Už po sedmnácté se v Děčíně 28. a 29. března sejdou divadelní soubory, aby předvedly své umění v regionální přehlídce amatérského divadla Děčínská brána 2009, memoriál Josefa Doležala.

„V Děčíně vznikla krajská, dnes oblastní, divadelní přehlídka proto, že v roce 1991 zanikla tradiční dlouholetá krajská přehlídka v Žatci, a to bez náhrady. A protože tehdejší předseda našeho svazu divadelních ochotníků, Josef Doležal, byl z Děčína, přišel s nápadem uspořádat akci u nás,“ vzpomněl začátků přehlídky dnešní její ředitel Pavel Panenka.

Pro uspořádání přehlídky mluvilo několik plus. „V Děčíně je velké divadlo a po roce 1989 tu byly vždy dobré podmínky pro amatérské divadlo, zejména díky osvíceným radnicím, lidem na odboru kultury i ředitelům samotného divadla,“ tvrdil Panenka. Podporu měla přehlídka vždy také u okresního a později krajského úřadu i zastupitelstva.

Letos se do Děčína sjede pět souborů z regionu. Kromě domácího Městského divadla Děčín se představí Broukovcovo KamDivadlo z České Kamenice, které tu bude mít přehlídkovou premiéru, dále soubor The Spis z Košťan u Teplic, ten už v Děčíně soutěžil, poté tradiční, téměř každoroční účastník, Divadelní klub Jirásek Česká Lípa, a soubor Domu kultury ze Starých Křečan.

„Skladba repertoáru je velice pestrá. Srovnatelné jsou snad jen dvě klasické veselohry – Goldoniho Hrubiáni, které přiveze Česká Kamenice, a Clooneyho Habaďůra\" ze Starých Křečan,“ poznamenal Panenka. Dodal, že další kusy jsou každý svým způsobem zvláštní. „Košťany vezou slavné drsné ženské monology Známky života od Jane Martin, které především ve Spojených státech vzbudily velký poprask. Česká Lípa má novou originální, tentokrát poněkud hořkou komedii, kterou opět napsal režisér souboru, Václav Klapka. To je po mém soudu jeden z nejvážnějších kandidátů na postup,“ řekl Panenka.

Děčínský soubor se představí s úspěšnou Andersenovu Malou mořskou vílou.

V podání souboru děčínského divadla ji také znají už tisíce diváků. Jejím dramaturgem a režisérem je Petr Michálek, ředitel děčínského divadla. „Tomu se podařilo vytvořit z ní spolu se scénografkou Janou Stejskalovou takový divadelně-hudebně-výtvarný zážitek, že představení má rovněž velkou čáku na účast na Národní přehlídce činoherního a hudebního divadla,“ dodal Panenka. Ta se koná v květnu opět v Děčíně.