Není jenom surový a chladný, ale má i duši a srdce. Tak vnímá beton dvojice mladých návrhářů Michaela Čejchanová a Roman Kolář. Tvorbě z betonu se pod značkou GURĒ věnují v dubském ateliéru tři roky, jinak žijí v Litvínově. Inspiraci našli u skandinávských firem. „Šli jsme metodou pokus omyl. Nejdříve jsme zkoušeli jednodušší věci, jako jsou obklady a stolové desky, postupem času jsme přidávali náročnější výrobky,“ popsala Michaela Čejchanová.

Mezi jejich autorskými projekty najdete téměř cokoli od stolových a pracovních desek přes židle, obklady, umyvadla a dřezy až po mísy, zrcadlové a obrazové rámy nebo dokonce šperky. „Beton je skvělý materiál, který nadchne nejen milovníky industriálního stylu. Dobře se s ním pracuje, každý kus má originální kresbu a práce s ním má nespočet možností. Každá změna při výrobě je znát na konečném výsledku, a to bereme jako velké plus,“ sdělil Roman Kolář.

GURĒ znamená v japonštině „šedý“. „Do vymýšlení názvu jsme zapojili rodinu a přátele. Nejvíce se nám líbil název GURĒ, který vymyslela kamarádka Kateřina Trčková,“ dodala Michaela.

Výrobky tvoří ze speciální směsi betonu, kterou si sami míchají z dánského bílého cementu Portland nebo českého cementu Lafarge z Čížkovic. „Smícháním společně s dalšími přísadami získáváme směs s vynikajícími vlastnostmi, zejména s vysokou pevností a stálostí, ve výsledku srovnatelnou s kamenem,“ zmínila návrhářka.

Následně se beton barví až do antracitové černé. „Ne všichni ale mají jako my rádi všechny odstíny šedi, proto bychom chtěli do budoucna zkusit i barevnou variantu,“ uvedla Michaela Čejchanová. Beton se vylévá do forem, poté se nahrubo zbrousí a opracuje. Zrání trvá zhruba 28 dní. Nakonec se výrobek naimpregnuje nanotechnologií.

Originální výrobky z betonu mladé dvojice můžete aktuálně spatřit na výstavě v Domu porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku. K vidění jsou tam betonové židle, hodiny, misky, svícen, ale i šperky. Expozice je otevřena do 16. listopadu, vstupné se neplatí.