Konečně je to tady. Po několika odkladech se definitivně přiblížil termín, kdy bude zahájena první mise z kosmického programu Artemis. Raketa Space Launch System (SLS) společně s kabinou Orion při ní doletí k Měsíci, přičemž modul Orion se dostane na oběžnou dráhu Měsíce. Pak se zase oba systémy vrátí zpět na Zemi. Zatím se vše odehraje bez lidské posádky, pouze se speciálními figurínami. Úspěch mise Artemis I ale bude zásadní pro pokračování programu, jehož cílem je po desítkách let vrátit na Měsíc člověka.

Na obloze byl vidět opět superkrvavý úplněk Měsíce.
Jedinečný pohled. Lidé mohli pozorovat superkrvavý Měsíc, na další si počkají

V těchto dnech se odborníci z NASA chystají na poslední velký test před startem rakety SLS. „Tým z NASA se chystá v pondělí 6. června převézt osmadevadesát metrů vysoký kolos v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě z hangáru na odpalovací rampu. Očekává se, že transport potrvá zhruba dvanáct hodin,“ nastiňuje CNN.

Na rampu byla raketa umístěna už jednou v dubnu. Hangár a odpalovací rampu sice dělí pouhých 6,5 kilometru cesty, ovšem přesunout kolos velký jako londýnský Big Ben vyžaduje maximální nasazení a opatrnost. To se sice už na jaře podařilo, klíčový test se ovšem tehdy nepovedl a tak technici rozhodli, že se raketa vrátí do hangáru k opravám. „Při dubnových pokusech, které byly na raketě vykonány po jejím prvním umístění na rampu, byly odhaleny drobné problémy. Ty nyní vědci vyřešili. Mimo jiné například netěsnost v systémech používaných při čerpání paliva,“ zmiňuje NASA.

Zdroj: Youtube

Odpočítávání zahájeno

Po nynějším umístění na rampu tak konečně čeká raketu pokusný start. „Zásadní test, známý pod názvem Wet Dress Rehearsal, simuluje každou fázi startu, až na to, že raketa na závěr neopustí odpalovací rampu,“ vysvětluje CNN.

Při testu je například zkušebně naplněna nádrž rakety palivem a prochází se celé odpočítávání, úplně jako při ostrém startu. „Zkouška je posledním testem potřebným k povolení startu. Slouží k vyzkoušení systému, ukáže, zda je možné resetovat odpočítávací hodiny a také vypustit nádrže, čímž si celý tým může procvičit postupy, které použije při startu,“ nastiňuje NASA.

Právě tento test se v dubnu dokončit nepodařilo, což bylo klíčové pro rozhodnutí o odkladu skutečného startu. Nyní už odborníci z NASA věří, že vše dopadne dobře. „Přesto zkouška neproběhne dříve než 19. června. Tento měsíc je totiž na Floridě typický náhlými bouřemi, a tým NASA tak bude bedlivě sledovat počasí a datum testu stanoví na základě aktuální situace,“ vysvětluje CNN.

První mise z programu Artemis se sice opozdí, odborníkům z NASA a spolupracujících firem se již povedlo propojit kosmickou loď Orion a raketu SLS.
Cesta na Měsíc se odkládá. Misi Artemis ovlivňuje hurikán i covid

Každopádně, pokud se tento test podaří, raketa bude naposledy přesunuta zpět do hangáru a na odpalovací rampu se vrátí až naostro.

Termín, kdy SLS s modulem Orion skutečně vyrazí do kosmu, zatím známý nyní, NASA už ale nově stanovila několik možných termínů. „Všechny jsou v pozdním létě. Jedno z oken stanovených pro start je mezi 26. červencem a 9. srpnem, další mezi 23. srpnem a 29. srpnem, a třetí je mezi 2. a 6. zářím,“ píše CNN.

Původně se měla mise Artemis I odehrát už loni, kvůli hurikánům v oblasti startu, technickým problémům i pandemii koronaviru ale byla přesunuta na letošek - původně na únor, a nyní se tedy počítá s letními měsíci. Mise Artemis I. přinese lidstvu hned několik benefitů. Nejenže je odrazovým můstkem pro další mise, které vrátí člověka na Měsíc, má lidi navíc potěšit množstvím unikátních snímků. „Orion pořídí množství selfie, ale na fotkách uvidíme také Měsíc  z druhé strany, či Zemi vyfocenou z dálky 270 tisíc mil," nastínil již dříve manažer mise Artemis I Mike Sarafin.