Volbě vedení města předcházela slovní přestřelka mezi dvěma křídly zastupitelského klubu vítězného hnutí. „Návrh kandidátů do rady nerespektuje vůli voličů. Pánové Lumír Kus a Růžička kandidovali za hnutí ANO, ale zradili jejich důvěru. Nerozumím tomu, že se účastní tohoto podvodu na voliče, který oslabuje jejich důvěru v demokratické fungování,“ řekl lídr ANO Lubomír Veselka.

Podle Kuse krajské předsednictvo hnutí řeklo, že vítězem voleb je právě on a pověřuje jej jednáním o koalici. „Jednali jsme v souladu se svým svědomím a postupovali jsme tak, jak si myslím, že bude pro město nejvýhodnější,“ reagoval Kus, který získal v komunálních volbách nejvíce hlasů.

Velký závazek

Po krátké diskuzi zastupitelé staronovým starostou Rumburka zvolili právě Lumíra Kuse. Podpořilo jej 14 zastupitelů, jeden byl proti a šest se zdrželo. „Je to pro mne velký závazek a děkuji za důvěru na další období. Bude to náročné období, ale věřím, že bude plodné a budou za námi vidět výsledky,“ řekl krátce po zvolení Kus.

O jeho protikandidátovi Radku Andršovi z ANO se díky zvolení již nehlasovalo. Lídr ANO Lubomír Veselka pak kandidaturu na starostu od svých kolegů zastupitelů nepřijal.

Starosta Varnsdorfu Jan Šimek.
Novým starostou Varnsdorfu je Jan Šimek, vystřídal Rolanda Sollocha

Místostarosty Rumburka se stali Jiří Pimpara (ODS) a Ladislav Růžička (ANO). Nominace na post místostarosty odmítl například Darek Šváb (Rumburaci.cz) nebo Lubomír Veselka.

Stejně jako v minulém volebním období bude mít rumburská rada města celkem sedm členů. Kromě starosty a místostarostů byli do rady zvoleni Leoš Moravec (Rumburští patrioti), Martin Nedvídek (Město lidem), Jaroslav Sykáček (Rumburští patrioti) a Jan Bukva (Severočeši.cz). Celkem bylo do rady města navrženo jedenáct zastupitelů.

V Rumburku vyhrálo komunální volby v roce 2018 stejně jako letos hnutí ANO. Na ustavujícím zastupitelstvu se stal starostou Lumír Kus, v radě města byli také zástupci ODS, Rumburských patriotů a ČSSD.