Studie napověděla, že zhruba 95 % seniorů mělo i 8 měsíců po dokončeném očkování měřitelné dlouhodobé protilátky v těle. Také se ukázalo, že v průměru 15 % lidí onemocněním prošlo, aniž by to věděli. Kompletní výsledky studie ještě nejsou k dispozici, zpracovává je hlavní garant, kterým je Zdravotní ústav v Ostravě, dílčí data ale mnohé napovídají. Odborníci se ale stále nemohou shodnout, jaká hladina protilátek bezpečně ochrání před covidem-19. 

Online reportáž

„Určitě lze říct, že seniorská populace velmi dobře odpovídá na vakcinaci,“ říká vedoucí Centra imunologie a mikrobiologie ve Zdravotním ústavu Ústí nad Labem Vlastimil Král. Ústecký Zdravotní ústav se na studii podílel, z kraje se do projektu zapojilo několik desítek seniorů ve třech domovech. 

Celkem studie obsahuje data ze šesti domovů a od 420 seniorů. Na výzkumu se podílí také ostravská univerzita. 

A jaký je tedy podle výzkumu rozdíl mezi lidmi, kteří se „jen“ očkovali a těmi, kteří zároveň nemoc prodělali? „Ze zkušeností ze tří domovů v našem kraji lze říct, že hybridní imunita, tedy očkování i prodělání nemoci, je efektivní. Lze vidět, že kdo prodělal a je očkovaný, má vyšší hladiny protilátek i s odstupem měsíců než ten, kdo pouze prodělal nebo je pouze očkovaný,“ popisuje Král s tím, že ale kompletní výsledky s daty teprve budou zveřejněny. Zda protilátky, uznávat či ne vedou spor v posledních měsících nejen politici, ale i odborníci. Dlouhodobě se nemohou shodnout. Pomoci by mohla právě i tato studie. Experti se totiž nemohou dohodnout, jaká hladina protilátek je dost vysoká na to, aby ochránila před onemocněním koronavirem.  

„Určitě si myslím, že protilátky mají význam a je jen otázka, jaká je ta správná hladina. Ale stanovit tuto hodnotu je nesmírně obtížné. Protilátky se ale v každém případě podílí na naší obranyschopnosti,“ přidal svůj názor Král.