Obě strany jsou připraveny uzavřít koalici, konečné slovo ale bude mít podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka krajský výbor komunistů. Ten se sejde ve čtvrtek odpoledne.

RICHTER POCHYBUJE O FUNKČNOSTI KOALICE

Trojkoalice by měla těsnou nadpoloviční většinu 28 z 55 hlasů v krajském zastupitelstvu. Krajský předseda hnutí ANO Jan Richter, který s komunisty původně vyjednával, ale pochybuje, že by byla schopná fungovat.

„U jednání jsme nebyli, nerozumím tomu zvratu komunistů o sto osmdesát stupňů a vyjednávání jiných variant. Nicméně si myslím, že tato koalice nemá šanci na přežití," uvedl Richter.

Sociální demokraté v čele s Jaroslavem Foldynou ale v těsné většině nevidí problém. „Jsme politické subjekty, které prošly vývojem, a věříme si. Nemyslíme si, že bychom se měli tolik bát," řekl lídr ČSSD Jaroslav Foldyna.

Prioritou je pro něj především vytvoření stabilní vlády. „Jsme schopni vytvořit funkční koalici, především na základě shody volebních programů. KSČM považujeme za stabilní, projevila se tak v posledních čtyřech letech. Komunisté ukázali, že jsou pracovití a seriózní, nevidíme důvod, proč bychom je měli obcházet," podotkl Foldyna.

OPOZICE JE NESMYSL, ŘÍKÁ NOVÁČEK V ZASTUPITELSTVU

SPD-SPO, která ve volbách skončila pátá, potvrdila, že se chce podílet na vedení kraje. „Umíme si tu spolupráci představit. Jít do opozice je nesmysl," upozornil lídr Petr Šmíd.

V trojkoalici by si komunisté zřejmě ponechali většinu v krajské radě. Kdyby uzavřeli dvojkoalici s hnutím ANO, byli by v menšině, a to i přes post hejtmana, který ANO nabídlo Oldřichu Bubeníčkovi. „Komunisté si podle mého chtějí vyjednat lepší pozice, proto jednají s ČSSD a SPD-SPO," myslí si Richter.

Jeho ANO prozatím zůstává mimo hru. Spolupráce s ODS, která ve volbách skončila čtvrtá, a SPD-SPO podle Richtera není příliš pravděpodobná. „Matematicky to vychází. Nevím ale, jestli by taková koalice měla reálný potenciál, aby přežila," řekl Richter.

Povolební vyjednávání v Ústeckém kraji zpomaluje napadení voleb. Zástupci hnutí Severočeši.cz, poslanec Bronislav Schwarz a lídr kandidátky Saša Štembera, podali stížnosti na volby ke krajskému soudu. Žádají jejich opakování.

Samostatnou stížnost v pondělí podal i místopředseda hnutí Jiří Zelenka. Kandidátku hnutí nechala týden před volbami vyškrtnout zmocněnkyně Hana Jeníčková. Soud má na rozhodnutí 20 dnů.