Jubilejní desátý ročník kultovního koncertu free Tibet se stěhuje z Mikulášovic do Rumburka. V sobotu 18. 10. se v rumburském domě kultury představí na čtyřech scénách osm kapel v čele se Skyline, osm dýdžejů, sdružení Potala, čajovna ve Vlnách a další aktéři.

„Rozhodli jsme se největší festival v kraji pod jednou střechou přestěhovat do Rumburka hlavně kvůli komfortu pro návštěvníky,“ uvedl Petr Bydžovský z občanského sdružení Attack from North, které koncert pořádá. „Dům kultury v Rumburku je nově zrekonstruovaný, je tam dobré ozvučení, perfektní světla a vůbec zázemí pro návštěvníky je perfektní,“ dodal Bydžovský.

Free Tibet už se v Rumburku pořádal. V místním rockovém klubu se konal druhý a čtvrtý ročník. „Kapacita nám pak už nestačila a my se vrátili do Mikulášovic. Nyní jdeme zase do Rumburka, přeci jen to je kulturní centrum Šluknovského výběžku a okolí,“ vysvětlil Bydžovský.

S lepším prostředím jde ruku v ruce i produkce festivalu. Jako hlavní kapela vystoupí pražští Skyline. „Pokoušeli jsme se o ně již loni, to ale kvůli úrazu kytaristy nevyšlo. Letos přijedou a jsme moc rádi. Jejich poslední deska je skvělá a koncertní vystoupení neopakovatelné. Zvláště, když jejich formaci doplnila charismatická zpěvačka Marka z Gaia Mesiah,“ nadšeně popsal Bydžovský.

Mandrage (rock-pop, Plzeň), Houba (punk-rock, Ústí n. L.), X-left to die (nu-metal, Chomutov), Toxic People (north-cross, CZ), Discoballs (ska, Praha), Ion At An (emo-metal core, Kladno) a Self Sacrifice (crossover, Oleško), to jsou další kapely, které se postupně od 18.00 do 02.00 hodin vystřídají na podiu velkého sálu. „Mandrage je mladá kapela, co vylétla hodně rychle nahoru a nyní je ošlehaná z turné s Wanastowými Vjecmi. Houba, Toxic People a další, to jsou koncertní stálice a X-left to die jsou zase vítězové tří prestižních hudebních soutěží. Osobně se těším i na Discoballs, taneční ska s krásnou zpěvačkou,“ přidal Jan Eminger z AFN.

Druhá stage nese název Pep-in stage a bude v cafe baru a přilehlém salónku. Zde zazní hlavně hip hop a na závěr i taneční drum and bass. Hvězdou bude ústecký raper Wuty, který zde představí projekt UL Farma, jehož debutová deska vyjde zrovna v říjnu. Doprovodí ho ústečtí dýdžejové Bebe, Mihai, Peca a rapeři Marcello a Novatori. Drum and bass přijedou zahrát dva dýdžejové, kteří jsou nyní v jednání.

Třetí scéna, kde najdete veškeré informace o Tibetu (mapy, fotografie, promítání filmu atd.), bude ve výstavní síni. Zde se i představí sdružení Potala, které provozuje stejnojmenný nadační fond podporující Tibet v různých směrech. Nebude chybět ani čajovna - skvělé čaje i z Tibetu vám opět doveze děčínská čajovna Ve Vlnách a opět zde bude možnost zakoupit nádhernou keramiku.

Čtvrtá scéna bude odpočinková (chill-out) ve velkém baru u hlavního sálu. Je to jediné místo, kde se může v domě kultury kouřit. „Takto to je nastaveno a my jsme rádi. I kuřáci nemají rádi moc zakouřené prostory,“ usmál se Eminger. K dispozici bude také šatna a restaurace.

Vše o koncertu naleznete na nové webové adrese www.free-tibet.cz. Vstupné v předprodeji 149 Kč (předprodej bude probíhat v Knihkupectví Disk v Rumburku a Varnsdorfu od posledního týdne v září), na místě pak 199 Kč.