Toto hudební drama na českých scénách příliš nezdomácnělo, ačkoli patří ke skvostům svého tvůrce. Dramatická freska, jejíž libreto čerpá z tragédie Victora Huga Hernani, klade nejen značné nároky na scénografii, ale také nabízí řadu nádherných árií i ansámblových scén, tudíž vyžaduje perfektní pěvecké obsazení alespoň ve čtveřici hlavních postav.

Soky v lásce k Donně Elvíře jsou španělský král Carlos V. a rebel Ernani, syn zavražděného aragonského knížete. I když se nakonec král chce vzdát své lásky, pomstychtivě zasahuje ještě třetí muž. Libreto, byť vychází z předlohy uznávaného dramatika (podle jiné Hugovy činohry později vznikl nepoměrně populárnější Rigoletto), je spíše slabinou, kterou ale vyrovnává nádherná hudba. Veleúspěšná premiéra Ernaniho krátce po nadšeném přijetí opery Nabucco definitivně otevřela Verdimu cestu ke slávě. Každé další uvedení znamenalo úspěch, pokud naplnilo požadavky skladatele: mohutný sbor v patetických davových scénách a pěvce pro náročné belcantové árie. Obojí zaručuje Metropolitní opera. Teď do světa vysílá inscenaci, kterou má na repertoáru už bezmála třicet let. Ti, kteří mívají někdy problémy s odvážnějším režijním řešením newyorských produkcí, mohou tentokrát očekávat tradiční pojetí jak ve výkladu a aranžmá protagonistů, tak především ve výtvarné složce. Vedle efektních dobových kostýmů (Španělsko počátku 16. století) nás čeká monumentální realistická scéna. Jestliže v této výtvarně-režijní koncepci zkušeného italského režiséra a scénografa Piera-Luigiho Samaritaniho se Ernani hraje tak dlouho, pak obsazení sólistů je veskrze dnešní. Dirigent Marco Armiliato má k dispozici prvotřídní pěvce. Jako Elvíra debutuje mladá americká sopranistka Angela Meade, v titulní roli se můžeme těšit na italského tenoristu Marcella Giordaniho, kterého dobře známe už z několika předchozích přenosů, a jeho protivníky zpívají další proslulí mistři ruský barytonista Dmitri Hvorostovsky (Carlos) a italský basista Ferruccio Furlanetto (de Silva).

Metropolitní sezóna nabízí v přenosech do celého světa dvě díla mistra italského romantizmu. Verdiho Traviatu v moderním a sugestivním pojetí uvidíme v dubnu, nyní si nenechte uniknout sice tradiční, ale skvěle obsazenou operu Ernani. Přijměte pozvání do děčínského kina Sněžník na přímý přenos opery v sobotu 25. února od 18.45 hodin. Vstupenky jsou k dostání v obvyklých předprodejích. -fF-