„Zajímalo by mě, proč se tyto obrazce na silnici objevily. S dopravním značením to nemá nic společného, je to trochu záhada. Viděl jsem je už i na jiných místech než tady,“ napsal redakci čtenář Jan a připojil také několik fotografií.
Deník zjistil, že se jedná o takzvané vlícovací body. Ty budou sloužit geodetům při mobilním mapování, které je součástí tvorby Digitální technické mapy Ústeckého kraje. Mapování bude v kraji v následujících týdnech provádět specializovaná brněnská firma TopGis.
Jak přiblížila její výkonná ředitelka Drahomíra Zedníčková, mobilní mapování probíhá současně ve všech krajích republiky.
„Body nám po pořízení snímků všech komunikací druhých a třetích tříd umožní vytvořit podklad pro následné polohově přesné mapování. Mapování budeme provádět pomocí auta vybaveného kamerovým systémem a skenerem, a aby ta data z toho nájezdu byla polohově správně, usazují se na vozovku právě tyto body,“ vysvětlila Zedníčková.
Poškození značek je trestný čin
Geodeti se například v Olomouckém kraji setkali s případy, kdy jim někdo vyznačené body na vozovce přebarvil na černo. Bude proto nutné je znovu na silnice namalovat a následně zaměřit. Bez nich totiž nejde přesné mapování provést správně. Navíc poškození těchto značek je hodnoceno jako trestný čin.
„Projekt mobilního mapování má ve všech krajích skončit v březnu příštího roku. Do konce léta bychom proto chtěli mít veškeré nájezdy hotové,“ doplnila Zedníčková s tím, že v Ústeckém kraji bude probíhat i letecké snímkování, bude ho tu ale zajišťovat jiná firma.
Projekt digitálních technických map krajů, kdy se detailně a plošně mapují komunikace, v takovém rozsahu jako nyní v České republice ještě nevznikal.
Navíc zákon krajům povinnost zřídit si a spravovat Digitální technické mapy svého území výslovně ukládá. „Účelem map je zajistit úplné a spolehlivé informace o existenci, prostorovém umístění a vlastnostech stavebních a technických objektů a zařízení, které jsou nezbytné pro přípravu a realizaci staveb, stavebních řízení, dále pro územní plánování, správu a rozvoj systémů dopravní a technické infrastruktury a pro další agendy veřejné správy a činnosti,“ napsal Ústecký kraj v tiskové zprávě s tím, že pokrytí území Česka digitálními technickými mapami je důležitým předpokladem pro zrychlení přípravy staveb a součástí řešení pro zrychlení stavebních řízení.