Jenže povolebních vyjednávání o koalici se přímo neúčastní a pro média se celý týden nevyjadřoval. Stál opodál. Až nyní poskytl Deníku rozhovor.

„Nepředpokládám, že by nastala situace, kdy by v nové koalici získalo ANO post hejtmana a já jím při tom nebyl. Na druhou stranu nelze vyloučit, že naše hnutí v koalici post hejtmana mít nebude," připustil Urbánek, který se do vyjednávání zapojuje formou diskusí s kolegy.

Jako lídr vítězné strany byste se měl logicky stát hejtmanem. Trváte na tomto postu?
Šli jsme do voleb proto, abychom byli schopni ovlivňovat dění v kraji a nastartovat jeho rozvoj. K tomu potřebujeme především dostatečné zastoupení v radě.

Já bych ale chtěla slyšet vaše jasné stanovisko: chcete kromě zastoupení v radě i hejtmanský post?
Je klíčové, abychom měli vliv na rozhodování o tom, co se v Ústeckém kraji bude dít. Pokud budeme mít na stole jediné možné řešení bez hejtmanského křesla, ale s funkční koalicí, ve které budeme mít dostatečné zastoupení a slovo, pak je to v pořádku.

Nebojíte se, že byste jako vítězná strana nakonec mohli skončit v opozici? Komunisty rozladil výrok vašeho předsedy Andreje Babiše, že hejtman Oldřich Bubeníček by stejně v radě, kde by mělo ANO většinu, o ničem nerozhodoval. Už včera proto jednala KSČM o koalici s ČSSD a SPD a SPO…
Nyní je ta situace taková, že všechny subjekty, které se dostaly do krajského zastupitelstva, jednají se všemi. My jsme poměrně dost dlouho jednali s KSČM. Ta jednání ale neměla jasný závěr. Místo toho v současné době komunisté jednají s dalšími potenciálními partnery. Samozřejmě také my nadále jednáme s dalšími možnými partnery a uvidíme, kam ta jednání dospějí. Alternativa, že skončíme v opozici, je samozřejmě možná. Viděli jsme to v Královéhradeckém a Plzeňském kraji, kde ANO poměrně významně vyhrálo, a přitom skončilo v opozici.

Proč nejste členem vyjednávacího týmu? Přece jen jste ANO vedl do voleb a vyhrál.
Už před volbami jsme se dohodli, že koaliční vyjednávání povedou členové krajského předsednictva hnutí ANO. A já nejsem jeho členem.

Necítíte se tím odstrčený?
Na tomto postupu jsme se dohodli a já osobně v tom nevidím problém.