Není jenom surový a chladný, ale má i duši a srdce. Tak vnímá beton dvojice mladých návrhářů Michaela Čejchanová a Roman Kolář. Tvorbě z betonu se pod značkou GURĒ věnují v dubském ateliéru tři roky, jinak žijí v Litvínově. Inspiraci našli u skandinávských firem. „Šli jsme metodou pokus omyl. Nejdříve jsme zkoušeli jednodušší věci, jako jsou obklady a stolové desky, postupem času jsme přidávali náročnější výrobky,“ popsala Michaela Čejchanová.

Trasa autobusových objížděk.
Autobusy čekají zase objížďky. Uzavírka ulice Čsl. mládeže potrvá asi tři týdny

Mezi jejich autorskými projekty najdete téměř cokoli od stolových a pracovních desek přes židle, obklady, umyvadla a dřezy až po mísy, zrcadlové a obrazové rámy nebo dokonce šperky. „Beton je skvělý materiál, který nadchne nejen milovníky industriálního stylu. Dobře se s ním pracuje, každý kus má originální kresbu a práce s ním má nespočet možností. Každá změna při výrobě je znát na konečném výsledku, a to bereme jako velké plus,“ sdělil Roman Kolář.

GURĒ znamená v japonštině „šedý“. „Do vymýšlení názvu jsme zapojili rodinu a přátele. Nejvíce se nám líbil název GURĒ, který vymyslela kamarádka Kateřina Trčková,“ dodala Michaela.

Výrobky tvoří ze speciální směsi betonu, kterou si sami míchají z dánského bílého cementu Portland nebo českého cementu Lafarge z Čížkovic. „Smícháním společně s dalšími přísadami získáváme směs s vynikajícími vlastnostmi, zejména s vysokou pevností a stálostí, ve výsledku srovnatelnou s kamenem,“ zmínila návrhářka.

Následně se beton barví až do antracitové černé. „Ne všichni ale mají jako my rádi všechny odstíny šedi, proto bychom chtěli do budoucna zkusit i barevnou variantu,“ uvedla Michaela Čejchanová. Beton se vylévá do forem, poté se nahrubo zbrousí a opracuje. Zrání trvá zhruba 28 dní. Nakonec se výrobek naimpregnuje nanotechnologií.

VÍTĚZSTVÍ. Děčínští hokejisté nezářili, přesto porazili Bílinu 7:4.
FOTO: Medvědi udolali Bílinu. Výsledek byl lepší, než samotná hra

Originální výrobky z betonu mladé dvojice můžete aktuálně spatřit na výstavě v Domu porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku. K vidění jsou tam betonové židle, hodiny, misky, svícen, ale i šperky. Expozice je otevřena do 16. listopadu, vstupné se neplatí.