Inzertní a aukční servery jsou plné nejrůznějších nabídek prodeje starších notebooků a počítačů. Kromě poctivých nabídek kvalitních starších počítačů zde však najdete i celou řadu inzerátů, které příliš důvěryhodně nepůsobí. Podle odborníků může určité procento aukčních nabídek pocházet od zlodějů. Pokud pak s takto koupeným notebookem cestujete do zahraničí, riskujete jeho zabavení při prohlídce na hranicích. Nejjistější nákup je proto u odborné specializované firmy. „Na rozdíl od inzerátů a aukcí máte u specializované firmy stoprocentní jistotu původu a hlavně kvality kupovaného zboží. Firma totiž notebooky před prodejem pečlivě prohlédne, vyčistí a otestuje jejich funkčnost. Kvalitní prodejce také ručí za legálnost softwaru nainstalovaného v kupovaném počítači, což je velmi důležité zvláště pro živnostníky," vysvětluje Kateřina Raždíková ze společnosti Gigacomputer, která patří mezi významné tuzemské prodejce repasované IT techniky.

Jistota kvality

S příchodem tabletů a levných chytrých telefonů se objevují na trhu zcela nové značky výpočetní techniky. Aby vám zánovní počítač či notebook ještě dlouho sloužil, preferujte některou z renomovaných světových značek. A to zejména takového výrobce, který vyrábí počítače pro náročné firemní použití. Nic nezkazíte, vyberete-li si notebook značky HP, Dell, Lenovo, Toshiba či Asus. Naopak pokud najdete výrobce, o kterém jste ještě neslyšeli, počítač raději nekupujte, byť by šlo o velmi výhodnou nabídku.

Pozor na příliš nízkou cenu

I při koupi použitého počítače platí, že byste se měli vyvarovat podezřele levných nabídek. Hlavně na inzertních a aukčních severech můžete najít na první pohled výhodné nabídky prodeje velmi levných zařízení. I když počítač na první pohled vypadá dobře, uvnitř může být nějaká skrytá závada. Ta se navíc může projevit až při delším běhu počítače, při zkoušce u prodávajícího ještě nemusí být patrná. Upřednostněte proto nabídky se záruční lhůtou pro prověření zboží. V neposlední řadě si zkontrolujte licenční nálepky, které by měly být nalepeny na spodní straně nebo na boku zařízení. Vyvarujete se tak absence legálního operačního systému a instalovaného software.

Důležité je mít dostatek informací

Našli jste nabídku použitého počítače, která se vám zdá zajímavá? Než zkontaktujete prodejce, najděte si nejdříve o počítači dostatek informací. Může se například jednat o méně povedený kus v jinak kvalitní modelové řadě výrobce nebo o notebook s příliš vysokou spotřebou elektrické energie a krátkou dobou provozu na baterie.

V některých případech můžete jako zánovní počítač koupit sice starší model, ale s kvalitnější konstrukcí a vyšší výbavou, než nabídne některý nový, dražší notebook. Dobrým příkladem mohou být oblíbené starší modely značky IBM (později Lenovo).