„Dopadlo to úžasně, jsem strašně rád. Se vší pokorou přijímám tu odpovědnost, kterou na nás nakladli občané Děčína na další čtyři roky,“ říkal spokojeně po sečtení všech hlasů primátor Jiří Anděl. Jeho ANO děčínské komunální volby se ziskem 33,93 procenta jasně vyhrálo. V novém zastupitelstvu bude mít jedenáct míst, o dvě více než doposud. O šest méně budou pak mít hned dvě uskupení, jen těsně druhá SPD (15,20 %) a Volba pro Děčín (15,06 %). SPD si polepšila hned o čtyři mandáty, VPD o jeden. „Děkujeme všem voličům, že nám zachovali přízeň, že nás berou jako ty, kteří chtějí pro město pracovat. Náš výsledek byl výborný, jsem ráda, že jsme uspěli a máme o mandát víc,“ ocenila výsledek VPD její lídryně Anna Lehká.

close info Zdroj: Deník zoom_in Přestože se volební místnosti zavřely teprve před několika hodinami, první kola oťukávaček se již v Děčíně uskutečnila. Podle Anděla se ANO již bavilo s několika uskupeními v novém zastupitelstvu. „Už jsme jednali se čtyřmi subjekty. Pokud bude mít zájem i někdo další, nebráním se dalšímu jednání. Budeme se potkávat po neděli a budeme finišovat s jednáními. Myslím si, že jsme schopni se domluvit v souladu s vůlí voličů,“ přiblížil rozbíhající se rokování Anděl. On sám by chtěl mohutnější koalici, ve které by byly více než dva subjekty. Nabízí se několik možných koalic v čele s ANO, například s Našim Děčínem a ODS. Taková koalice by měla 16 hlasů z 27. Variant je ale více, ve hře je i spojení s SPD. K takovému spojení by ale pravděpodobně složitě hledalo partnery. „Musíme vytvořit nějakou smysluplnou koalici, která v příštích čtyřech letech posune město dál. Chceme více než jednoho partnera, protože se domníváme, že víc hlav víc ví. Pokud bychom se spokojili s jedním partnerem, tak bychom si vystačili s Volbou pro Děčín nebo s SPD,“ doplnil Jiří Anděl, který tak velmi pravděpodobně bude v čele města působit i v následujícím volebním období.

Mimo dosavadní jednání je zatím VPD. „Nás nikdo zatím neoslovil, s nikým jsme ještě nejednali,“ řekla Lehká v sobotu 24. září večer.

V novém zastupitelstvu zasedne výrazně méně uskupení než v předchozím volebním období. Kromě ANO, SPD a VPD uspěl také Náš Děčín, který bude mít tři mandáty, ODS dva a Piráti jeden.

Také roce 2018 ovládlo komunální volby v Děčíně zcela jednoznačně hnutí ANO, výsledky voleb poslaly do zastupitelstva devět z deseti kandidujících subjektů. Neuspělo pouze uskupení Severočeši Děčín. Vítězné ANO získalo 27,97 procenta a devět zastupitelů. Na druhém místě skončila s velkým odstupem a ziskem 14,12 procenta a 4 zastupitelů Volba pro Děčín. O desetinu procentního bodu a stejně zastupitelů pak mělo uskupení Náš Děčín. Další čtyři kandidující subjekty získaly po dvou zastupitelech. Piráti za 8,86 procenta hlasů, Změna pro Děčín za 8,12 procenta, ODS za 6,49 procenta a KSČM za 6,30 procenta. O zbývající dva mandáty se rovním dílem podělila SPD (6,08 %) a sociální demokracie (5,96 %).