Asi půl kilometru od nádraží narazíme na žlutou turistickou značku, po které se vydáme na krásný pohodový výlet. Cesta vede přes malebnou vísku Stračí, za kterou vstoupíme do kraje hlubokých lesů a pískovcových skal, do tzv. Kokořínska.

Turistický ráj

Kokořínsko je turistickým rájem. Žlutá turistická značka nás dovede do obce Želízy, kde se nachází cíl našeho výletu. Pohodová procházka mírně zvlněným terénem nás přivede k nejedné zajímavosti, u které stojí zato se zastavit, pokochat se a vyjádřit obdiv nad díly matky přírody, ale i sochaře Václava Levého. Je to moc krásný kousek naší země!

Kraj pískovcových skal provoněný vůní jehličí, zalitý zelení všech možných odstínů, působí blahodárně snad na každého z nás.

Necelé dva kilometry od Stračí míjíme Mariánskou kapli, odkud je to asi jeden kilometr k přírodní památce skalnímu převisu Mordloch, který je opředen různými pověstmi. V současnosti tato spíše jeskyně slouží jako tábořiště trempů. Jen pár metrů od Mordlochu je skalní útvar „Sedm chlebů", který opravdu připomíná sedm na sebe poskládaných obřích bochníků chleba.

Had nebo Harfenice

Další zastavení již bude u prvních sochařských děl Václava Levého. Jako první narazíme na asi devítimetrového přeseknutého hada, vytesaného v pískovcovém bloku.

Nedaleko Hada jsou další díla Václava Levého. V pískovcové skále jsou vytesány reliéfy lidských hlav a ženy hrající na harfu, podle které se toto místo nazývá „Harfenice". Od Harfenice je to již nedaleko do Želíz, kam sejdeme mírným svahem až k říčce Liběchovce.

Od turistického rozcestníku v Želízech se vydáme po modré značce, která nás poněkud příkřejším výstupem dovede až k obřím sochám, ke kterým jsme se vydali. Jsou to obří, asi deset metrů vysoké čertí hlavy, jež v nás vzbudí pocit úcty.

Skála s jeskyní

Není žádným tajemstvím, že toto místo má svoji magickou sílu. Od Čertích hlav doporučuji pokračovat k dalším dílům Václava Levého. Je to na protilehlém vršku tzv. „Klácelka", což je pískovcová skála s jeskyní, která je vyzdobena dalšími reliéfy a sochami.

Od Klácelky sejdeme opět dolů do Želíz, odkud pokračujeme příjemnou cestou podle říčky Liběchovky až do nedalekého Liběchova. V Liběchově stojí zato navštívit krásný zámek, který se bohužel nevzpamatoval po povodních v roce 2002.

Výlet ukončíme na nádraží v Liběchově, odkud je spojení směr Ústí nad Labem či Mělník.

Výlet vřele doporučuji, ráda se do těch míst vracím.

Miluše Schejbalová

Prázdniny jsou ideální dobou vypravit se na výlet. Severní Čechy k nim poskytují spoustu možností. Je tu nádherná krajina, zajímavé přírodní útvary, záhadná místa provázená legendami, spousty hradů, zámků, rozhleden a památek. Každý z vás má určitě své oblíbené místo, kde se cítí dobře a kam se rád vrací.

V loňském roce jste nám takových míst doporučili opravdu velkou spoustu a více než tři desítky vašich nejúspěšnějších tipů na výlet jsme zveřejnili.

I nyní máte možnost se o své zážitky podělit s dalšími čtenáři a ještě získat zajímavé ceny.

JAK SE SOUTĚŽE ZÚČASTNIT?

Napište nám:

- kam se vydat

- čím je toto místo zajímavé/ proč stojí za návštěvu

- jakým způsobem (autem, vlakem, na kole) se dostat na výchozí bod výletu

- vaše postřehy, dojmy i rozšiřující informace

- Příspěvky o rozsahu 2030 řádek s alespoň 3 fotografiemi o velikosti 1 MB posílejte na e-mail: vyletysevernicechy@denik.cz

- Nezapomeňte uvést své jméno a také adresu a telefon!

- Každý zveřejněný příspěvek bude umístěn i na webech Deníku. Každého autora otištěného příspěvku oceníme originálním dárkovým balíčkem.