Svolení užívat a propagovat myšlenku dubánků má dovolenou od autora stejnojmených postaviček z Moravy.

"Začal jsem vloni v září. Vnuci se nudili, tak jsme spolu začali tvořit. Když už jsme nějaké měli, šli jsme je ven vyfotit. Když už jsme byli venku, tak kluci rozhodli, že je venku i necháme, aby se kochali i jiní lidé," vysvětluje Roman vznik myšlenky.

"Zdá se to jednoduché, ale na začátku už tak nějak mám představu, co bude postava dělat," vysvětluje modelář, který má k dnešnímu dni na svém kontě přes 200 postaviček.

Jiří Sucharda a Jiří Havner.
Dvacetileté výročí: Hasiči v Ralsku zavzpomínali na svůj světový rekord

Většinou ozdobil zpřístupněný Holý vrch v České Lípě, na který se kouká z okna své pracovny. Jen v novém Dubánkově je 41 postaviček - fotbalový tým, hudební kapela nebo dřevorubci. Pařezy, stromy. Tam všude vytvořil balkony, okna, dveře, žebříky.

"To, že lidé postavičky ničili, ať už záměrně nebo svou nešikovností při manipulaci, mě nemrzela tolik, jako když dubánci z lesa mizeli," popisuje Hurtík při své servisní procházce, kdy obejde všechny místa, na kterých se postavičky nachází a případnou opravu zvládne za pomoci nářadí, lepidla i vrtačky, kterou si nese na montážním opasku.

Takto chodí na obhlídku minimálně třikrát týdně.  Neustále je co opravovat. Paseku udělá i déšť, návštěvníci nebo zvěř.

V Centru historických vozidel ČD v českolipském depu bylo v pátek 7. května rušno. Nadšenci zbavovali párou vzácný exemplář usazenin a rezu.
Železničáři v Lípě zatopili v kotli Šlechtičny. Vymývali vzácný Albatros

Domácí prostředí si Roman Hurtík upravil pro potřeby modelařiny. Když je potřeba něco uříznout, sušička slouží jako dobrý pracovní stůl.

Vrtačka a úzké vrtáčky jsou základem pro tvorbu postaviček ze žaludů.