Život jaký je. Bez příkras, ale s nekorektním humorem a nadhledem. Takový je Tatarák na ex, nová hra Milana Šteindlera a Jiřího Trnky, kterou v mimopražské premiéře uvede děčínské městské divadlo.

Stůl, hromada bas od piva, v pozadí barová stolička a na ní svérázný písničkář, herec a stand up komik Vojtaano alias Vojtěch Záveský, jehož písnička Budulínek vs. Galantní jelen má jen na YouTube přes 13,5 milionu zobrazení. A na minimalistické scéně excelující Milan Šteindler.

„Je to o životě a věcech, které k němu patří. Chlast, cigára, sex, tlak moderní doby a z něj plynoucí deprese. A pak přijde smrt. Myslím, že je to představení hodné pesimisty mého formátu,“ popsal Šteindler ve zkratce svou novou hru, kterou tvořil společně s ředitelem děčínského divadla a ústeckého Činoherního studia Jiřím Trnkou.

Listopad 1989 na Děčínsku.
Lenina nahradil Masaryk, Děčín po Listopadu měnil názvy ulic

Právě Trnka podle Šteindlera přišel s námětem Tataráku na ex. Původně chtěli tvořit podle knižní předlohy, během psaní hry ale zjistili, že se z předlohy příliš nezachovalo a píšou vlastní věc.

„Zdravý pesimismus patří k životu. Ale pokud v něm není humor a nadsázka, tak se nedá žít. Tohle je humor za čárou,“ řekl Jiří Trnka s tím, že chtějí v Tataráku divákům ukázat, že v tom nejsou sami a že i ostatní mají podobné životní trable.

Hra vznikala přibližně rok a půl, mluvit o ní začala autorská dvojice loni v létě. Přípravy na její uvedení pak finišovaly o víkendu v divadle v Děčíně, kde probíhaly poslední zkoušky.

„Jedna naše společná známá mě pozvala na premiéru hry, kterou Jirka režíroval. A mě to tak nadchlo, že jsem říkal, že z toho musíme natočit film. Pak jsem šel na další hru, kterou kromě režie také napsal. A já jsem říkal: Hele, z toho taky musíme natočit film,“ popsal začátky spolupráce s Jiřím Trnkou Milan Šteindler.

Jez.
Národní park bourá plány na výstavbu jezu u Děčína

Filmy jsou ale finančně náročné, takže se domluvili, že společně napíšou divadelní hru. Při té mohou diváci konfrontovat svůj život s životy a zkušenostmi autorů.

„A třeba budou mít radost, že na tom nejsou tak špatně jako já. Češi třeba nechtějí makat. Předseda vlády přišel s tím, že budeme všichni makat a nikdo nebude kradnúť. To je dobrej projekt, ale jak se to chytne u Čechů, to nikdo neví. Na druhou stranu je šance. Čech, když vidí, že soused má víc, chce také víc. Takže dnes má každý dvě auta, dva baráky, dvě milenky, dva nádory,“ přiblížil ducha hry Šteindler.

„S lehkou nadsázkou se také dá říct, že je to náš příspěvek ke 100 letům republiky. Protože to představení je také hodně o češství a o Češích,“ doplnil Trnka, jemuž v poslední době chybí ve veřejném prostoru humor, který je lehce přes čáru. Tedy přesně to, o co diváci Tataráku na ex nebudou ochuzeni.

Rozhledna na Strážném vrchu v Merbolticích.
Rozhledna na Strážném vrchu v Merbolticích je zcela zavřená

„Všechno je dnes hyperkorektní. Česká soda, tak oblíbená, dnes z televize úplně zmizela. A my se snažíme humor České sody propašovat na pódium,“ dodal Trnka.

Poprvé mohli diváci vidět Tatarák na ex v pátek 16. listopadu v Praze. O dva dny později, v neděli 18. listopadu, je od 19 hodin naplánovaná do děčínského městského divadla mimopražská premiéra.