Sci-fi film Kosmonaut z Čech (Spaceman) vznikl na motivy stejnojmenného románu spisovatele Jaroslava Kalfaře a popisuje osudy českého astronauta Jakuba Procházky během půlroční výpravy na Venuši, zatímco na Zemi zůstala jeho žena Lenka. Tu ztvárnila herečka Carey Mulligan. Jejich rozpadající se manželství pomáhá zachránit záhadný tvor ocitající se na palubě vesmírné lodi, který vypadá jako obrovský pavouk. Od astronauta dostává jméno Hanuš. Film režíroval Johan Renck, který má na svém kontě známé seriály jako Černobyl, Perníkový táta nebo Živí mrtví.

Hned na začátku filmu Kosmonaut z Čech, ale také v průběhu, mohou lidé vidět záběry z Ferdinanovy soutěsky u Srbské Kamenice, jedné z kamenických soutěsek v Českém Švýcarsku, která je lemována působivými skalními stěnami. Adam Sandler si tu vykračuje v říčce Kamenici ve skafandru s českou vlajkou, kde vzpomíná na mládí. Tento záběr se také dostal na oficiální plakát k filmu.

Trailer k filmu Kosmonaut z Čech (2024)

Zdroj: Youtube

Filmový štáb našel v červnu 2021 zázemí v kempu u Ferdinanda, odkud se filmaři s Adamem Sandlerem přesouvali na natáčení do Ferdinandovy soutěsky v jeho bezprostřední blízkosti. Natáčení se účastnila i druhá hvězda Carey Mulligan. Lidé ubytovaní v kempu si tehdy pochvalovali, že Sandler byl na všechny milý a na nic si podle jejich slov nehrál. S fanoušky se prý i ochotně fotil.

O tom, že hollywoodská hvězda přijede na natáčení do Srbské Kamenice, nikdo z místních předem nevěděl. Produkce v takových případech tají, kde se jejich herci pohybují, aby se vyhnula zástupům fanoušků a umožnila hercům soustředit se na jejich roli. Kromě Děčínska se natáčelo také v Praze a Bernarticích.

Kemp u Ferdinanda a Ferdinandova soutěska:

Film Kosmonaut z Čech je možné zhlédnout na streamovací platformě Netflix, kde se v Česku řadí mezi top 10 nejsledovanějších filmů. Film má délku jednu hodinu 48 minut a k dispozici je i český dabing.

Adam Sandler.Adam Sandler.Zdroj: ShutterstockAdam Sandler je americký komik, herec, muzikant, scenárista a filmový producent. Narodil se v newyorské čtvrti Brooklyn. Znát jej můžete z filmů Trestná lavice, Když si Chuck bral Larryho, 50x a stále poprvé, Zkus mě rozesmát, Klik - život na dálkové ovládání nebo Zohan: Krycí jméno Kadeřník.

Carey Mulligan je britská rodačka. Svou kariéru herečky začala především rolí jedné ze sester Bennetových v adaptaci knihy Jane Austenové Pýcha a předsudek. Znát ji můžete dále z filmů Velký Gatsby, Drive nebo Nadějná mladá žena.