Hned v pondělí začnou jednání o krajské koalici.

„Výsledek voleb je i výsledek vlády Petra Nečase. Je jiný, než ukazovaly průzkumy, za což voličům děkuji. Výsledek se budeme snažit zúročit v povolebním vyjednávání," řekl po sečtení hlasů lídr KSČM Oldřich Bubeníček, který je tak žhavým kandidátem na hejtmana. Post komunisté získat chtějí.

Zklamáni byli sociální i občanští demokraté. „Nemyslím si, že je to zase až tak velkým překvapením. My jsme měli v Ústí největší bitevní pole," řekl krajský předseda ČSSD Arno Fišera. Podle něho za vše mohou novináři, kteří o kraji psali negativně.

Relativně spokojení jsou Severočeši.cz, kteří jsou nyní třetí nejsilnější stranou v regionu. „Lidé jsou znechuceni z politiky a z toho, co se v tomto státě děje," řekl předseda hnutí Severočeši.cz František Ryba.

Velmi špatně, až čtvrtí, skončili občanští demokraté. „Čekali jsme lepší výsledky. Nemám z toho radost, a už vůbec nemám radost z toho, že vyhráli komunisté. Nechtěl bych neúspěch ODS v kraji svádět na vládu," hodnotil výsledky voleb Raška.

Uspělo i hnutí PRO!kraj. Jeho představitelé ale upozorňují, že možná mohli dopadnou ještě o něco lépe. „Co říkám na výsledek? Líbí se mi. A mohl být ještě lepší. Vidím, že předvolební průzkumy, na základě kterých se zvali lídři do debat v České televizi a Českém rozhlase, nás poškodily. Tehdy jsme byli vnímaní jako outsideři, teď jsme jedna z pěti stran, která se do krajského zastupitelstva dostala," řekl lídr Přemysl Rabas.

Politické strany nyní čeká maraton vyjednávání. Bubeníček v neděli odpoledne oslovil zástupce stran, aby s nimi domluvil setkání. V pořadí podle výsledků voleb. „Abychom nikoho neurazili," vysvětloval. S druhou ČSSD by se rád setkal ještě během dnešního dne.

Komunisté vždy prosazovali poměrné zastoupení v radě podle výsledků voleb. Osloví proto všechny strany. I když přiznávají, že partnerem jsou spíše strany od středu doleva. Například sociální demokraté s nějakou nabídkou počítají. „Druhé místo je pěkné a dá se s tím při vyjednávání určitě naložit tak, že budeme naše voliče důstojně zastupovat ve vedení kraje, pokud o to vítěz voleb bude stát," řekl Fišera.

ODS: S KSČM ne!

Nabídku ale odmítnou občanští demokraté, kteří počítají spíše s rolí opozice. „Neumím si představit žádnou spolupráci či jednání s KSČM. Nemám z jejich vítězství žádnou radost, ale je třeba to vnímat," řekl lídr ODS Vladislav Raška. „Umím si ale představit spolupráci s ČSSD, poněvadž ji považuji za stranu postavenou na demokratických principech, jsme připraveni s ČSSD jednat o jakékoliv konstruktivní spolupráci."

Jenže tato koalice nemá dostatek hlasů. Museli by ji podpořit Severočeši.cz nebo PRO! kraj.

Koalice čtyř stran?

Komunisté s odmítnutím nabídky ze strany ODS počítají. Chtějí se s jejími zástupci alespoň setkat. Tvrdí, že i opoziční strany by měly mít nárok na místa ve výborech, komisích nebo orgánech Krajské zdravotní.

Lídr komunistů tak nejspíše nabídne posty ve vedení kraje nejen ČSSD, ale i Severočechům.cz a hnutí PRO! kraj. V kuloárech KSČM zní i hlasy o tom, že by se jim tato velká koalice líbila více než dohoda pouze s ČSSD. Dokonce prý je možná koalice bez sociálních demokratů, kteří jsou pro mnohé voliče svázáni s minulostí kraje, proti které se lidé ve volbách vyjádřili.

Podle Ryby Severočeši.cz nevylučují spolupráci s žádnou ze stran v krajském zastupitelstvu.

Stejně tak mluví lidé i z PRO! kraj. „ Jisté je, že nám to může docela pěkně slušet v opozici. O případné nabídce podílet se na vládě budeme jednat, ale záleží na podmínkách. Nebráníme se spolupráci se žádnou stranou, naše základní podmínka je ale stále stejná nesmí být napojena na kmotry," uvedl Rabas.

Podmínky

Podle Bubeníčka bude záležet také na shodě programů, i když připouští, že bude nutné hledat kompromis. KSČM podle něho má ale několik priorit, ze kterých nehodlá slevit. „Kraj a jeho příspěvkové organizace jsou největším zaměstnavatelem v regionu. Chceme tak nabídnout práci lidem, kteří jsou nezaměstnaní," uvedl.

Z věcí, které má kraj v kompetenci, prý komunisté odmítají jakoukoli privatizaci. Krajské zdravotní nebo domovů důchodců.

Fišera: Nerezignuji

Kvůli neúspěchu v krajských volbách vedení ČSSD volá po odstoupení krajského šéfa strany Arna Fišery. „Je třeba z toho vyvodit důsledky," uvedl v televizi Prima šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka uvedl, že nová vedení musejí znovu získat důvěru občanů.

Fišera tuto výzvu k rezignaci odmítl. „Můžu si myslet, že je to něčí potřeba hledat viníky za celkově slabší výsledek ČSSD. Taky to může být odveta za to, že jsme pana Sobotku při volbě předsedy nepodporovali," řekl ČTK Fišera. Rezignovat se nechystá. „Nevidím k tomu důvod."