Miroslav Andrt (ČSSD) tak nově převezme oblast sociálních věcí a bezpečnosti od náměstka hejtmana Martina Kliky (ČSSD). Pod Kliku zase přejde oblast strategie přípravy a realizace projektů, kterou měl doposud v gesci Stanislav Rybák (KSČM). Právě na jeho hlavu se v koalici snášela kritika. ČSSD mu vyčítala nedostatečnou aktivitu zejména v oblasti evropských projektů.

Nakonec Rybák v radě zůstane, na starosti mu kolegové nechali zdravotnictví. „Chtěl bych odboru strategie přípravy a realizace projektů poděkovat za práci, kterou jsme za 6,5 roku společně odvedli,“ sdělil stručně Rybák.  

Sociálním demokratům v březnu současně vadily výsledky personálního auditu, který kraj nechal na úřadě za dva miliony zpracovat. Ten ukázal na potřebu reorganizace odborů včetně snížení počtu úředníků. Výsledky ovšem dosud kraj nezveřejnil a dnes už ani ČSSD o jejich zveřejnění tolik neusiluje. „Audit není dogma. Vznikne pracovní skupina a myslím, že v říjnu by z ní mohl být výstup,“ uvedl už dříve Klika.

KSČM má nyní na krajském úřadě na starosti 9 odborů, ČSSD 4 odbory a SPO+SPD 1 odbor. 

Členové ANO se pondělního hlasování o změnách kompetencí zdrželi, stejně jako Hanza a Kubera za ODS. Ostatní hlasovali pro. Novým členem koalice je i zastupitel Bohumil Ježek, který z hnutí ANO přešel k SPO+SPD.

Už od podzimu 2018 je zastupitelem za SPD v městském obvodu Neštěmice v Ústí nad Labem. „Byl jsem nespokojený s ústeckým ANO. Šlo o výběr kandidátek do loňských komunálních voleb, kde se mi nelíbily některé faktory u různých čelních kandidátů. Posílení krajské koalice nehrálo v mém rozhodnutí žádnou roli, jsem členem SPD od loňského roku,“ reagoval Ježek. 

"Tím, že za SPD kandidoval, zbavil se členství a odešel z klubu. Určitě tím posílil křehkou krajskou koalici," dodal hlavní manažer hnutí ANO a krajský zastupitel Jan Richter.