Legendy nepřijíždějí do Ústí tak často, abychom si mohli dovolit je ignorovat. Zvlášť, jdou – li na svých nahrávkách s dobou a vstupenka na ně stojí pouze 150 korun.

To je i případ švýcarského, ve Francii žijícího trumpetisty Erika Truffaze, který vystoupí se svým 4tetem v úterý 21. října v Národním domě.
Před Truffazem vystoupí v ND desetičlenná jazzová „dechovka“ Šavle meče. Spolu s nimi pak hudebník z Francie svým ústeckým koncertem uzavře XII.. Budweiser Mezinárodní Jazz and Blues festival Ústí nad Labem 2008. Akci, na níž dnes v Domě kultury Ústí vystoupí legenda bílého blues Roger Chapman a špička prog rocku Carl Palmer (ELP) se svými kapelami. Oba jsou z Velké Británie, oba hrají v ČR poprvé.

Erik Truffaz, špička evropského jazzu, se jako jeden z mála současných francouzských hudebníků dokázal prosadit i v USA, které jeho acid jazz nadchnul.

Jak to dělá je slyšet z koncertního alba Ladyland. Trumpetista se tu nebrání rapování ani funky (King 8), jeho hudba vstřebává nejrůznější vlivy včetně hudby pro ztišení rozbouřené krve (chill outová Sweet Mercy).

Přidává k vyloženě jazzovým tónům trubky elektroniku i drum´ n´ bass a jeho kvartet je mu oporou. Například skladbou The Walk of the Giant Turtle zní podzimní klavír. A po ní rovnou na grog na bar Národního domu…

A právě přelomové CD The Walk of the Giant Turtle, které natočil se svým kvartetem, je revolučním propojením jazzu, tanečních rytmů, hip-hopu i drum ‘n’ bass.

Na albu Ladyland připomíná Truffazovo hraní moderní výboje již zesnulé legendy jazzové trubky Dona Cherryho, třeba skladby jeho zdařilého etno – jazzového projektu Codona.

Na místě je určitě i srovnání Truffaze s další legendou – Milesem Davisem. Nejspíš i proto je Truffaz přezdíván „Davisem acid jazzu“.

Jeho jazz má šťávu, dokáže zaujmout fanoušky tradiční džezové hudby stejně jako mládež. Svědčí o tom vyprodané Truffazovy koncerty letos v brněnském klubu Fléda i jeho hraní v Praze. A také nahrávky…

„S použitím minima tónů vytváří extatickou zvukovou atmosféru,“ pochválil trumpetistu i prestižní americký časopis Rolling Stone.