„Kamera jede, můžeme.“ První klapka nového počinu filmařů z města chmele právě padla. Na Lukáši Šimandlovi, kameramanovi a režisérovi, je okamžitě vidět, že se do svého nového natáčení zase úplně ponořil. Vymýšlí, jak záběr udělat ještě lepší. „Pojďme ještě zkusit tu chůzi rychlejší, bude to vypadat líp,“ přemýšlí. Jeho objektiv právě snímá půvabnou blondýnu s telefonem u ucha, která kráčí rychlým krokem pod žateckými hradbami. Za okamžik do ní vrazí kolemjdoucí, vyrazí jí mobil z ruky a… Příběh, postavený na situaci, kdy se jedna z postav dokáže vracet časem, může začít.

V Žatci právě vzniká krátký snímek, který v polovině května zamíří do soutěže Nespresso talents. V ní už pošesté ukážou svou kreativitu tvůrci z celého světa. Ve třech minutách musí odvyprávět příběh na téma - Činy jsou více než slova. Scénář napsal žatecký tvůrce a spolurežisér dílka Jaroslav Wagner. „Zaujalo nás to, spojili jsme síly a uvidíme, třeba se podaří uspět. Jarda vymyslel příběh, ve kterém aplikace dokáže vrátit čas. Myslím, že by se to mohlo líbit. Velkou výzvou je pro nás i to, že celé to musí být natočené na výšku, jako z telefonu,“ líčí Šimandl.

Šimandl společně Josefem Petráněm a partou kamarádů začínali v roce 2000 v žatecké kabelové televizi s Videočasem nebo v regionu legendární Žateckou prdou, pořady přetékající ztřeštěnou zábavou a recesí. Když pak oba jako duo Brejkdens Bradrs v soutěži Česko – Slovensko má talent předávali Lucii Bílé jako „úplatek“ šišku salámu Vysočina a poté ve starých „teplákovkách“ předvedli úspěšný komediální výstup na téma break dance, smály se u televizních obrazovek statisíce diváků. Dnes oba přiznávají, že zdar v této soutěži jim přinesl další možnosti.

Statisíce lidí v dalších letech viděly také jejich krátké filmy na téma bojových umění. Akční podívaná a bojová umění jsou totiž jejich další vášní, krátkých snímků s tímto námětem natočili hned několik.

Jejich Aikido street story má na YouTube už 1,9 milionu zhlédnutí. Krátký film plný akce viděl dokonce i legendární hollywoodský herec Steven Seagal. A nejen viděl, ale před lety ho také doporučil a sdílel na svém profilu na sociálních sítích. Později vznikl i druhý díl, ten má zatím „jen“ 1,2 milionu zhlédnutí.

Zdroj: Youtube

Aikido - Street story  Zdroj: YouTube.com/VideoJinak cz

Před časem také pro Televizi Seznam vytvořili seriál Blbej den, kde každý díl a každý mikropříběh představil jiný bojový styl. „Bojová umění nás pořád moc baví, je to naše srdcová záležitost. Plánujeme, že zase něco takového natočíme. Přemýšlíme o trojce Aikido street story, snad se to brzy povede,“ potěšil fanoušky Šimandl.

Fandové žateckých filmařů z celé republiky také vždy nedočkavě čekají na další díly Jútubera Jožky. Jeho příběhy prošpikované odvážným humorem sleduje na sítích kolem 100 tisíc lidí. „Děláme si legraci z trochu drsného života na severu. Se vším, co k tomu patří. A jsme spravedliví, děláme si legraci opravdu ze všech,“ představují tvůrci svého Jožku.

„Měli jsme teď pár měsíců pauzu, tvůrčí volno. Zamýšleli jsme se, jestli to ještě dělat, jestli to vůbec lidi ještě chtějí. Taky jsme nabírali inspiraci. Ale teď už můžeme fanouškům slíbit, že Jožka se vrátí,“ tvrdí Šimandl.

Jejich fandové během přestávky potvrdili obrovský zájem, strhla se doslova lavina žádostí o další díly, po dalších příhodách „vymazlenýho borce“, jak o Jožkovi tvůrci mluví, velmi touží. „Překvapilo nás to. Lidé se nám hodně ozývali, chtěli další díly, zájem byl opravdu velký. Takže zase začínáme. Budeme mít třeba speciální díl Výměny manželek, chystáme naše verze i některých dalších známých pořadů, máme i další nápady,“ potěšil fanoušky Lukáš Šimandl.

Zdroj: Youtube

Návrat z dovolenky (Jútuber Jožka)  Zdroj: YouTube.com/jutuberjozka

Na svém kontě mají Šimandl s Petráněm už také celovečerní snímek. A jak jinak, plný bláznivého humoru a recese. Distributoři dokonce v roce 2013 projevili o amatérský počin Liga nepotřebných zájem, v kinech ho vidělo 2 300 diváků, další desetitisíce na internetu. Splnil tehdy podmínky a mohl tak soutěžit i o Českého lva. „Pecka zážitek,“ vzpomíná na galavečer Josef Petráň. „Natočili jsme komiksovou parodii á la Avengers. Sci-fi, neskutečné komiksové sci-fi. Film je o bandě hrdinů, kteří se dají dohromady, všichni jsou samozřejmě ze Žatce, a natřou to grázlovi, který chce Žatec, a pak i ostatní svět, vyhladit,“ popsal film Petráň.

A právě druhý celovečerní film je dalším velkým snem nadšených filmařů. „Do budoucna chceme určitě ještě nějaký film natočit, snad brzy. Zase zabojovat o České lvy,“ usmívá se Lukáš Šimandl. A téma? „Asi Jútuber Jožka,“ slibuje.