Mezinárodní klání musherů a jejich tažných smeček se mělo v Lesné konat nadcházející víkend. „Sněhová pokrývka je ale absolutně nedostatečná, máme tu zelené pláně,“ vysvětluje důvody zrušení Kateřina Herzánová z Horského areálu Lesná. Podobnou situaci řešili pořadatelé už před dvěma lety, kdy závody také zrušili. Nahradila je letní varianta. K té zřejmě dojde na Lesné i letos. „Uvidíme, jak se domluvíme s dalšími organizátory, ale nejspíš se k letní variantě přikloníme,“ dodává Kateřina Herzánová.

Zatímco na Klínovci se díky technickému sněhu řádí na sjezdovkách už od poloviny prosince, běžkaři v okolí mohou výbavu zatím nechat ve sklepě. Krušnohorskou lyžařskou magistrálu paralyzuje nedostatek sněhu. „Na české straně není v provozu žádná běžecká trať,“ potvrzuje místostarosta Božího Daru Jaroslav Formáček.

Marné čekání

Sněhové pokrývky je tak málo, že v lesích mezi stromy vidí turisté spíše mech než bílé plochy. Snahu o údržbu tratí vzdali i sousedé ze Saska a včera uzavřeli další část magistrály, lyžařské tratě u Fichtelbergu.

V menších skiareálech se na start sezony stále teprve připravují. Alšovka u Měděnce zahájila provoz v úterý. I když i tady jezdí lyžaři na technickém sněhu, pro jeho úpravu a dosněžení sjezdovky bylo potřeba několik mrazivých nocí za sebou.

Mráz přišel až na přelomu tohoto týdne. „Takto pozdní zahájení za posledních pět sezon, co máme zasněžovací systém, ještě nebylo,“ upozorňují správci Alšovky na svém webu. V provozu je zatím jen sjezdovka pro začátečníky a děti. „Vzhledem k horším povětrnostním podmínkám spustíme jen malý vlek a sjezdovku číslo jedna, tedy modrou,“ upozorňuje na svém webu skiareál.

V provozu zatím nejsou menší lyžařské areály na Pyšné a Mezihoří. „Jsme bez sněhu, v zahájení provozu ale stále doufáme. Po 20. lednu by mělo přituhnout a začneme intenzivně zasněžovat,“ říká Jaromír Soukup ze skiareálu Pyšná. Letošní sezona se už teď řadí k těm nejhorším. „Připomíná to zatím tu vůbec nejhorší sezonu před čtyřmi lety, kdy byl areál v provozu jen devět dní. Napadl sníh a zase roztál,“ doplňuje Soukup.

Ve skiareálu pořádali v minulosti i sérii závodů Večerní lyžařská liga. Loni její první závod začal 25. ledna. Pořadatelé letos závod rušit nechtějí, jen začne později a bude mít zřejmě méně pokračování.

Muldy sněhu nepřehazují ani ve zbytku Ústeckého kraje. Například lyžařský areál Telnice na Ústecku funguje díky necelým dvaceti centimetrům technického sněhu. Ski areál Komáří vížka je kvůli nedostatku pokrývky od víkendu mimo provoz. A ve Sport Centru Bouřňák na Teplicku bude o víkendu v provozu jen sjezdovka Údolíčko.

 

Provozní doby:
Alšovka, Klínovec, Klíny, Telnice – Od 9 do 16 hodin. Noční lyžování probíhá od 17 hodin do 20 hodin na Alšovce a Klínech. Na Klínovci máte na večerní lyžování o hodinu více času.