Většina kašen a fontán v kraji ale chrlí vodu již od začátku května.
V Ústí nad Labem jsou v provozu všechny vodní prvky kromě vodotrysků na Mírovém náměstí. Vodotrysky byly uvedeny do provozu teprve před rokem, ale už se ukázal problém.
Při větrných poryvech se část padající vody dostávala mimo odtokovou mříž a stékala po dlažbě náměstí. Při tom se vymílaly spáry, a proto město přistoupilo k úpravě vodotrysků. Budou vybudovány obrubníky, srovnány poklopy a vylepšeno odvodnění do kanalizace, sdělil mluvčí města Václav Groulík.
Bez vody zůstane nějaký čas i děčínská kašna na Masarykově náměstí, kde byl při jarním spuštění odhalen velký únik vody. Město ihned rozhodlo kašnu opětovně nenapouštět a naplánovalo její rekonstrukci. Je kulturní památkou, proto bude zajištěn restaurátorský postup oprav. Podle mluvčí děčínského magistrátu Barbory Vechové zůstane kašna prázdná ještě minimálně dva měsíce.
Naopak v Teplicích tryskají všechny fontány naplno, žádné problémy tam nezaznamenali. Město je tak připraveno na zahájení nové lázeňské sezony. Podle Marka Fujdiaka, tajemníka města, plánují Teplice výhledově postavit dvě až tři nové fontány. Soupeří o počet fontán s Ústím nad Labem v neoficiální soutěži, kterou vyhlásil předloni tehdejší ústecký primátor Petr Gandalovič.
Ústečtí také plánují stavbu nové fontány na střekovském rondelu a obnovu historické kašny na Hvězdě. Teplický primátor Jaroslav Kubera vyhlášení soutěže před dvěma lety přivítal. „Ať vyhraje, kdo vyhraje, vždycky na tom vydělají obyvatelé našich měst,“ uvedl tehdy. V soutěži prozatím vedou zhruba 20:15 Teplice.