Na začátky i úspěchy Průdušek vzpomínal pro Deník jejich kapelník Sváťa Matějka.

Kdy a jak Průdušky vznikly?
Průdušky vznikly v roce 1974 na Pedagogické fakultě v Ústí. V učitelské aprobaci Čj-Hv se potkali v 1. ročníku Sváťa Matějka, Jiří Panschab a Mirek Hyška, mandolína, banjo a basa. V pěveckém fakultním sboru potkali prvňáka z jiné aprobace Mirka Matouška (housle). Po dvou letech hraní v různé sestavě (hledali hlavně kytaristu) došlo k rozhodujícímu spojení s teplickým triem Pavel Brušák (kytara), Martin Tomášek (foukací harmonika) a Josef Hlavenka (dobro). Našli vzor a inspiraci v tehdy vzniklé skupině Seldom Scene (USA). Sborová praxe se pro interpretaci vokálně náročných a výrazově dynamických skladeb hodila, psali i české texty. Především Pavel Brušák.

Jaká sestava vydržela nejdéle?
Ta začala poté, co Jožka našel rodinné štěstí ve Vodňanech na jihu Čech, a tak si přivedl jednou na zkoušku nástupce, hráče na dobro, Luboše Novotného. V té sestavě kapela hrála nejdelší dobu, postupně se ale začínala od tradičního pojetí bluegrassu klonit k dravějšímu rockovějšímu zvuku, newgrassu. Po příchodu členů kapely z vojny koketovaly Průdušky s hraním pod krajskou uměleckou agenturou v Ústí i s tím, živit se hraním profesionálně.

S tím přišly i změny?
Přesně tak. Přišel bubeník Zdeněk Mazač, kontrabas Mirka Hyšky střídala baskytara Milana Černého. V roce 1984 viděl Průdušky Zdeněk Rytíř, začala spolupráce s ním a s Michalem Horáčkem. Průdušky se postupně staly doprovodnou skupinou Michala Tučného, točili s ním i pár LP desek. V kapele už nemohl pokračovat Luboš Novotný, ještě nedokončil studia na vysoké. Od Tučného odešli Sváťa Matějka a Martin Tomášek. To znamenalo na konci 80. let definitivní rozpad Průdušek.

Jakými úspěchy se chlubíte?
Dvakrát jsme vyhráli celostátní Portu: 78 Olomouc, 80 Plzeň. Točili jsme v rozhlase i v TV, máme pár singlů, točili jsme s Deanem Reedem LP a TV show pro německou TV, točili LP s Michalem Tučným.

Co pro vás znamená koncert na oslavu 40. narozenin?
Mnoho. Chceme se sejít se svými fanoušky a spoustou přátel z Ústí. A přijedou i další lidi z Liberce, Klatov, Roudnice, Chomutova, tak jako loni v říjnu do Teplic. Tam jsme si po koncertě s některými i sedli a povídali: jak za námi kdysi jezdili na koncerty, co pro ně naše písničky znamenaly…

Tedy zážitek pro všechny?
Ano. Jedinečné na pár narozeninových koncertech, které ke 40. jubileu skupiny děláme, je, že už spolu pravidelně nehrajeme. Jsou jedinečné atmosférou a hosty. Sešli jsme se naposled na oslavě 35. narozenin, teď děláme další. Těšíme se i z toho, že si spolu zahrajeme naše písničky. Náš původní repertoár je síla, která nás drží při sobě, jako naše společné prožitky.

Ale někteří z vás dál hrají…
To ano. Luboš Novotný v Druhé trávě, Jiří Panschab a Mirek Matoušek hrají v Greenhorns, Martin Tomášek je aktivní hráč na foukací harmoniku. Protože Pavel Brušák už kytaru odložil, hraji teď místo mandolíny na kytaru já. Bohužel 40. narozeniny s námi neoslaví na jevišti zakládající člen Mirek Hyška; bude nás sledovat z bluegrassového nebe. Zastoupí ho syn Jirky, Jan Panschab.

Kde dnes kdo žijete?
Čas nás zavál do různých míst. Jsem z Mostu, Martin Tomášek z Teplic, Mirek Matoušek je Ústečák, Jirka Panschab bydlí v Roudnici, Luboš Novotný žije až v Opavě. I to je, vedle zaneprázdněnosti každého z nás, překážka k pravidelnějšímu hraní.

A rádia vás hrají dál?
Dost prostoru nám věnoval Český rozhlas Dvojka, díky country pořadům Mirka Černého. Téměř celé loňské léto a podzim připomínal slavnou éru severočeských kapel, jeden pořad zasvětil i našemu výročí. Věříme, že i ústecký rozhlas, kde jsme nejvíc točili, přispěje k annoncování našeho ústeckého koncertu. Na něm kromě nás vystoupí domácí Ridding Hoppers s legendami ústecké country scény i náš souputník z časů začátků kapely, muzikant a kamarád Dalibor Cidlinský.