Mostečanka Marcela Čermáková je autorkou keramických modelů staveb zaniklého starého Mostu a mnoha kreseb. Ty přibližují mostecké objekty z dob, kdy město mělo ještě svou historickou tvář.

Kresby, u nichž vychází například z fotografií a filmů na DVD, se mají objevit v její chystané unikátní knize o historii Mostu od utváření zdejší krajiny až po současnost.

Záměrem Marcely Čermákové, pokud sežene sponzory, je také otevření Ateliéru starých časů i s programem pro nevidomé.

Zhruba takový byl obsah článku, který v Deníku vyšel 1. října 2011.

Od té doby si už částečně splnila svůj sen, když v létě loňského roku poprvé samostatně vystavovala svá díla v Galerii Giacomo na zámku v Duchcově. Ti, které zajímá historie, a pamětníci, co si chtějí připomenout, jak vypadal starý Most, než ho pohltily hnědouhelné povrchové doly, budou mít nyní další možnost, jak se s tvorbou a výsledky bádání Marcely Čermákové znovu setkat. Ani tentokrát to však nebude v Mostě.

Podruhé, a opět na Teplicku

„Bylo mi nabídnuto pořádat ji v krásném prostředí cisterciáckého kláštera v Oseku. Navíc mě potěšila úžasná vstřícnost Informačního turistického centra města Osek u Duchcova, které nechalo zaplatit překlady mých doprovodných textů i do německého jazyka. Výstava je tak o to zajímavější, že ji mohou navštívit se svými potomky i staří rodáci z Mostu německého původu, odsunutí po roce 1945," vysvětluje autorka.

Zatímco první výstava měla název ,,Jako Fénix z popela…malovaný Most", druhá, která začne vernisáží v neděli 3. února v 15 hodin, nazvala Marcela Čermáková ,,Historický zaniklý Most očima rodačky". Výstava v oseckém klášteře bude přístupná od 4. února do 15. března, od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin.

Vernisáž bude s výkladem a poezií

„Na vernisáži výjimečně podám k celé mé výstavě vlastní průvodcovský výklad a další zajímavosti, které ale neprozradím. Nechte se překvapit. Zazní zde i mé dvě původní básně Óda pro Most a Zaniklo veškeré organizované staré kamení, napsané právě pro tuto příležitost. Nikde jinde jsem je zatím nepublikovala. Ostatní nechci zatím prozrazovat, abych to nezakřikla. Jen věřím, že všichni, co se vernisáže zúčastní, nebudou litovat cesty a za sebe garantuji příjemný zážitek," usmívá se neúnavná mostecká patriotka.

Na výstavě budou k vidění i keramické modely známých historických objektů, které, kromě jediného, musely ustoupit těžbě hnědého uhlí.

Unikátní keramické modely

U nich se ještě zastavme. „V roce 1990 jsem vytvořila první. Děkanský kostel jako aroma lampu. Modely, které vznikly v posledních letech, jsem vystavěla podle předloh, starých pohlednic a dobových kalendářů. „Osm předloh k nim však zmizelo při bourání starého Mostu. Jedinou, která stojí, je Hněvín," připomíná Marcela Čermáková známou stavbu na vrcholu nad městem.

Před ní tam stávala rozhledna, „mostecká Eiffelovka". Jak ale Marcela Čermáková zjistila z historických pramenů, životnost rozhledny byla pouhé tři měsíce. Jen co ji v roce 1899 slavnostně otevřeli, spadla v důsledku řádění vichřice.

Jak vyhlídková věž vypadala, můžete na výstavě spatřit také na modelu vyrobeném ze špejlí.