Během následujícího víkendu 20. a 21. dubna proběhne již tradiční společné Otevření turistické sezony v Českém Švýcarsku, kterou připravuje společnost České Švýcarsko s dalšími partnery. Připravena je pestrá škála především turistických i sportovních akcí na území Českého i Saského Švýcarska.

Hned čtyři výlety s průvodcem

Pro příznivce přírody a turistiky tu na třetí dubnový víkend připravili hned čtyři výlety s průvodcem, každý s jiným programem a zaměřením.

V sobotu 20. dubna od 10 hodin odstartují letošní turistickou sezonu spolu se Správou Národního parku České Švýcarsko slavnostním otevřením nově vybudované vyhlídky na Malé Pravčické bráně. Na rozdíl od její větší sestry se tak návštěvníci mohou projít nad obloukem tohoto skalního okna. V oblasti Vysoké Lípy a Mezní Louky tak turistům začne v těsné blízkosti skalního hrádku Šaunštejn plnohodnotně sloužit nový výletní cíl. Sraz všech účastníků je u autobusové zastávky ve Vysoké Lípě v 9.15 hodin, kde budou čekat na příjezd turistických autobusů ze směru od Děčína i Krásné Lípy. V rámci slavnostního programu se při otevření vyhlídky dočká vydání i zbrusu nová turistická publikace: Turistický magazín Zážitky v Českosaském Švýcarsku a brožura Jízdních řádů turistických autobusů, vlaků, lodí a přívozů jak v Českém, tak i v Saském Švýcarsku. Z Malé Pravčické brány budou účastníci akce pokračovat komentovanou procházkou na Mezní Louku, kde si budou moci prohlédnout nový a zajímavý typ ubytovacího zařízení, tzv. Seníky U Fořta a navštívit informační středisko při vstupu na Gabrielinu stezku, vedoucí až na Pravčickou bránu.

Na sobotní podvečer České Švýcarsko, o. p. s., připravila další zajímavý výlet Za tajemstvím Jetřichovických skal. Trasa povede po starých skalních stezkách Národním parkem České Švýcarsko, Jetřichovickými skalami a hlubokými lesními roklemi. Po méně známých a znovu objevených cestách budou provázet zkušení certifikovaní průvodci Jiří Rak a Václav Baňka. Sraz všech účastníků je v 15.30 hodin u infostřediska v Jetřichovicích a délka trasy je 9 km.

Třetí sobotní celodenní turistickou akcí je výlet k sousedům do Saska aneb Po skalních římsách na Šrámové kameny. Zájemci budou křižovat známé turistické trasy, aby po zapomenutých dřevěných chodnících prostoupili tajemným labyrintem pískovcových věží a stěn. Po skalních římsách a železných žebřících vystoupají až na samý vrchol rozeklaného skalního masivu Schrammsteine. Vychutnají si daleké výhledy na okolní svět stolových hor Národního parku Saské Švýcarsko.

Turistickou víkendovou nabídku zakončí nedělní dálkový pěší přechod z Mezní Louky až do soutěsek Křinice a do Šluknovského výběžku. V roce 125. výročí založení Klubu českých turistů organizuje obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a KČT Krásná Lípa túru o délce přibližně 19 km zapomenutými stezkami nejkrásnějších míst zadního Českého Švýcarska po trase Mezní Louka Hluboký důl Zadní Jetřichovice Vlčí rokle plavba na lodičkách po Křinici Zadní Doubice soutěska Bílého potoka Mikulášovice (horní nádraží).

Opět se jede Janovský trhák

Janovský trhák je naopak akce šitá na míru široké sportující veřejnosti, amatérům a hobby závodníkům. Jde o cyklistickou časovku do vrchu mezi obcemi Janov a Hřensko. Závod startuje ve Hřensku nejníže položené obci v České republice a je veden po státní silnici do Janova obce na náhorní plošině Labských pískovců. Trasa je dlouhá 2800 m a má převýšení asi 200 m. Sportovní program plný zábavy je připraven v Janově i pro děti, akce je tedy zajímavá i pro rodiny s dětmi.

Po asfaltu kolem Krásné Lípy

V neděli 21. dubna občanské sdružení Krásnolipsko připravilo in-line a cyklo odpoledne. Centrem dění jsou kvalitní asfaltové komunikace v Krásné Lípě a okolí. Akce začne ve 14 hodin před Domem Českého Švýcarska na Křinickém náměstí v Krásné Lípě. Pojede se z Krásné Lípy do Kyjova a zpět. Bruslaři, cyklisté, lidé s koloběžkami, maminky na bruslích s kočárky jsou vítáni. Trasa je dlouhá kolem 10 km a je vhodná pro pokročilé bruslaře, kteří umějí brzdit a zabrzdit.

Informace o zahájení sezony naleznete i na webových stránkách http:// blog.ceskesvycarsko.cz/cs/otevreni-turisticke-sezony-2013.

Další novinky a zprávy pro turistickou sezonu 2013 v Českém Švýcarsku

Českosaské Švýcarsko TO JEDE!

Výlety s průvodcem s využitím turistické dopravy

• Tramvají do skal
• Parníkem do skal
• Parním vlakem do skalního hradu
• Proplujeme po Křinici k sousedům
• Autobusem o prázdninách do Saského Švýcarska

Více na: http://akce.ceskesvycarsko.cz/cs/zazitky/vylety-s-pruvodcem>

DOPRAVA

• Turistické jízdní řády 2013 zcela nová brožura, kompletní jízdní řády a schéma mapy, k dostání ve všech infocentrech v Českosaském Švýcarsku
• Loď Poseidon provoz zahájí 20. 4. (jezdit bude na trase Děčín - Hřensko - Bad Schandau - Děčín - Drážďany, novinka Děčín - Míšeň)
• Turistický autobus duben, květen, červen, září jezdí o víkendech a svátcích, červenec srpen jezdí denně
• Rafty na Labi možnost využít půjčovnu raftů a doplout pohodově do Hřenska a Bad Schandau nádhernou scenerií Labského kaňonu. Zpět je zajištěn odvoz autem.
• Kozí dráha vlakem opět na Kozinu, tentokráte V SOBOTU 20. DUBNA 2013 opět vyjedou vlaky z Děčína do Telnice, více info na www.kozidraha.cz. Města a obce Děčín, Jílové, Libouchec, Telnici, Krupku, Novosedlice a Oldřichov u Duchcova propojují koleje již od roku 1871. Dlouhá historie nic neubrala na kráse a regionální důležitosti trati, kterou již naši prapraprarodičové nazvali „Kozí dráha".

NOVÁ INFORMAČNÍ STŘEDISKA

Kromě tradiční sítě informačních středisek Národního parku České Švýcarsko, obcí a měst v okrese Děčín a Šluknovska jsou v letošním roce otevřena nově tato informační místa:

• Informační středisko a galerie Ametyst v Brtníkách
• Informační centrum U Fořta na Mezní Louce

EXPOZICE, ZÁMKY, PAMÁTKY

• Zámek Děčín speciální prohlídky pro děti Prohlídky s tajemnou postavou, Zámecké interiéry, Barokní perly zámku, Růžová zahrada, v létě se plánuje otevření Jižních teras
• Zámek Šluknov expozice Svazu c. k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české ŠLUKNOVSKO, VOJENŠTÍ VYSLOUŽILCI A VELKÁ VÁLKA, muzeum lesnictví, informační centrum, cukrárna Dlask regionální výrobce
• Loretánský areál Rumburk novinka nově opravené svaté schody
• Expozice Dům Českého Švýcarska Krásná Lípa interaktivní expozice, nový exponát let balonem nad krajinou Českého Švýcarska, celoročně otevřené informační středisko
• ZOO Děčín a Expozice Rajské ostrovy Děčín zahrada plná exotických i tuzemských zvířat, bohaté programy pro děti a rodiče dle aktuální nabídky

SPORT A ADRENALIN

• Půjčovna koloběžek a Lanové centrum na Jedlové

ZÁŽITKY v Českosaském Švýcarsku 2013

• Nové číslo úspěšného turistického magazínu právě vyšlo, nabízí poutavé čtení a nabídku na turistické, volnočasové, sportovní a gastronomické zážitky v tomto regionu. Magazín vydává společnost České Švýcarsko a bude k dostání zdarma ve všech informačních střediscích.