Léto se pomalu chýlí ke konci. Bylo už druhé, během něhož zval k návštěvě Ústeckého kraje turistický portál Brána do Čech. Tento web se stal pro mnohé nepostradatelným pomocníkem při plánování výletů a cest, kamerou, jejímž prostřednictvím lidé „odjinud" mohou nahlédnout do Ústeckého kraje.

Stránky plné akcí, turistických pozoruhodností a tras naplňují lidé, kteří mají v regionu co do činění s cestovním ruchem. I proto jsou informace aktuální a je jich hodně. Brána do Čech je zdrojem informací pro ty, kdo se rozhodnou Ústecký kraj navštívit a pobýt tu, ale také možností prezentace pro ty, kteří mají co nabídnout a chtějí, abyste si to užili právě u nich.

Projekt Brána do Čech podporuje celkem čtyři turisticky zajímavé destinace, oblasti regionu. Jsou jimi České Švýcarsko, Dolní Poohří, Krušné hory a České středohoří. Kam nyní vyrazit v té posledně jmenované? Stačí si jen na internetu kliknout na www.branadocech.cz a můžete vybírat.

Úplně nové Klíny zahájí provoz lanovky

Událostí číslo jedna posledních dní bylo pro destinaci Krušné hory zprovoznění nové lanovky v Klínech na Mostecku. Čtyřsedadlová lanovka na sjezdovce na Klínech v Krušných horách na Mostecku se poprvé rozjela 5. září. Tehdy mezi sedmým a osmým úsekem dráhy ve výšce deseti metrů proběhlo cvičení na záchranu osob z lanové dráhy. Lanovka byla v provozu i následující den, a to při zatěžkávací zkoušce. Na každou sedačku zaměstnanci na Klínech naložili pět nebo šest pivních sudů o váze 60 kilogramů. Bylo zapotřebí vyzkoušet dráhu nanečisto před oficiálním otevřením sjezdovky.

Nová lanovka už v letošní zimní sezoně nahradí starý lyžařský vlek. Rekonstrukce byla v plánu několik let.

Slavnostní zahájení provozu lanovky se turisté dočkají v sobotu 22. září, kdy se tu uskuteční akce s názvem „Úplně nové Klíny", která také ukončí zdejší letní sezonu. Od 17 hodin postupně vystoupí David Koller, L.A., Kreyson, Muerta Mente a DJ Matthew. Vstupné je zdarma.

Na kole z Komáří vížky na Komáří vížku

Na Klínech sice takto letní sezonu ukončí, ale cykloturisté si babí léto na horách jistě ještě nějaký den užijí. Na portálu Brána do Čech naleznete tip na trasu přírodním parkem Východní Krušné hory. Ta shodou okolností začíná také u lanovky, respektive na parkovišti u její horní stanice na Komáří vížce (hůrce). Za pěkného počasí nabízí vrchol Komáří vížky vynikající kruhový rozhled na České středohoří, Krušné hory, Lužické hory a Jizerské hory.

Od parkoviště se vyjede po červené směr „Cínovec obec" 7,5 km. Od rozcestí Pod Komáří hůrkou vede trasa mírně zvlněným terénem po lesních pěšinách. Cesta se klikatí mezi břízkami a stříbrnými jedlemi, až na palouk u rozcestí Přední Cínovec.

Tam už je území Přírodního parku Východní Krušné hory, který byl založen v roce 1995 s cílem řízené péče o zachování typické horské krajiny Krušných hor. Zaujímá kolem 40 km2 ve vrcholových partiích Krušných hor o průměrné nadmořské výšce 700 metrů.

Hned za rozcestníkem na cyklisty čeká výraznější, půlkilometrové stoupání (2-3) v terénu, pak se stoupání zmírní a objeví se rozcestí s Krušnohorskou lyžařskou magistrálou, kde se zahne vlevo spolu s magistrálou. Ta vede po lesácké cestě až k hotelu Pomezí u silnice E55. Zde se nachází turistický rozcestník, od kterého je mírné jednokilometrové stoupání po modré značce do Horního Cínovce. Pro lepší orientaci je dobré se držet červené značky směr „Cínovec obec". Cínovec byl založen na počátku 14. století jako hornické středisko těžby cínu. Později se zde těžilo také stříbro a wolfram. Nyní tudy prochází frekventovaná mezinárodní silnice E55 a město žije především z příhraničního ruchu.

Po silnici s trasou č. 23 se dostanete až do osady Fojtovice. Po pravé straně je vidět Cínovecký hřbet a pak Lysá hora. Necelých půl kilometru před Fojtovicemi ve výrazné pravotočivé zatáčce se nachází pomník, kde odpočívá 59 obětí pochodu smrti a jeden padlý sovětský voják.

Ve Fojtovicích odbočíte vlevo opět na asfaltovou silnici vedoucí do Adolfova a po ní vystoupáte zprvu kolem hospodářských budov, pak již kolem luk a strání až do osady Habartice.

Z Habartic se jede stále po stejné cestě společně s červenou značkou směr Adolfov 2,5 km. Převažující mírné stoupání zpestřují výhledy na horské louky v jádrové zóně přírodního parku. V malé, převážně chatařské obci Adolfov je možnost se občerstvit. Pak se vrátíte zpět po červené do Habartic. Z nich se teď vydáte po červené směr „Komáří vížka" 2,5 km. Jede se po polní cestě protínající rozlehlou Fojtovickou pláň. Z ní to je 1 km výraznějšího stoupání v terénu na vrchol Komáří hůrka, kde je možnost občerstvit se a zároveň se pokochat krásným výhledem na podstatnou část právě absolvované cesty. Z vrcholu je to jen 200 metrů dolů k odstavnému parkovišti, kde se okruh uzavře.

Délka popsané cyklotrasy je 22,5 kilometru. V Krušných horách lze jí podobných najít celou řadu v různých variantách.

Potřebné informace o destinaci Krušné hory najdete na www.krusne-hory.org.

Svatováclavské vinobraní v Kadani již potřinácté

Přesuňme se však do další turistické destinace Ústeckého kraje, kterou je Dolní Poohří. Jejími páteřními městy jsou Louny, Žatec, Kadaň a Klášterec nad Ohří. A v Kadani se chystají na 13. svatováclavské vinobraní, které se bude konat 28. září.

Proč právě v Kadani mají vinobraní? Jak se můžete dočíst na www.vinobrani-kadan.cz, kde naleznete i podrobný program oslav, z iniciativy českého krále Václava I. nebo Přemysla Otakara II. byla Kadaň před rokem 1261 povýšena na svobodné královské město. K jeho největšímu rozkvětu došlo za vlády Karla IV., který městu udělil viniční právo. Tím bylo v okolí města založeno asi 100 hektarů vinic.

Vinařství v Kadani rozkvétá až do 18. století. Později dochází k vylučování vinic, protože se přestávají dodržovat starobylá práva a začínají se dovážet vína cizí. Klesá tím zájem o pěstování vinné révy. Ještě v roce 1842 je osázeno révou vinnou asi 10 hektarů ploch. Postupně však výměra klesá až na dva hektary, i ty však po roce 1945 zanikly.

V roce 1997 se město rozhodlo navázat na starobylou tradici vinařství na Kadaňsku (v areálu františkánského kláštera). Město bylo opět zařazeno zákonem mezi vinařské obce. V areálu zahrad byla vysázena vinice o výměře 0,5 hektaru. Ta byla zasvěcena hlavním vinařským patronům sv. Václavovi, sv. Ludmile a sv. Urbanovi. Od roku 2000 se provádí zarážení „Hory" na vinici, aby každý věděl, že po dobu dozrávání hroznů nesmí chodit do vinice.

Obnovena byla i slavnost Vinobraní, která je zahájena bohoslužbou ve františkánském klášteře. Na mši naváže obřad otevírání „Hory" ve Svatováclavské vinici.

Tato slavnost je zahájena bohoslužbou ve františkánském klášteře. Na mši naváže otevírání „Hory" ve Svatováclavské vinici. Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu zaměřenou na vinařství na Kadaňsku, celý areál zahrad a průběh zpracování hroznů mletí, odzrnění, rmutování a lisování a mohou ochutnat letošní burčák, čerstvý vinný mošt a víno.

Návštěvnická 3K karta přináší výrazné slevy

Produktem, který dokazuje, jak lze vyjít turistům v oblasti Dolního Poohří vstříc, je Návštěvnická karta 3K. Jejím držitelům umožňuje čerpání volných vstupů i slev ve vybraných turistických místech severozápadních Čech i saského příhraničí.

3K kartu lze zakoupit na všech vyznačených prodejních místech (infocentra, hrady, zámky, muzea), která navíc v drtivé většině kopírují místa akceptační.

Jejich seznam naleznete na www.3k-karta.cz společně s aktuální nabídkou karet. Jsou to Jednodenní výlet, Jednodenní výlet s rodinou, Léto pod Krušnými horami, Léto pod Krušnými horami s rodinou a Podkrušnohořím na kole.

Zakoupením karty získá návštěvník destinace zajímavé možnosti: Karta funguje jako souhrnná vstupenka do těch nejatraktivnějších památek, aquaparků, lanovek a dalších zařízení. Za jednu cenu může navštívit cokoliv, co si vybere.

K tomu navíc získá možnost využít restauračních, ubytovacích, lázeňských a dalších služeb s atraktivními slevami.