Aneta Langerová, Meky Žbirka, Kryštof, UDG. Ti všichni budou v Kytlici na Děčínsku na 5. ročníku Music festivalu Kytlice „dělat předkapelu“ hlavní hvězdě večera – rockově divoké pardubické Vypsané fiXe.

Série koncertů deseti kapel odstartuje v sobotu 19. července ve 12.30 hodin v kytlickém areálu v sousedství lesů a přírodního koupaliště vystoupením folkrockové Bílé nemoci. Tvrzení, že Meky, Aneta i Krajčo budou „předskokany“ fiXy , ale úplně přehnané není. Čtyřka okolo zpěváka, autora textů a kytaristy Márdiho je totiž právě ve skvělé formě. Loni na podzim vydala čtvrté album Fenomén – a dost se jí povedlo.

Kapela, která na sklonku června nadchla energickým koncertem festival Útulek Fest 2008 – a pomohla tak vydělat na krmení a léky pro ústecký Městský útulek pro opuštěná zvířata – sama každý rok pořádá benefice pro své adoptované dětí ze 3. světa. A zpěvák Márdi měl a má napilno i mimo kapelu. Podílel se na zajímavém CD/koncertním projektu písniček pro děti od 3 do 99 let Kašpárek v rohlíku, píseň má na 2CD Jana Buriana, na Rock For People 2008 hrál spolu s Xavierem Baumaxou a Davidem Kollerem. Také o tom jsme si s ním před koncertem v Kytlici povídali.

V Kytlici hrajete až na závěr, váš koncert se přehoupne přes půlnoc. Proč – vystupujete ten den i jinde?
No my před tím hrajeme ještě na festivalu v Poděbradech. Ale jsem rád, že je to takhle. Festival v Kytlicích má totiž svoje kouzlo, které spočívá hlavně v poloze toho místa.

Jsou pro vás takové „dvojáky“ běžné? Neřekl bych do fiXy, že takhle „rejžuje“…
V létě to tak bývá. Zatím je o nás zájem, hrajeme rádi a složenky taky platíme stejně jako každej. Díky za každé nové zatím… Ale abych řekl pravdu, tak jsme to docela omezili. Byly doby, kdy jsme hráli mnohem, mnohem víc. Ale to nás ještě nikdo neznal. Ted už by to bylo trochu kontraproduktivní. Navíc 45 minutový festivalový set je fakt dost krátkej, takže dát si ho dvakrát je tak akorát, aby se člověk pořádně vyřádil.

Jak si užíváte koncerty s divadelně-hudebním projektem Kašpárek v rohlíku, k originálním písničkám pro děti? A nechtěl byste v něm být radši samotným Kašpárkem, než… čím vlastně?
Je to pro mě hlavně změna. V podstatě JSEM takovej kašpárek – pořád někde exhibuju a snažím se, aby si to lidi užili se mnou. Zatím je to v podstatě jediné splněné přání. Ta ostatní – popelář, sportovní komentátor a učitel nevyšla. Ale psaní písniček bylo z těch přání nejsilnější.

S přáteli z výtěžku benefičního festivalu podporujete dvě děti ze 3. světa. To už není tak neobvyklé, loni mě ale překvapilo, že lze sponzorovat i strom. Šla by fiXa i do takového projektu? Nebo by vám vadilo, že strom „nemůže napsat dopis, poslat fotku a vysvědčení,“ jako malé slečny?
Taková je holt doba. Na stromu mi stačí, že čistí vzduch, vrhá stín a když mu něco řeknu, tak mi porozumí a nevykecá to. Furt lepší dát prachy na to, aby nějaký stoletý strom rostl dál, než ho pokácet a vyrobit z něj reklamní letáky na zlevněné motorové pily.

Pobavil jste mě swingovou písní Muži jsou křehcí z výborné stejnojmenné desky Jana Buriana a jeho hostů. Co ale říkáte na to, že právě vás v největším hitu toho 2CD – písni Odešli spolu – Xavi Baumaxa zparodoval? Zařadil jste se tak vedle Bona z U2, Pavla Bobka i Dana Landy…
Mně ta jeho písnička přišla fakt hodně dobrá. Jediný, co jsem si říkal, bylo to, že je škoda, že nenapadla mě. Baumaxa je vtipnej, nepáře se s tím a to je dobře.
Člověk se ale ocitne v různých skupinách po různých bocích. Ted jsme třeba na festivalu Rock For People hráli já, Baumaxa a Koller v projektu „KLUCIJE“. Sklidili jsme obrovský úspěch a po koncertu jsme se hned rozpadli.

„Dno je dobrý na to aby sis ho prohlíd,“ zpíváte v písni Darling z CD Fenomén. Byla už na tom dně i Vypsaná fiXa, nebo vždy „jen“ její jednotliví členové?
Velmi mnohokrát jsme se byli s kapelou na dně a vždycky jsme se zvedli a pokračovali dál. Dohromady i jednotlivě. Takovej je život.
Ví se, že nejprve vznikne hudba fiXy a až na ní píšete slova. Jaké by ale byly texty vaší skupiny, kdyby slova vznikala jako první – a až pak muzika?
To by byl docela těžkej porod, to mně moc nejde. Já tu hudbu potřebuju při psaní textu poslouchat – hlavně na dotažení celý písně.
Na druhou stranu mám ale spoustu fragmentů, příhod a situací zapsanejch předem. Ona vlastně vždycky stačí ta první věta a pak nebýt línej to dopsat.

Co vše chcete stihnout o prázdninách?
Budem s fiXou hodně hrát a čeká nás další soustředění.