736,5 metrů vysoká hora s neobyčejnou rozhlednou na pomezí Českého Švýcarska a Lužických hor. S rozhlednou shlížející na okolní krajinu, tak nějak navzdory všem… Štíhlou železnou dámou o tři roky starší než je ta Petřínská.

Pojďme se tedy vypravit na klasickou horskou túru za nádhernými rozhledy do okolní krajiny. Počasí by mělo být studené a větrné. Výhledy daleké…
Dopolední výšlap je dobré začít ze sedla mezi vrchy Javorek a Zlatý Vrch, kam dojedete vozidlem přes obec Lísku. Zde je malé parkoviště s červenou turistickou značkou, po které se vydáme vzhůru až na samotný vrchol Studence. Čeká nás 1,5 km dlouhé stoupání po staré cestě s převýšením 176 metrů. Vcelku nenáročná horská túra bukovými lesy po čedičových cestách.

Ti z Vás, kteří si chtějí dopřát výpravu celodenní, mohou vyrazit stylově z českokamenického náměstí. Půjdete pořád vzhůru po modré, kolem odbočky na vrch Jehla (doporučuji odbočit za výhledem), lesy a loukami přes obec Lísku, až se napojíte na naši známou červenou značku. Odtud stejně jako v případě dopoledního výšlapu až na samotný vrchol. Je to necelých 6,5 km, ale pořádně do kopce. Suma sumárum, s cestou zpět 13 km.

Rozhledna na Studenci je 16 metrů vysoká a druhá nejstarší železná v Čechách. Po celkové rekonstrukci doslova přiletěla na vrchol 14. března 2009. Roku 1888 ji zde nechal vystavět děčínský Horský spolek pro České Švýcarsko. Předtím zde stávala rozhledna dřevěná, zbudovaná léta páně 1854 knížetem Ferdinandem Kinským.

Víte, že na titulní straně knihy „Nejkrásnější výhledy na Českosaské Švýcarsko“ je právě pohled ze Studence?

Krásné zážitky v krajině tajemství.