Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsme zahlceni informacemi, stěžuje si řada zaměstnanců

Severní Čechy - Chytré telefony stále více pronikají do našeho soukromí. A stírají rozdíl mezi prací a soukromím. I o technice platí: Dobrý sluha, zlý pán.

19.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Moderní komunikační prostředky jsou stále dostupnější. Takzvané smartphone, tedy chytré telefony, s nimiž můžete například pomocí internetu sledovat zprávy nebo se přepojit do své pracovní pošty, na jednu stranu ulehčují život. Na druhou stranu s čím dál lepší technikou přichází i řada komplikací, které nám znepříjemňují život. Zkrátka a dobře lidé začínají být informacemi přetíženi. I u techniky totiž může platit: Dobrý sluha, ale zlý pán.

Nestíháme, volají zaměstnanci

Například podle nejnovějšího průzkumu personálně poradenské společnosti Randstad si tři z deseti zaměstnanců stěžují, že denně přijmou více informací, než dokážou zpracovat. Více než polovina pracovníků také pociťuje nepříjemný zásah do svého soukromí ze strany zaměstnavatele. Ten po nich požaduje, aby byli neustále k dispozici.

Přístup na internet má dnes v práci většina lidí. 15 % zaměstnanců navíc dostalo k práci smartphone, čtvrtina ho vlastní soukromě. Díky tomu mohou být ve spojení prakticky odkudkoliv. To s sebou kromě mnoha výhod nese i řadu problémů. Průzkum Randstad Workmonitor ukázal, že se 30 % zaměstnanců cítí zahlceno informacemi, které už nejsou schopni pojmout. Více jak třetina dokonce zažívá pocit selhání, pokud nedokáže okamžitě reagovat na e-mail nebo telefon. 33 % dotazovaných přiznalo, že si během dne záměrně vytvářejí chvíle, kdy mohou jakékoliv příchozí zprávy zcela ignorovat.

Mnoho zpráv, horší výkon

Pokud jsou zaměstnanci neustále zahlcováni zprávami, projeví se to negativně na jejich výkonu. Přebytečné informace rozptylují jejich pozornost, což v důsledku vede k nižší produktivitě, říká Agnieszka Nordbo, generální manažerka společnosti Randstad v ČR. Tuto informaci v průzkumu potvrzují i sami zaměstnanci. Více než čtvrtina připustila, že e-mail nebo telefon snadno odvede jejich pozornost od jiné práce. 16 % dokonce přiznává, že přístup na internet snižuje jejich výkonnost. Hranice mezi pracovní dobou a volným časem se stírají. Čtyři z deseti zaměstnanců si v práci vyřizují soukromé věci. To sice není zrovna novinka, zároveň se ale objevuje i nový fenomén. Stále víc lidí řeší pracovní záležitosti ve svém volnu. Kolem dvou třetin dotazovaných uvedlo, že mailům a telefonátům jsou vystaveni i po skončení pracovní doby. Více než polovina dokonce i během dovolené.

„Byla jsem velmi překvapena, když jsem se s příchodem nové vedoucí dozvěděla, že svůj pracovní telefon nesmím vypínat ani o dovolené, s výjimkou toho, kdy jsem v zahraničí. Argumentovala tím, že kdyby někdo z kolegů na přetíženém pracovišti náhle vypadl, třeba z důvodu nemoci, musím být v záloze. Na jednu stranu to sice chápu, ale první volné dny po tomto nařízení jsem trávila ve velkém stresu, že musím vlastně pořád být ve stavu pohotovosti, takže jsem z volna nic neměla a do práce jsem se vrátila stejně napjatá, jako před dovolenou, teď už jsem si zvykla,“ svěřila se například Johana Schwarzová z Jablonce nad Nisou.

Není jediná. Celých 54 % Čechů si v průzkumu postěžovalo, že od nich zaměstnavatel očekává neustálou dostupnost. To je o 14 % více lidí, než činí průměr v ostatních zkoumaných zemí. Je to překvapivé zejména proto, že přístup k chytrým telefonům, které nepřetržitou dostupnost umožňují, u nás zdaleka není tak běžný. „Ve světě si lidé pořizují smartphone hlavně soukromě. U nás ho naopak poměrně hodně lidí dostává od svého zaměstnavatele. Ten si je pak vědom, že své zaměstnance zastihne kdekoliv a kdykoliv, vysvětluje manažer Erik Švarcbach.

Česká republika patří spolu s Belgií mezi země, kde smartphone soukromě vlastní relativně málo lidí (25 %; ve světě je to průměrně 50 %). V ČR je ale oproti ostatním zemím větší poměr těch, kteří ho dostali od svého zaměstnavatele.

Smartphony - mladí muži a starší ženy

Mezi privátní vlastníky chytrých telefonů se u nás nejvíc řadí mladí lidé do 34 let, zejména muži.

Naopak u zaměstnanců nad 55 let se jimi pyšní mnohem častěji ženy (23 %) než muži (9 %). Majitelek smartphonů je v této věkové skupině dokonce více, než mezi mladými ženami do 34 let věku.

Průzkum Workmonitor společnosti Randstad byl poprvé publikován v Nizozemsku, nyní již zahrnuje 32 zemí po celém světě, pokrývá Evropu, Asii i Ameriku.

Podle primářky Aleny Jiroudkové z liberecké nemocnice, která vede v rámci svého pracoviště paměťovou poradnu, však velký příliv informací není pro lidskou paměť nebezpečím. „Právě naopak. Ten kdo s informacemi umí pracovat, dokáže je třídit a analyzovat, ten si tím paměť dokonce trénuje,“ říká. Horší dopad má samozřejmě přetížení, které podle ní může u některých lidí vést k chronickému stresu a v jeho důsledku pak i k poruchám paměti. Tato souvislost ale zatím není prokázaná žádnou studií. V souvislosti s nárůstem informací však upozornila na závažnější problém.

Zejména starší generace neumí příliv informací zpracovávat a třídit jejich důležitost. Každou špatnou zprávu berou jako dogma. „Dostatek informací máme. To, co chybí, jsou odborníci či edukační programy, které nás s nimi naučí pracovat a rozeznávat ty důležité pro náš život,“ zdůrazňuje lékařka.

Autor: Jana Švecová

19.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hentai Corporation.
24

Festival free Tibet ve Varnsdorfu okoření kontroverzní „bobři“ či Plexis

Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme žáčky ze ZŠ Máchovo náměstí v Děčíně

Lidé v Děčíně vyberou, kam zamíří pět milionů z rozpočtu

Děčín - Obyvatelé si mohou zvolit, na co chtějí využít část městských peněz. 

Hygieniky v českokamenické hospodě překvapila plíseň a kouř

Česká Kamenice - Černá plíseň, špinavé podlahy nebo prošlé zboží. Takové důvody vedly k dočasnému uzavření jedné z hospod v České Kamenici krajskou hygienou. V podniku nedaleko vlakového nádraží se navíc v době kontroly uvnitř mělo kouřit. Hospoda už má ale otevřeno a podle majitele některé nedostatky s provozem restaurace vůbec nesouvisely.

FOTO: Pro dopisy a balíky pošťáci nedojeli, skončili na boku

Hřensko - Jen s lehčími zraněními skončili pošťáci, kteří v pondělí odpoledne převrátili mezi Děčínem a Hřenskem svou dodávku na bok. Nic vážného se nikomu nestalo.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení