Pro Náš Varnsdorf je to téměř trojnásobný zisk v porovnání s předchozími volbami, letos mu voliči dali 21,90 procenta hlasů, což stačilo na pět mandátů. Druhé v pořadí pak skončilo hnutí ANO, které má také pět zastupitelů a 19,10 procenta hlasů. Třetí na pásce je pak Volba pro město Varnsdorf se čtyřmi mandáty a 15,42 procenta hlasů.

Poměrně spokojení jsou se ziskem dvou mandátů v ODS, i když skrytě doufali i ve třetí mandát. Na ten už ale 8,74 procenta hlasů nestačilo. „Obhájili jsme počet mandátů. Jsme spokojený, že se do zastupitelstva nedostali populisté a obžalovaní bývalí představitelé města,“ řekl v sobotu 24. září večer lídr ODS Jiří Sucharda.

Náš Varnsdorf, Volba pro město Varnsdorf a ODS již během sobotního večera zahájily jednání o budoucí podobě radniční koalice. Dohromady by měly mít jedenáct hlasů, což je nejtěsnější většina ve varnsdorfském zastupitelstvu. O podpoře dalšího zastupitele se pak bude ještě jednat.

Josef Zoser. Archivní snímek.
Velký návrat v Jiřetíně, vyhrál dlouholetý bývalý starosta Josef Zoser

V novém varnsdorfském zastupitelstvu zasedne se třemi lidmi také SPD (11,09 %), po jednom pak mají Varnsdorf náš domov (6,53 %) a Nezávislí (7,01 %).

Před čtyřmi lety komunální volby ve Varnsdorfu jasně ovládlo hnutí ANO, které získalo 40,15 procenta hlasů, což mu stačilo na jedenáct mandátů a většinu v zastupitelstvu. Další strany v porovnání s vítězem jen paběrkovaly. Druhá skončila se ziskem 10,04 procenta a třemi zastupiteli Volba pro město Varnsdorf, třetí ODS (8,18 % a dva mandáty), čtvrtý Náš Varnsdorf rovněž se dvěma mandáty a 7,95 procenta hlasů. Po jednom zastupiteli pak získali komunisté (5,70 %), Republika pro Varnsdorf (5,56 %) a SPD (5,16). Volební účast byla v roce 2018 36,73 procenta.