Nočním ohňostrojem vyvrcholí show, kterou chystá na sobotu do Děčína rocková legenda Pražský výběr II. Zahraje na Smetanově nábřeží jako poslední účinkující hudebního festivalu Labe, který už od 11.00 hodin nabídne mj. vystoupení skupin Lucie Revival, No Name, Václava Neckáře či Lucie Bílé.
„Posluchači se mohou těšit nejen na nové skladby jako Buch štempl sem, Něco za něco, Ty voe, Amen, ale i na starší pecky Pražákům, těm je tu hej, Tatrman, Člověk bez talentu či Sny spravedlivých,“ uvedla Petra Dvořáková, manažerka kapely.

„Skupina vydá koncem května první DVD „Pražský výběr II. live“. Základním kamenem DVD se stal loňský monstrózní koncert v Teplicích, který byl první, ve kterém se Pražský výběr II. představil v novém, mezinárodním složení,“ dodala.

Na otázky k show v Děčíně odpovídal ústecký baskytarista Výběru II. Richard Scheufler.

Show v Děčíně vyvrcholí ohňostrojem. Pražský výběr II. je ale spíš zvyklý dělat si ohýnky sám. Jaký to je pocit, když vedle vás hoří ohně a nad vámi září velké obrazovky?

Tak to jste mě překvapil, to jsem nevěděl. Budu si muset dát pozor, aby mi neshořely vlasy, kdyby se náhodou nějaká ta rachejtle naštvala a šla po mně. Ale teď trochu pravdy. Oheň mám rád. Vydržím se dlouho dívat do něj. Je v něm život a vášeň. Vytváří obrazce, jenž jdou těžko zachytit i zkušeným „štětcem“.

Dostanete prostor i pro sóla?

Ano, dostanu, jestli se nestane nic nepředvídatelného. Dostal jsem ho i na desce Vymlácený rockový palice před svojí autorskou písničkou Basket Of Words.

Čím je pro vás hraní ve Výběru mimořádné?

To nejdůležitější je pro mě asi hudební svoboda. Je tak vysoko, jak jsou vysoko samotní hráči. Se životem je to úplně stejné. Tyhle věci byly pro mě vždy důležité, avšak ne všude je můžete naplnit.

Ke které písni Výběru II. máte právě nejblíže a proč?

Těžká otázka. Nikdy jsem dobře neodpovídal na otázky typu, jestli mám radši maminku, či tatínka. Každá píseň má něco do sebe. Mám-li však být upřímný, můj favorit jsou Vymlácený rockový palice nebo Člověk bez talentu. Ale mám i jiné oblíbence.

Nedávno jste měli koncert v České Lípě. Čím bylo to hraní zajímavé?

Byl dobrý zvuk. Za takových podmínek se dobře hraje a je šance, že z koncertu uděláte „záležitost“ pro sebe, a tím i pro fanoušky.

Na který nadcházející koncert s kapelou se nejvíc těšíte a proč?


Na všechny. Myslím, že ostatní členové to vnímají podobně. Snažím se užít si každý koncert jako by byl poslední.

Vnímáte rozdíl mezi starými hity Výběru a CD Vymlácený rockový palice, na němž už jste se podílel?

Jistý posun vnímám. Je to vlastně logické. Byl by naopak průšvih, kdyby žádné rozdíly cítit nebyly. Myslím, že skladatelský, zvukový i hráčský vývoj PV II souvisí s tou hudební svobodou, o níž jsem již mluvil. Původní, legendární Výběr měl svoji hloubku, charisma. Předbíhal dobu a provokoval. Současný PV II, bych mohl charakterizovat podobně. Filosoficky řečeno: „Podstata zůstává, prostředky se mění“.