Ve Varnsdorfu již od volební noci jednají vítězný Náš Varnsdorf, Volba pro město Varnsdorf (VPMV) a ODS. Mimo hru tak momentálně je ANO, které zaznamenalo ztrátu poloviny hlasů oproti volbám před čtyřmi lety, nebo SPD. Ta naopak výrazně posílila. „Již dříve jsme si navzájem dávali najevo, že pokud to umožní výsledky, uděláme koalici. Ty to umožnily a o podobě koalice nyní jednáme. V posledních dnech se jednání ale trochu zadrhla,“ uvedl lídr Našeho Varnsdorfu Jan Šimek. Jeho uskupení šlo do jednání s tím, že si rozdělí místa ve vedení podle mandátů. Náš Varnsdorf by měl mít starostu a další dva partneři po jednom místostarostovi. Za ODS by jím měl být dosavadní místostarosta Jiří Sucharda a za VPMV Jan Šišulák, který by byl neuvolněný. V radě by pak NV měl tři radní, o zbývající čtyři by se podělila Volba pro město Varnsdorf a ODS. ODS s navrženým uspořádáním problém nemá, nyní se čeká na vyjádření Volby pro město Varnsdorf. „Jednání v rámci našeho hnutí pokračují i v pondělí 3. října. Počítám s tím, že to dotáhneme tento týden. Nyní vyjednáváme detaily, abychom to měli na co nejpevnějších základech,“ řekl Deníku Jan Šišulák z VPMV.

Zdroj: DeníkKe změně ve vedení města dojde pravděpodobně také ve Šluknově, kde je starostkou dvanáct let Eva Džumanová. A to přesto, že její kandidátka volby vyhrála. „Nás zatím nikdo neoslovil a s nikým nejednáme,“ uvedla jednička Starostů a nezávislých Džumanová. Na budoucí koalici by se mělo domlouvat Místní hnutí za harmonický rozvoj a Domov. „Jednou jsme se sešli s Domovem. Vypadalo to nadějně. Ale bylo to minulý týden. Další jednání jsme si naplánovali na pondělní večer,“ řekl lídr Místního hnutí za harmonický rozvoj Rudolf Sochor.

Intenzivní jednání jsou v plném proudu také v Rumburku, kde by se měli dohodnout na budoucí koalici Rumburští patrioti, Severočeši, Město lidem a část ano.

Zastupitelstvo v Rumburku. Ilustrační foto
ANO v Rumburku se po volbách štěpí, rýsuje se nová koalice

V některých menších městech bylo rozhodnuto již v okamžiku uzavření volebních místností.

Vítězná uskupení totiž získala nadpoloviční většinu zastupitelů. Nejpohodlnější situaci bude mít příští čtyři roky Sdružení 2022 z Krásné Lípy. To získalo 16 z celkových 21 zastupitelů. Starostou tak i nadále bude Jan Kolář, uvolněnou místostarostkou Jana Drobečková a neuvolněným místostarostou Zbyněk Linhart. Podobná situace je také v Jiříkově, kde nadpoloviční většinu hlasů získali NK města Jiříkova. Ti by přesto rádi přizvali do koalice ODS. Nejvyšší posty by si v Jiříkově měl prohodit dosavadní starosta Michal Maják a současný místostarosta Jindřich Jurajda. Jasno je také v Dolní Poustevně, kde by i v následujícím volebním období měl být starostou Robert Holec.

Jak dopadly komunální volby ve vaší obci? Výsledky najdete ZDE.