Hnutí Duha, to nejsmutnější, co může velké šelmy v krajině potkat. „Je to projev kruté bezohlednosti i zásadního nepochopení ekologických vazeb v přírodě," doplnil s tím, že Hnutí Duha už vypsalo stotisícovou odměnu za informace, které povedou k dopadení případného pytláka. „Apelujeme na policii, aby případ důkladně vyšetřila," doplnil.

Předseda Okresního mysliveckého spolku Česká Lípa Petr Lípa uvedl, že v případě, kdy vlk neuhynul přirozenou smrtí a příčina ještě není známa, podezření vždy padá na myslivce. „Zde bych se chtěl důrazně zastat myslivců, členů Českomoravské myslivecké jednoty, kteří ctí a dodržují zákony. Nevěřím tomu, že by došlo k nějaké formě usmrcení vlka z jejich strany. Moc dobře vědí, že vlk je kriticky ohrožený živočišný druh, a je zde novým predátorem, se kterým se snaží žít vedle sebe a vzájemně se respektovat, " řekl.

Vlčí smečka se v prastarých lesích nedaleko Máchova jezera utvořila v roce 2014, kdy dospělí jedinci úspěšně odchovali mláďata. Začátkem letošního roku členové mysliveckého sdružení u části obce Bezděz nalezli stopy pěti vlků. Pohybují se v širší oblasti minimálně mezi Novozámeckým rybníkem a Bělou pod Bezdězem a zřejmě i na jiných místech, zejména pak v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Ralsko. „Vlci potřebují velký prostor. Přes noc uběhnou 80 až 100 kilometrů," uvedl zoolog CHKO Kokořínsko Petr Lumpe.

Návrat po sto letech

Vlčí smečka se loni stala velkou událostí, protože v těchto místech vlci vyhynuli už před více než sto lety. „Návrat vlků do severních Čech je roky očekávanou událostí. Bylo jen otázkou času, kdy tu založí smečku. Některá místa v Máchově kraji nemají daleko do pravěké české divočiny – jsou tu hluboké borové a bukové lesy, slatiny a močály. Vlci tu proto najdou příhodný domov," řekl před časem Miroslav Kutal. Navíc se jedná o smečku, která se začala rozmnožovat, a dospělí vlci loni odchovali první mláďata.

Nejedná se o první návrat vlka do České republiky. Do Beskyd se vrátili už před dvaceti lety, ale v tomto případě se jedná jen o jednotlivá zvířata, která se nerozmnožují. Před třemi lety byl pak vlk poprvé vyfotografován na česko-německých hranicích. Právě z Německa, kde už nyní žijí desítky smeček, zřejmě doputovali vlci i na Českolipsko.

Vlk není člověku nebezpečný

Potvrzovaly by to také testy DNA, kterou loni provedli vědci z Karlovy univerzity a České zemědělské univerzity v Praze. Ukázalo se, že zvířata z Českolipska vykazují příbuzenské vztahy s populacemi typickými pro západní Polsko a východní Německo. Tato nížinná forma vlka je rozdílná od horských populací, které se vyskytují v Karpatech.

Kvůli vlkům musel Liberecký kraj vyplatit jednomu chovateli ovcí náhradu, protože šelmy jedno zvíře na konci loňského roku roztrhaly. Pro člověka však podle Kutala není vlk nebezpečný. „Zkušenosti z Německa ukazují, že vlk není lidem nebezpečný. Úmrtí způsobené vlkem ostatně nebylo v Evropě doloženo více než sto let," dodal.