V poslední době se saská metropole Drážďany stala v očích mnoha českých návštěvníků Mekkou výhodných nákupů, které se dají nejlépe zkombinovat s návštěvou proslulého vánočního trhu. Český návštěvník Drážďan se stal postupně českým zákazníkem, s jehož kupní sílou se významně počítá. Tento trend si velmi brzy uvědomily i drážďanské kulturní instituce a začaly pravidelně přicházet s nabídkami, které jsou přímo zacíleny na české publikum. Ani tento podzim nebude výjimkou, jak dosvědčují zajímavé nabídky tří tamějších institucí – Německého muzea hygieny, Zemského úřadu pro archeologii a zámku Moritzburg nedaleko Drážďan, jejichž projekty vznikly ve spolupráci s Českým centrem Drážďany.

Německé muzeum Hygieny – Muzeum člověka

Německé muzeum hygieny (Deutsches Hygiene-Museum) představuje v celoevropském měřítku unikátní muzejní a vzdělávací instituci. Dnes již pouze jeho název odkazuje k původnímu zaměření instituce zasazující se o šíření moderní hygienické a zdravotní osvěty ve společnosti.

Muzeum se dnes prezentuje jako „Muzeum člověka“, kterému nic lidského není cizí. Jeho vlajkovou loď představuje stálá výstava s názvem „Člověk jako dobrodružství“, která se v sedmi sálech vyrovnává s různými biologickými, kulturními a sociálními aspekty našeho života. Výstavu si lze na objednání prohlédnout s českým průvodcem a návštěvník si může nové poznatky bezprostředně vyzkoušet na četných interaktivních stanovištích.

Ještě více „psané na tělo“ je Dětské muzeum, které vychází z tématu pěti lidských smyslů. S nově připraveným českým kvízem s třinácti experimenty mohou také čeští návštěvníci sami objevit tento prostor plný interaktivních her a zábavy. Kromě toho nabízí muzeum ve dnech 31. října, 7. a 14. listopadu tohoto roku vždy od 11 hodin bezplatné české prohlídky stálé výstavy. Podrobnosti k české nabídce muzea naleznete na www.dhmd.de/cesky.

Archeologická výloha – Keltové a Germáni na Labi

Pro Zemský úřad pro archeologii je výstava „Archeologická výloha – Keltové a Germáni na Labi“ již druhým výstavním počinem, kterým usiluje o přízeň českého publika. V minulém roce se jednalo o výstavu „Krása ve starověkém Egyptě. Touha po dokonalosti“, která se mohla pochlubit několika tisíci českých návštěvníků.

Právě probíhající výstava v drážďanském Japonském paláci byla od počátku plánována jako společný česko-německý projekt, na kterém se na české straně podílelo Národní muzeum v Praze, Moravské zemské muzeum v Brně a Regionální muzeum v Teplicích. Na klíčovou otázku „Jak žili lidé na Labi v době od 500 př. n. l. do 500 n. l.?“ nabízí odpověď na 300 exponátů, které dokazují rozmanitost každodenního života tehdejších obyvatel na Labi. Mnohé z těchto archeologických nálezů úspěšně polemizují se zprávami antických autorů, kteří zásobovali své čtenáře obrazy necivilizované hrůzy panující na území dnešní střední Evropy. K vrcholům výstavy patří např. keltská zlatá mince z Hrušovky zapůjčená Regionálním muzeem v Teplicích či poklad římských stříbrných mincí z hornolužického Schwepnitzu.

Výstavní texty existují v němčině a češtině, a i když je výstava určena především dětem a mládeži, zajímavá konfrontace saských a českých nálezů z dané historické epochy osloví bezesporu i odbornou veřejnost. Prohlídka výstavy je nabízena také v obou jazycích a v období adventu se ve dnech 5. a 12. prosince vždy od 14 hodin uskuteční bezplatné české prohlídky. Díky finanční podpoře partnerů saského Zemského úřadu pro archeologii je vstup na tuto unikátní výstavu zdarma. Výstava potrvá do 22. prosince 2009. Podrobnosti naleznete na www.archaeologie.sachsen.de.

FILIP BLÁHA