„Dnešní dopoledne bylo lehce ponuré, dalo by se říci anglické. Asi právě proto se pan D. rozhodl, že se pustí do velkého státnického činu. Přijel svou černou octavií před náš dům s fantastickou nabídkou: oslovil pana P., zda-li by příští týden nešel volit paní T. Samozřejmě, že to nechtěl zadarmo,“ napsal Petr Pánek z Mikulášovic na sociální sítě. Ten měl dorazit do volební místnosti v pátek mezi 14. a 19. hodinou a hlasovat pro předem určenou kandidátku, za to měl dostat 500 korun. Nabídka pětistovky za hlas měla platit pro celou rodinu.

Ve stejném příspěvku na síti Pánek píše, že je na seznamu nepřátel současného vedení města. Do sporu s ním se dostal v souvislosti s děním v místní škole, které městem cloumá řadu posledních měsíců.

Dlouholetá starostka Miluše Trojanová ale odmítá, že by si snažila kupovat voliče. „Kdyby těch lidí bylo 180, tak to vůbec neovlivním. Já k tomu nevím vůbec nic, prostě nevím. Jak se mohu vyjádřit k tomu, co dělají ostatní lidi? Je to ubohost. Kriminálka se tím zaobírá, novináři se tím zaobírají,“ řekla Deníku starostka Mikulášovic.

Masarykovo náměstí v Děčíně. Ilustrační foto
Stěhování narychlo, politická turistika opět zasáhla sever Čech. Děčín také

Podle jejího názoru se jí celé čtyři roky lidé snaží očerňovat. „Neustále mne pomlouvají a nikdo se mne nezastal. Vím, že na mne prý mělo být podané trestní oznámení, že mne měli sebrat policajti, protože před radnicí stálo policejní auto. Ti k nám na úřad přitom jezdí proto, že si chodí pro informace z kamerového systému,“ dodala Trojanová.

Zda se případem z Mikulášovic zabývá, policie potvrdit nechtěla. „V rámci Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje jsme přijali několik podnětů a oznámení, které mohou souviset s nadcházejícími volbami. Konkrétní obce, kterých se týkají, nebudeme specifikovat, aby nedošlo k ohrožení průběhu prověřování,“ uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek s tím, že prověřované případy se týkají téměř všech okresů v kraji.

Podepsal mlčenlivost

Tomu, že policie má možné ovlivňování voleb v Mikulášovicích v hledáčku, napovídá i vyjádření Petra Pánka pro Deník. „Víc vám k tomu bohužel říct nemohu, podepsal jsem mlčenlivost,“ řekl ve čtvrtek Pánek. Právě k mlčenlivosti si policie zavazuje lidi nějakým způsobem spojené s vyšetřováním, v tomto případě pravděpodobně v roli svědka.

Policie se již nyní připravuje také na samotné volby, na které bude tradičně dohlížet. „V rámci preventivního bezpečnostního opatření se bude v ulicích a okolí volebních místností pohybovat větší počet policistů, a to jak uniformovaných, tak i kriminalistů,“ řekl Vítek.

Policisté budou dohlížet nejen na pořádek, ale budou také monitorovat, zda nedochází k nezákonným praktikám, které by mohly ovlivnit výsledek voleb. „Během opatření budeme úzce spolupracovat s volebními komisemi a reagovat na případné podněty o porušení zákona,“ doplnil policejní mluvčí.