U vody je důležité dodržovat několik základních pravidel, která pomohou předejít nehodám a zajistit bezpečný a příjemný pobyt. Nejčastějšími příčinami tonutí bývá přecenění sil, srážky s lodí, neočekávané vdechnutí vody, potápěčské a vodácké nehody či náhlé zdravotní potíže, jako epileptický záchvat nebo infarkt. Vodní záchranná služba, která se stará o bezpečnost na vodě, připravila přehled deseti pravidel, jak si užít letní radovánky bez problému.

1. Nechoď se koupat sám – Vždy mějte někoho na blízku, kdo by mohl v případě potřeby pomoci.
2. Plav ve vyznačeném prostoru – Vyhněte se místům s nebezpečnými proudy nebo neoznačenými plochami.
3. Neplav, jsi-li rozptýlený nebo unavený – Snižuje to vaši schopnost reagovat na nečekané situace.
4. Neplav hned po jídle – Nechte si alespoň hodinu odstup, aby vaše tělo mohlo správně trávit.
5. Neskákej do vody v neznámých místech – Můžete narazit na skryté překážky, které mohou způsobit zranění.
6. Neplav do blízkosti plavidel a plavební dráhy – Lodě mohou být nebezpečné pro plavce.
7. Neplav daleko od břehu bez doprovodu – Zajistěte si, aby vás někdo mohl sledovat a případně pomoci.
8. Na plavidla patří děti jen s řádně upevněnou záchrannou vestou – Zvyšuje to jejich bezpečnost na vodě.
9. Nebuď ve vodě hrubý a bezohledný – Myslete na ostatní, kteří si chtějí užít pobyt u vody stejně jako vy.
10. Záchranu ve vodě přenechej záchranářům – Vždy volejte 112, pokud vidíte někoho v nouzi.

Tipy, kde se na Děčínsku vykoupat

Aquapark Děčín

Venkovní areál děčínského aquaparku nabízí pro zdatné plavce padesátimetrový bazén, pro méně zdatné, ale především pro dovádění rodičů s dětmi je k dispozici 25 metrů dlouhý a 1,2 metru hluboký bazén. Posledním a nejmodernějším bazénem je polyfunkční, v němž je voda i o něco chladnější než v ostatních bazénech. Vyzkoušet si v něm můžete i ponor do šest metrů hluboké potápěčské jámy, nechybí ani vodní atrakce. Občerstvení zajišťují v létě dva stánky a také stánek se zmrzlinou, celoroční občerstvení pak vnitřní restaurace. Více ZDE.

Koupaliště Malšovice

Malšovické koupaliště obklopené krásnou přírodou nabízí velký bazén s hloubkou 1,8 metru, který je určen pouze pro plavce, dětský bazén se skluzavkou a brouzdaliště. O občerstvení se stará hospoda naproti koupališti. V bezprostřední blízkosti je fotbalové hřiště, tenisový kurt i dětské hřiště. Více ZDE.

Termální koupaliště Benešov nad Ploučnicí

Bazén na benešovském koupališti je rozdělen na dvě části – hlavní bazén (20x40 metrů) a dětské brouzdaliště. Teplota termální vody je v průměru 26 stupňů. Okolí bazénu tvoří zatravněná plocha, která slouží jako odpočinková plocha pro návštěvníky. V areálu je možné si zahrát plážový volejbal nebo nohejbal. Dále je k dispozici dětský koutek s pískovištěm a dětskými atrakcemi. Občerstvení v areálu koupaliště zajišťuje kiosek a bar. Více ZDE.

Koupaliště Jílové

V areálu jílovského koupaliště nedaleko náměstí najdete dva bazény, hluboký pro plavce a dětský. Ke slunění slouží travnatá pláž s možností využití slunečníků. I zde je možné si zahrát volejbal. Děti mohou dovádět i na prolézačkách. V areálu se nachází stánek s občerstvením. Více ZDE.

Městské koupaliště Česká Kamenice

Nově zrekonstruované koupaliště v České Kamenici, nacházející se na turistické stezce Mlýnky Brand, nabízí osvěžení v 50metrovém bazénu. Relaxovat mohou návštěvníci na udržovaných travnatých plochách, nebo posedět na lehátkách. Od června 2023 tu stojí bistro s bohatou nabídkou občerstvení včetně regionálního piva. U koupaliště je také lesní kemp. Více ZDE.

Koupaliště Jetřichovice

Kemp a koupaliště Jetřichovice se nachází v Národním parku České Švýcarsko. V areálu kempu je přírodní koupaliště, malé dětské hřiště, pingpongový stůl a volejbalové hřiště. Občerstvit se návštěvníci mohou v malé restauraci. Více ZDE.

Koupaliště Dolní Podluží

Přírodní koupaliště se nachází v centru obce. Voda je chladnější, protože je koupaliště napájené z přírodních pramenů, ale čistá. Díky pozvolna se svažujícímu dnu se vstupu nemusí obávat ani neplavci. Druhá část určená plavcům má hloubku až tři metry. U koupaliště se nachází také dětské hřiště. Pláže jsou zde travnaté, občerstvení nabízí přilehlá restaurace. Více ZDE.

Koupaliště Chřibská

Koupaliště v Chřibské najdete nedaleko náměstí. Bazén je rozdělen na hlavní část a dětské brouzdaliště. Okolí tvoří zatravněná plocha s lavičkami. Součástí areálu je občerstvení. Více ZDE.

Koupaliště Mikulášovice

V lese severně od Mikulášovic najdete přírodní koupaliště napájené vodou z potoka, které bylo zrevitalizováno v roce 2022. Návštěvníci se mohou vykoupat v kruhové nádrži se skokanskou věží o výšce pět metrů. Děti se pak vyřádí v brouzdališti se skluzavkou nebo na dětském hřišti. U bazénu se pro relax nacházejí travnaté plochy, aktivnější jedinci mohou využít víceúčelové hřiště a tenisové kurty. Občerstvení je v areálu, možnost ubytování zde nabízejí chatky. Více ZDE.

Přírodní koupaliště Rumburk

Koupaliště najdete v areálu SportLife hotelu v Rumburku. Dříve šlo o rybník, dnes má betonové stěny, stále je však napájeno vodou z potoka. Děti se mohou osvěžit v dětském brouzdališti. V okolí je řada travnatých ploch, areál nabízí i zázemí pro sportovce, kteří si mohou zahrát fotbal, volejbal, tenis, florbal nebo kroket. Občerstvení zajišťuje restaurace s letní zahrádkou i krytou zimní zahradou. Více ZDE.

Olešský rybník

Olešský rybník je jedním z nejoblíbenějších cílů turistů mířících na cyklovýlety nebo za koupáním na Děčínsku. Nachází se ve Staré Olešce, části obce Huntířov. Nabízí nejen vhodné prostředí ke koupání, ale také malebné okolí lákající k pěším i cyklovýletům. Půjčit si je možné i šlapadla. Na své si tu přijdou také rybáři. Občerstvení nabízí okolní kiosky a restaurace, ubytování pak přilehlé kempy.

Biotop Nový Svět

Biotop ve stejnojmenné lesní osadě nedaleko Arnoltic nebo Růžové vznikl v roce 2019 na místě původního zchátralého koupaliště. Jde o přírodní koupání s čistou vodou bez chlóru a sinic. Najdete tu travnatou plochu, vzrostlé stromy a občerstvení, které nabízí také ubytování.

Rybník Maxičky

Rybník v Děčíně-Maxičkách se nachází u hotelu, který je v současné době zavřený. Díky okolnímu prostředí jej ale mnoho lidí stále neopomíjí a za koupáním sem míří, voda je tu stále ke koupání vhodná. Občerstvení tu však už nefunguje, nejbližší restauraci najdete zhruba 800 metrů od rybníka směrem k točně autobusu.

Vlčí jezero

Nedaleko rybníka na Maxičkách se v lese nachází Vlčí jezero. K jezeru vede lesní silnička pokračující po východním a jižním úbočí do obce Sněžník. Vjezd pro automobily je povolen pouze k parkovišti nedaleko hráze jezera. Pod parkovištěm je palouček s lavičkami, na který navazuje malá písečná pláž. Na hrázi se nachází také lavičky k posezení. Vzhledem k poloze jezera přímo v jeho blízkosti občerstvení nenajdete.

Ostrovský rybník

Rybník, který v létě slouží jako přírodní koupaliště, se nachází v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce nedaleko Sněžníku. Na jeho příznivce tu čeká písčitá pláž lemovaná jehličnany. Scenérii dotváří skály a přírodní památka Eiland. Občerstvení nabízí restaurace a turisté tu mohou využít ubytování v kempu.

Rybník Cimrák

Příjemné osvěžení v parných dnech nabízí také rybník Cimrák v Krásné Lípě, který najdete za kulturním domem. Nachází se tu malá písčitá pláž, betonová lehátka i travnaté plochy k odpočinku. V okolí rybníka najdete turistické přístřešky, lavičky a dětské hřiště, od loňska tu najdete víceúčelové hřiště se skateparkem. Nová je tu také in-line dráha a úpravou prošlo i parkoviště. Občerstvit se je možné v nedalekých restauracích.

Varnsdorfský rybník

Varnsdorfský rybník (Mašíňák) se nachází na jižním okraji Varnsdorfu, asi půl kilometru od železniční stanice Dolní Podluží. Díky pozvolnému vstupu do vody a pěkným písečným a travnatým plážím je koupání vhodné i pro rodiny s dětmi. Na plážích se nachází prolézačky pro děti. Restaurace i ubytování je nedaleko.

Tipy na koupání v okolí

Koupaliště Povrly

V údolí Lužeckého potoka v zeleni mezi Děčínem a Ústím nad Labem se nachází rekreační areál s koupalištěm. Pro plavce je k dispozici 50metrový bazén s hloubkou až tři metry, děti se vyřádí v dětském bazénu se skluzavkou nebo na hřišti. V areálu najdete volejbalové hřiště a stoly na ping-pong. Občerstvení nabízí kiosky, ubytování v chatkách pak kemp. Více ZDE.

Termální koupaliště Brná

Oblíbené ústecké koupaliště prošlo výraznou modernizací. V přírodním areálu u Labe v Ústí nad Labem-Brné naleznete rekreační bazén s tobogánem, dětský bazén či plavecký bazén. Dětmi oblíbené jsou také prolézačky a houpačky. V sousedství je hřiště na plážový volejbal, na koupališti je možné se občerstvit u několika stánků. Více ZDE.

Koupaliště Žandov

Koupaliště se nachází v přírodě a je součástí rekreačního areálu Žandov na Českolipsku. V areálu jsou dva bazény, plavecký o velikosti 50 x 40 metrů a bazén dětský o velikosti 40 x 15 metrů. Okolí bazénů je travnaté a nádrže mají betonová dna. K dispozici jsou převlékárny i kiosek. Nechybí zde hřiště na plážový volejbal, tenisové kurty nebo půjčovna sportovních potřeb. Součástí areálu je autokemp. Více ZDE.

Přírodní koupaliště Sloup v Čechách

Na okraji obce Sloup v Čechách na Českolipsku se nachází oblíbené přírodní koupaliště. Kromě koupání v Radvaneckém rybníce se je možné projet na lodičkách nebo šlapadlech. Děti se vyřádí na dětském hřišti, návštěvníci se ubytují ve stanu, karavanu nebo v chatce. Občerstvení nabízí okolní stánky i restaurace. Více ZDE.

Jezero Milada

Čistou vodu ke koupání najdou lidé mezi Chabařovicemi a Trmicemi na Ústecku. Jezero vzniklo zatopením hnědouhelného lomu v rámci rekultivačních prací. Rozlohu má 252,2 hektarů a bylo napuštěno v roce 2010. V současné době slouží k rekreačním účelům. Kolem jezera se nachází několik pláží, občerstvení či cykloboxy. Na některých místech je možné také rozdělat oheň a stanovat. Více ZDE.

Jezero Chmelař

U Úštěku na Litoměřicku v bezprostřední blízkosti Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko najdete umělé jezero Chmelař, které nabízí písčité pláže a čistou vodu. Lidé se mohou nejen vykoupat, ale také si vyjet na lodičce nebo šlapadle, která zapůjčí v kempu na břehu jezera. Zde si je možné zahrát plážový volejbal, tenis nebo minigolf. Pro děti je k dispozici dětské hřiště, občerstvit se je možné v přilehlých restauracích nebo stáncích.

Máchovo jezero

Opomenout nelze ani oblíbené Máchovo jezero v Doksech na Českolipsku. Na hlavní písčité pláži v Doksech najdete hned několik kiosků a restaurací, kromě plavání se můžete projet na šlapadle nebo windsurfingu. K dispozici jsou různé atrakce nejen pro děti. Vyžití nabízí i pláž ve Starých Splavech, v okolí najdete řadu hotelů, penzionů a kempů, ale také mnoho míst v lesích obklopujících jezero, kde budete mít při koupání soukromí. Více ZDE.

Olbersdorfer See

Olbersdorfské jezero se nachází na území stejnojmenné obce v bezprostředním sousedství německé Žitavy, poblíž českých hranic, nedaleko Varnsdorfu. Jde o zatopený hnědouhelný důl, jehož pozůstatky najdeme na naučné stezce podávající informace o okolní krajině. Vodní plocha má rozlohu 60 hektarů a hluboká je 40 metrů. U průzračného jezera najdeme písečnou pláž, převlékárny, dětské prolézačky, půjčovnu kol, parkoviště, restauraci i ubytování.