„Akce vznikla původně na podporu umělců během pandemie covidu-19 a jejím cílem bylo pomoci kulturním i vzdělávacím institucím v regionech a poukázat na jejich problémy. Často také spolupracujeme s místními kulturními centry, které si třeba známé interprety nemohou dovolit pozvat,“ popsala Martina Tůmová z organizačního týmu festivalu Energie pro kulturu.

Charitativní záměr této akce je podpořen od prvního ročníku Skupinou ČEZ, mediálním partnerem akce je denik.cz. 

Festivalový program je složen ze dvou hlavních částí, jeden den je věnovaný převážně hudbě, druhý divadlu. „Akce je ale zajímavá především tím, že se na jednom pódiu potkávají začínající regionální umělci a umělci již známí. Pro mnohé lokální interprety je to úplně nová zkušenost, zahrát si na velkém zvuku i podiu vedle velkých osobností,“ říká Tůmová.

Putovní festival po České republice letos doprovází oblíbená vystoupení nového cirkusu souboru Cirk La Putyka, svérázný humor přiveze na festivaly známá Partička a divadelní části se letos účastní i pražské divadlo Ungelt s představením Vejšlap. Součástí doprovodného programu festivalové tour jsou pak vědecké show liberecké IQLandie a olomoucké Pevnosti poznání či interaktivní workshopy kreslení pohybem.

„I když se zdá, že doba covidu je za námi, kultura, která v této době utrpěla značný zásah, potřebuje podporu neustále, a zvláště ta regionální, která i mimo covid zůstává tak trochu v pozadí zájmu,“ podotkl tiskový mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Festival se navíc snaží následovat a ukazovat veřejnosti světové trendy festivalové kultury, jako je třídění odpadu, udržování „zero waste“ etiky a představovat současné technologie, které posouvají kulturní zážitek i do oblasti udržitelnosti. Vstupné na festival je zdarma.

Program a přesná místa konání najdete na stránkách www.energieprokulturu.cz

Následující zastávky festivalu Energie pro kulturu 2022       

  • Jablonec (14.-15. 7.) 
  • České Budějovice (28.-29. 7.)      
  • Mělník (4.-5. 8.)                           
  • Třebíč (25.-26. 8.)                    
  • Kadaň (7.-8. 9.)                                
  • Olomouc (15.-16. 9.)