Termín akce je stanoven na dva červencové dny: 20. a 21. 7. Předběžný program celé akce je již k dispozici na webu, a to na adrese www.bitvapodstudencem.cz.

Letos uplyne 255 let od krvavého rakouskopruského střetnutí, k němuž došlo v průběhu sedmileté války v roce 1757 v prostoru mezi Českou Kamenicí a Chřibskou. Bitva byla nejvýznamnější vojenskou akcí v historii území Lužických hor i Českého Švýcarska. Těla padlých vojáků z obou znepřátelených stran byla pohřbena do hromadných hrobů u České Kamenice v prostoru Křížového Buku a obce Studený.

První rekonstrukce bitvy proběhla před pěti lety a měla famózní úspěch. I tentokrát se na akci budou podílet nejen členové občanského sdružení, ale také skupiny historického vojenství z Čech i zahraničí pod odborným vedením Regiment Wied 1762.

„Pokud se podaří zajistit dostatek finančních prostředků, bude navíc natočeno dvojjazyčné DVD z celé akce, které bude následně distribuováno do škol v Ústeckém kraji a německém Budyšíně,“ uvedla Jitka Tůmová, předsedkyně předseda výkonné rady Občanského sdružení pod Studencem.

Děčínský deník se stal mediálním partnerem celé akce.