Desátý ročník Kyjovského festiválku, benefiční akce s účinkujícími různých rockových či tanečních stylů, začne zítra v 17.00 v Kyjově u Krásné Lípy koncertem punkové skupiny Wrata Wot Stodoli. Stejný den pak ještě nabídne Neřesti, teplický crossover F. S., a dýdžeje i projekce.
Benefiční koncert, jehož výtěžek bude již třetím rokem věnován mateřské škole v Krásné Lípě, pak bude pokračovat v sobotu 26. července od pravého poledne vystoupením skupiny Hegeš v Kyjově u přehrady. K hudbě pořadatelé slibují i normální či vegetariánskou stravu, čajovnu, tretky & fajfky, ohnivou show…

Návštěvníci se mohou těšit na koncerty skupin No Heroes, teplické Spolčení hlupců, etnické Feher Fekete Feherklos, Banditos, Sly Rabbits, Skyline, imodium, Matahari, Pop–Porn a další. Hrát se bude až do tří do rána, festival se odehraje za každého počasí.„Stanování, parkování a koupání je zajištěno v areálu festivalu,“ uvedl Jaroslav Navara, pořadatel Kyjovského festiválku. Ten také odpovídal na následující otázky.

Od kdy je Kyjovský festiválek dvoudenní? A je podle vás letos každý den jinak zaměřený?
Festiválek je dvoudenní už několik let a pátek je rozehřívací, takže je jiný, než sobota.

Není tak už vlastně z festiválku festival? Nebo by i mělo její jméno o akci něco říci?
Co si budu nalhávat, s tím, že ho dělám už 10 let, trochu roste. Stále si ale nechci připustit a přiznat, že je čím dál větší.
Zato k nám ale jezdí lidi, kteří byli na Kyjovském festiválku už před těmi deseti lety a stále se jím tu líbí… Jsem ovšem omezený místem, takže si nemohu dovolit udělat akci větší. Proto je to stále festiválek.

Sází festival na hvězdy?
Ano, ale jen proto, že potřebuje nějaké peníze. Pořádám ho bez dotací a tak se vždy jen modlím, aby vše vyšlo.

Podle čeho vybíráte účinkující?
Zvu kapely, které se mi líbí a jsou i srovnatelné s hlavními hvězdami, ale tady je lidé nemají šanci vidět, protože jsou z daleka. Protože jsou ale dobré, chci, aby je publikum vidělo. A pár kapel, které u nás hrály v začátcích festiválku, už se za ta léta se staly slavnými. Třeba Tleskač, UDG a některé další.

A kdo je tedy tou největší hvězdou v pátek?, první den festivalu?
Letošní pátek je jiný tím, že vystoupí víc kapel. Vždy to totiž bylo tak, že v pátek zahrálo divadlo a potom se jen pouštěla hudba a promítaly filmy.
Loni jsem v pátek poprvé pozval muzikanta, a tak jsem letos trochu přidal a uvidím, jak se to osvědčí.

Sobotnímu večeru či noci asi budou vévodit pražští taneční Skyline s novou Markou Rybin, ex zpěvačkou energických rockových Gaia Messiah. Proč právě je zvete?
Zvu je proto, že jsou dobří, líbí se mi a přitáhnou publikum.

Která kapela vás – při stavění programu – překvapila?
Unity. Přestali hrát, takže bohužel nevystoupí…

Kolik lidí loni přišlo, kolik jich čekáte letos?
Loni festival navštívilo asi tisíc lidí, letos budu za takový počet návštěvníků rád.

Co jim letos můžete nabídnou vedle hudby?
Nabídnout mohu zdarma parkování, stanování a páteční program.

Festivalů u nás každým rokem přibývá, v létě jich je každý víkend i několik. Proč by se lidé měli přijet podívat právě k vám? Třeba i kvůli zajímavému prostředí a „objednanému dobrému počasí“?
Kyjovský festival má trochu tradici, přináším jinou kulturu podpořenou tahákem a každý rok trochu mění styl.

Čím je typický?
Lidmi, potkávají se na něm kamarádi.

Kterou kapelu letos zvete nejvíc podle svého gusta? Vrací se letos k vám někdo, kdo už se na Kyjovském festiválku osvědčil?
Asi to jsou Skyline. Vrací se mi letos kapela Spolčení hlupců, zaujala mě svou pestrostí.

Vystoupí zde i domácí kapely?
Ano. I místním kapelám dávám prostor, protože jim fandím.

více na www.kyjovsky-festival.com/