„Kdyby se mi dotyčný zloděj dostal pod ruku, vrazila bych mu vidle do zadku.“ Takhle temperamentně vzpomíná chovatelka koní Jana Šebestová na situaci z minulého týdne. V pátek jí někdo přímo z oplocené zahrady v Litoměřicích ukradl teprve 14denní hříbě.

Atypická strakatá kobylka Maya s modrým okem se posléze stala nejsledovanějším zvířetem v Česku. Prosbu o pátrání totiž na sociální síti Facebook sdílelo 23 tisíc lidí. O dva dny později se hříbě našlo v lese. Muž, který ho objevil, policii tvrdil, že bylo svázané do kozelce. „Paní veterinářka říkala, že by Maya musela mít z kozelce sedřené nohy. Je ale v pořádku, měla jenom průjem,“ vysvětluje Jana Šebestová.

Kobylu podle všeho nikdo netýral. „Museli ji krmit. Do té doby vodu nepila, je to kojenec, který potřebuje mateřské mléko. Teď jde a napije se z kalfasu,“ líčí Šebestová.

Událostí se nyní zabývá policie. „Na případu intenzivně pracujeme, zatím bez bližší právní kvalifikace,“ sděluje mluvčí litoměřické policie Pavla Kofrová. Jak potvrzuje krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová, na severu Čech jsou podobné skutky spíše ojedinělé. „Šetřili jsme případy odcizených hospodářských zvířat jako ovcí nebo koz. Pokud se ale ztratí zvíře, ke kterému má člověk citový vztah, většinou zjistíme, že za tím stojí osobní rozepře například bývalých partnerů nebo kamarádů. Cílem pak není způsobit majetkovou újmu, ale právě citovou,“ dodává Hyšplerová.

Chovatelka prý ale žádné nepřátele nemá. „S nikým nemám problém, žiji svou rodinou, zahradou a prací. Nenapadá mě, kdo to mohl udělat,“ reaguje Šebestová.

V kraji se v minulosti kradla různá zvířata. Letos v dubnu zloději z pole poblíž obce Bečov na Mostecku ukradli celkem 50 včelstev včetně úlů. Poškozený včelař vyčíslil škodu na 250 tisíc korun, ručně vyrobené úly se doposud nenašly.

Desítky případů krádeží svých miláčků evidují také rybáři. „Rybářská stráž pravidelně kontroluje revíry, mnohdy ve spolupráci s poříčním oddělením policie. Problémy bývají například se sezonními pracovníky z východu. Rybářská stráž v řadě případů zaznamenala nastražené pytlačky, případně chytila viníky přímo při činu,“ popisuje mluvčí Českého rybářského svazu na severu Čech Jan Skalský.

Pytláctví se mnohdy týká i samotných členů svazu. „Zadrželi jsme povolenky a zjištěné přestupky předali úřadům. Rybáři si například ponechali v průběhu jednoho dne více kusů druhů ryb jako kapr, štika, sumec, bolen, candát nebo větší váhové množství, než je povoleno,“ doplnil Skalský.